Translate

1 stycznia 2020

Co nas czeka w 2020 roku? - subiektywny zestaw ciekawych rocznic (PRZEGLĄD)

Pierwszy rok lat dwudziestych XXI wieku to czas wspominania wielkich artystów, naukowców, ale i ważnych wydarzeń historycznych. Kolejny raz przygotowałem mój subiektywny wybór rozmaitych rocznic – głównie związanych z Dolnym Śląskiem i Dolnoślązakami.




Kierując się doświadczeniem (to już moje kolejne blogowe kalendarium), chciałbym zaznaczyć, że pierwotna wersja kilkudziesięciu rocznic na pewno zostanie przeze mnie jeszcze aktualizowana w trakcie 2020 roku.



Z setek rocznic dotyczących niezwykłych postaci oraz wydarzeń wybrałem kilkadziesiąt takich, które według mnie zasługują na szczególną uwagę. To głównie rocznice związane z Dolny Śląskiem i Dolnoślązakami, lub też takie, które mają ciekawy kontekst. Są to też rocznice dotyczące postaci i wydarzeń, które opisałem już na blogu i można o nich przeczytać w moich artykułach. Przedstawiam je w kolejności rosnącej, z datami dziennymi – jeżeli takie da się sprecyzować.

Przypomnę, że archiwalne kalendaria można znaleźć tutaj:
2018
2019

Rok 2020 to wyjątkowa data. Jest to pierwszy rok lat dwudziestych XXI wieku (po „bezimiennej dekadzie”). Jest to też rok przestępny. Jego zapis rzymski to  MMXX.


Wydarzenie całoroczne:
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ogłosiła 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin - International Year of Plant Health (IYPH). Wydarzenie ma podnosić świadomość w kwestii ochrony roślin, które są nam niezwykle potrzebne. Przypomnę, że na blogu znajduje się cykl „Z lasów, pól i sadów” (TUTAJ), w którym przedstawiam głównie rośliny, które mają niezwykłe znacznie lecznicze i kulturowe.

W Polsce patronami roku 2020 będą:  Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. To też rok: Bitwy Warszawskiej oraz Zaślubin Polski z Morzem.

Rok 2020 jest też Rokiem Samorządu Terytorialnego.


Wybrane rocznice:
50. rocznica śmierci (5 stycznia) Maksa Borna, fizyka, noblisty,  urodzonego we Wrocławiu. Naukowiec związany był z genialnym Albertem Einsteinem (więcej TUTAJ)

65. rocznica śmierci (18 kwietnia) Alberta Einsteina (o jego związkach z Dolnoślązakami TUTAJ)


tablica Maksa Borna we Wrocławiu 

75. rocznica zakończenia (8 maja) II wojny światowej - Dolny Śląsk wraca do Polski



tablica na kłodzkim ratuszu 

80. rocznica śmierci (14 maja) Emmy Goldman – słynnej anarchistki i feministki, która popularyzowała w USA twórczość Hauptmanna, noblisty z Szczawnie-Zdroju (więcej TUTAJ)

90. rocznica śmierci (13 lutego) Conrada Ansorge – pianisty i kompozytora z Lubawki, ucznia Liszta, kolegi Przybyszewskiego (więcej TUTAJ)

100. rocznica urodzin (21 marca) Gabrielle Hamburger (Donnay) – krystalografka z Kamiennej Góry była sławą na kontynencie amerykańskim, jej uczennica jest rektorką najważniejszego kanadyjskiego uniwersytetu (12 laureatów Nobla) - na jej temat TUTAJ

100 lat temu powstało słowo robot – najbardziej na świecie znane słowo... czeskie!, jego autor Josef Čapek, urodził się w Hronovie na Pogórzu Orlickim w czeskich Sudetach. Karel Čapek wykorzystał słowo brata w dramacie z 1920 roku „R.U.R.” (czyli Rossumovi Univerzální Roboti). Co ciekawe zaledwie 8 km na północ od Hronova, w mieście Police nad Metują, również 100 lat temu, w 1920 roku Jaroslav Vancl założył firmę Inventor (dziś Merkur),zajmującą się produkcją zabawek technicznych. Zestawy Merkur służą również do budowy konstrukcji, które działają jak roboty! (Więcej TUTAJ)
Warto też dodać na marginesie, że w tym samym 1920 roku na świat przyszedł Isaac Asimov - jeden z twórców etyki robotów ujętej w prawa robotyki.


roboty z muzeum Merkur w Policach 


110 lat temu (27 maja) zmarł Robert Koch, niemiecki uczony, odkrywca bakterii wywołujących gruźlicę – chorobę tę za jego życia leczono m.in. w pionierskim zakładzie w Sokołowsku w Sudetach. O Sudeckich lecznicach gruźlicy TUTAJ


ruiny pionierskiego szpitala w Sokołowsku 

110. rocznica otwarcia (10 października) mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu.


Most Grunwaldzki 

120. rocznica śmierci (30 listopada) - Oscara Wilde'a, irlandzkiego pisarza. Jego „Salome” była wystawiona kilka miesięcy po śmierci autora we Wrocławiu, po raz drugi na świecie, po premierze w Paryżu jeszcze za życia autora. Wrocław był też jednym z pierwszych miast, w których pokazano inscenizację opery Straussa opartej na sztuce skandalisty z Wysp (więcej TUTAJ)

120. rocznica śmierci (25 sierpnia) Friedricha Nietzschego, filozofa. Jego przyjaciel był w latach 70. XIX wieku mieszkańcem Jeleniej Góry - z tego miasta korespondował z autorem "Tako rzecze Zaratustra"  (więcej TUTAJ)

120 lat temu (9 lipca) urodził się Viktor Hamburger – pochodzący z Kamiennej Góry naukowiec, współodkrywca czynnika wzrostu nerwów (jego uczniowie i współpracownicy otrzymali za to odkrycie nagrodę Nobla), patron czytelni w Kamiennej Górze (otwarcia czytelni dokonała w 2017 roku córka naukowca, prof. Doris Sloan. Tablica pamiątkowa ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze, organ prowadzący Powiatowe Centrum Edukacji, powstała z inicjatywy autora bloga) (więcej TUTAJ)



otwarcie czytelni im. prof. Hamburgera w Kamiennej Górze 


130.  rocznica (sierpień) pobytu Stanisława Wyspiańskiego na Dolnym Śląsku (m.in. w Legnicy). Artysta zainspirowany historią regionu napisał poemat i zaprojektował witraż poświęcone Henrykowi Pobożnemu (więcej TUTAJ)


tablica upamiętniająca pobyt Wyspiańskiego w Legnicy 


140. rocznica (31 marca) śmierci Henryka Wieniawskiego, kompozytora i skrzypka, kuracjusza z Szczawna-Zdroju (więcej TUTAJ)


pomnik Wieniawskiego w Szczawnie


140. rocznica śmierci (12 lutego)  Karla von Holteia, dramatopisarza i podróżnika z Wrocławia, szefa Ryszarda Wagnera w Rydze (więcej TUTAJ)


popiersie Holteia w ratuszu wrocławskim 


150. rocznica urodzin (21 czerwca) i 105. rocznica śmierci (2 maja) Clary Immerwahr, pierwszej kobiety, która doktoryzowała się na Uniwersytecie Wrocławskim, żony noblisty, która samobójczą śmiercią zaprotestowała przeciw wykorzystywaniu nauki w zbrodniach wojennych (więcej TUTAJ)


tablica na ścianie Uniwersytetu Wrocławskiego upamiętniająca Clarę Immerwahr


150. rocznica premiery (26 czerwca) „WalkiriiWagnera – o związkach kompozytora i jego dzieł z Dolnym Śląskiem i Dolnoślązakami TUTAJ

150. rocznica urodzin (17 kwietnia) Maksa Berga - architekta, twórcy m.in. Hali Stulecia - zabytku wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO.


Hala Stulecia - najważniejsze dzieło Berga

155. rocznica śmierci (10 lipca) Minny Herzlieb – Ślązaczki, w której kochał się Goethe (więcej TUTAJ)


grób Muzy Goethego na cmentarzu w Goerlitz 


160. rocznica urodzin (7 lipca) Gustava Mahlera, wybitnego symfonika przełomu XIX i XX wieku, gościa we wrocławskiej willi znanego doktora Alberta Neissera, autorytetu w dziedzinie dermatologii (22. razy zgłaszany był do nagrody Nobla!). Muzykę Mahlera kompozytor ze Szczawna wykorzystał w autorskim pracowaniu pieśni do słów śląskiego poety Eichendorffa (TUTAJ). Osobowość Mahlera została też wykorzystana przez noblistę Manna do konstrukcji bohatera jego „Śmierci w Wenecji” - postać ta to pisarz z dolnośląskiego miasta L. (Legnicy) (więcej TUTAJ). Warto też dodać, że część (tzw. poemat Todtenfeier) II Symfonii Mahlera zastała zainspirowana lekturą niemieckiego tłumaczenia II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Kompozytor zetknął się z dziełem polskiego wieszcza podczas pracy w Lipsku. Autorem tłumaczenia był miłośnik Wagnera i Nietzschego Siegfried Lipiner. Więcej TUTAJ

160. rocznica śmierci (21 listopada) Arthura Schopenhauera, słynnego filozofa pesymisty. W młodości odwiedził on Dolny Śląsk i zdobył Śnieżkę (więcej TUTAJ).

160. rocznica śmierci (26 stycznia) Wilhelminy Schröder-Devrient, śpiewaczki i skandalistki, muzy Wagnera, która wielokrotnie gościła na Dolnym Śląsku (więcej TUTAJ)

165. rocznica (26 listopada) śmierci Adama Mickiewicza, tłumacza Angelusa Silesiusa i Jakuba Boehme. Muzeum jego największego dzieła - "Pana Tadeusza" znajduje się we Wrocławiu (TUTAJ)


popiersie Mickiewicza w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
170 lat temu urodził się (2 września) Alfred Pringsheim, wybitny matematyk z Oławy, ojciec żony wspomnianego noblisty Tomasza Manna, patron Wagnera (więcej TUTAJ)

170. rocznica wydania we Wrocławiu przewodnika „Warmbrunn i okolice jego w 38 obrazach w 12 wycieczkach przez pielgrzymkę w Sudetach” Rozalii Saulson. Była to pierwsza napisana po polsku (a nie tłumaczona) publikacja turystyczna o Karkonoszach. Więcej na ten temat TUTAJ.


tablica upamiętniająca pobyt autorki przewodnika w Cieplicach 


175 lat temu (19 grudnia) zmarł  Friedrich Wilhelm Riemer, pochodzący z Kłodzka przyjaciel Goethego, bohater książki Manna (więcej TUTAJ)

175 lat temu (25 sierpnia) urodził się Ludwig Friedrich Wilhelm von Wittelsbach, znany również jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król – jeden z najsłynniejszych monarchów Europy. Był mecenasem Wagnera. Jego matka wychowała się w Rudawach Janowickich. Mąż postawił jej w Bawarii kopię ukochanej Szwajcarki z Gór Sokolich. Kilka kilometrów obok tej alpejskich imitacji sudeckiej budowli król Ludwig zbudował swój słynny zamek Neuschwanstein (więcej TUTAJ)


Szwajcarka w Rudawach Janowickich, obok jej kopii, zbudowanej w bawarskich alpach dla matki króla Ludwiga, romantyczny władca wzniósł swój słynny zamek Neuschwanstein 


zamek w Karpnikach, w którym przebywała babka i matka króla Bawarii 


175. rocznica premiery (19 października ) „TannhäuseraWagnera. Dzieło zostało wykonane w drezdeńskiej operze Sempera, kolegi Wagnera, syna śląskiego kupca z Kamiennej Góry (na jego temat TUTAJ). Rolę tytułową Tannhäusera zaśpiewał tenor z Teplic w Sudetach (na jego temat TUTAJ), rolę Wenus wspomniana  Schröder-Devrient, zaś partię św. Elżbiety (siostrzenicy św. Jadwig Śląskiej) - pasierbica brata Wagnera, który przez wiele lat był śpiewakiem we Wrocławiu. Uwertura do opery w wykonaniu kapelmistrza z Legnicy (na jego temat TUTAJ) zachwyciła w Warszawie Moniuszkę. (więcej TUTAJ)


premiera "Tannhäusera" Wagnera odbyła się w operze Sempera w Dreźnie, architekt, syn kamiennogórskiego kupca zbudował też drugą wersję tego teatru po pożarze - tę (odbudowaną po zniszczeniach wojennych wersję) oglądamy po dziś 


180. rocznica urodzin (12 października) Heleny Modrzejewskiej - aktorki światowej sławy, patronki teatru w Legnicy



foyer teatr w Legnicy w starym ratuszu poświęcony Modrzejewskiej 


180. rocznica (7 maja) śmierci malarza romantycznego Caspara Davida Friedricha, który malował m.in. w Sudetach (więcej TUTAJ)


dzieło drezdeńskiego malarza zainspirowane sudeckimi krajobrazami (wolne media) 


190. rocznica pobytu Fryderyka Chopina na Dolnym Śląsku (Wrocław, Ciszyca) – kilka lat wcześniej geniusz wypoczywał w Dusznikach (więcej TUTAJ)

popiersie Chopina w Oleśnicy 

190. rocznica wykonania (3 kwietnia) "Pasji według św. Mateusza" Jana Sebastiana Bacha we Wrocławiu (w Auli Uniwersytetu) Było to trzecie pośmiertne wykonanie tego utworu (po Berlinie i Frankfurcie), które przyczyniło się do ożywienia pamięci o barokowym mistrzu. O "Pasji" TUTAJ 

200 lat temu (7 sierpnia) w Szczawnie-Zdroju zmarł Benedykt Józef Łączyński, generał, uczestnik Insurekcji kościuszkowskiej, brat Marii Walewskiej. Jego grób znajduje się w Wałbrzychu.


grób generała na cmentarzu w Szczawienku 

200 lat temu (4 lutego) urodziła się czeska pisarka Božena Němcová, tworząca niedaleko Nachodu (więcej TUTAJ)

200. rocznica odnalezienia (7 kwietnia) antycznego posągu Wenus z Milo na greckiej wyspie Milos.


kopia posągu Wenus w ogrodzie pałacu w Trzebieszowicach 


210. rocznica urodzin (1 marca lub 22 lutego) Fryderyka Chopina, genialnego romantycznego pianisty i kompozytora, który gościł na Dolnym Śląsku (pw.) (więcej TUTAJ)

220. rocznica podróży Johna Quincy Adamsa, ambasadora USA w Berlinie i przyszłego szóstego prezydenta USA,  po Śląsku. Ważną pamiątką są jego wydane listy z tej podróży (więcej TUTAJ). Podczas podróży z Berlina na Dolny Śląsk przyszła para prezydencka poczęła swojego syna pierworodnego (TUTAJ).


tablica upamiętniająca pobyt Adamsa w Dzierżoniowie 


225  lat temu (16 sierpnia) urodził się w Zittau, czyli Żytawie na Łużycach, Heinrich Marschner, kompozytor operowy (więcej TUTAJ)

230. rocznica pobytu Goethego na Dolnym Śląsku (więcej TUTAJ)


popiersie Goethego w Skalnym Mieście 


250 lat temu (27 sierpnia) urodził się Georg Wilhelm Friedrich Hegel, słynny filozof, który nazywał mistyka Boehmego ze Zgorzelca pierwszym niemieckim filozofem (więcej TUTAJ)


popiersie Boehmego na jego domu w Zgorzelcu 


tablica upamiętniająca Hegla w Berlinie 


250 lat temu (16 grudnia) urodził się Ludwig van Beethoven, autor Ody do Radości, hymnu Europy. Jego portret namalował malarz z Wrocławia – więcej TUTAJ


portret Beethovena namalowany przez wrocławianina (wolne media) 


250. rocznica urodzin (20 maja) i 190. śmierci (1 lutego) Anny Emilii von Anhalt-Köthen-Pleß Hochberg, pani na zamku Książ i Pszczyna. Jej imieniem nazwana jest wieża w Szczawnie-Zdroju, jeden z najstarszych budynków uzdrowiska (więcej TUTAJ). Dziadek stryjeczny księżnej był mecenasem Jana Sebastiana Bacha (więcej TUTAJ)


wieża Anny w Szczawnie-Zdroju


250 lat temu powstała kopalnia Julia (wówczas Fuchs) w Wałbrzychu. Działała do 1996, od 2014 roku w gmachu mieści się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia



Stara Kopalnia w Wałbrzychu 

250. rocznica śmierci (18 maja) Johanna Heinricha Wincklera, który pochodził z okolic Lubania. Był uczniem Ludoviciego z Kamiennej Góry, kolegą Bacha i nauczycielem Goethego, prowadził pionierskie badania nad piorunami (więcej TUTAJ)

260. rocznica śmierci (15 stycznia) organmistrza barokowego, Michaela Englera Młodszego - twórcy słynnych śląskich organów, m.in. w bazylice w Krzeszowie oraz we Wrocławiu (obecnie w odbudowie). (więcej TUTAJ)



prospekt organowy w Krzeszowie 

260. rocznica śmierci Feliksa Antona Schefflera, barokowego malarza związanego z Dolnym Śląskiem. Jego dzieła można znaleźć w obiektach sakralnych i świeckich w: Kłodzku, Krzeszowie, Wałbrzychu, Wrocławiu czy Jeleniej Górze. więcej TUTAJ)



freski w refektarzu klasztoru franciszkanów w Kłodzku



260 lat temu (23 czerwca) odbyła się bitwa pod Kamienną Górą, część III wojny śląskiej, zwana Pruskimi Termopilami, scena tej potyczki jest ukazana na witrażu w ratuszu w Kamiennej Górze


Pruskie Termopile na witrażu z Kamiennej Góry 


270. rocznica ( 16 października) śmierci Sylviusa Leopolda Weissa – kompozytora, wirtuoza lutni pochodzącego z okolic Brzegu, przyjaciela Bacha - więcej TUTAJ

270. rocznica (28 sierpnia) śmierci Johanna Sebastiana Bacha, o jego związkach z Dolnoślązakami TUTAJ


Jan Sebastian Bach - pomnik w Lipsku 


275 lat temu (4 czerwca) miała miejsce jedna z bitew wojen śląskich, bitwa pod Dobromierzem. Pamiątką po niej jest krzyż na Górze Krzyżowej w Strzegomiu oraz wieża na Wieżycy koło Dobromierza


Góra Krzyżowa w Strzegomiu 



Wieżyca pod Dobromierzem 


300. rocznica poświęcenia (8 października) Kościoła Łaski w Kamiennej Górze – jednego z 6 ewangelickich Kościołów Łaski (obecnie kamiennogórska świątynia jest kościołem parafii katolickiej) – więcej TUTAJ


Laska Łaski z Kościoła Łaski w Kamiennej Górze - zbiory Muzeum Tkactwa 


dawny Kościół Łaski, obecnie kościół parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze 

310 lat porcelany europejskiej (23 stycznia i 6 czerwca 1710) - dekret Augusta II Mocnego i uruchomienie manufaktury w Miśni (więcej TUTAJ).



logo porcelany w Miśni, muzeum w Lipsku


porcelana z Miśni z XVIII wieku, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu



315 lat temu urodził się (20 marca ) i 270 lat temu zmarł ( 28 września) Johann Sigismund Scholze, urodzony koło Złotoryi poeta i antologista, w jego dziele znajduje się domniemany portret Bacha i jego żony (więcej TUTAJ)

325. rocznica (8 kwietnia) -urodził się Johann Christian Günther – wybitny śląski poeta, z którego twórczości korzystali m.in. Mozart (TUTAJ) czy też Telemann (TUTAJ)


popiersie poety w Strzegomiu 

335. rocznica urodzin (23 lutego) Jerzego Fryderyka Haendla - kompozytora barokowego, autora oper i oratoriów, wnuka wrocławskiego rzemieślnika. Więcej TUTAJ.

350 lat temu urodził się (12 maja) August II Mocny (TUTAJ) – król Polski. Pamiątką po jego działalności są np. słupy poczty saskiej na Dolnym Śląsku. Był też założycielem pierwszej europejskiej fabryki porcelany – wynalazcą tego materiału był Łużyczanin (TUTAJ)


Złoty Rycerz, czyli pomnik konny Augusta w Dreźnie 


pamiątka po królu - słup poczty saskiej w Lubaniu


360 lat temu (22 września) urodził się Daniel Defoe – pisarz szynko znalazł naśladowców na Dolnym Śląsku, gdzie również powstała Robinsonada – więcej TUTAJ

390. rocznica urodzin ( 27 września) Michała Willmanna – słynnego śląskiego malarza barokowego (więcej TUTAJ)


krypto autoportret Willmanna jako gospodarza w scenie z Józefem w Betlejem, fresk w kościele brackim w Krzeszowie 


410. rocznica urodzin (29 maja) Marii Cunitz – słynnej astronomki z Świdnicy  i 370. rocznica wydania jej dzieła „Urania Propitia” - więcej TUTAJ


ławeczka Marii Kunickiej w Świdnicy 


420 lat temu ( 4 kwietnia) urodził się Adam Puschmann, związany z Zgorzelcem i Wrocławiem szewc i śpiewak, uczeń słynnego Hansa Sachsa (więcej TUTAJ)

420. rocznica wydania „Stirpium et fossilium Silesiae catalogus” Caspara Schwenckfelda o florze i bogactwach mineralnych Śląska (o naukowcu TUTAJ)

420. rocznica urodzin (11 sierpnia) i 370. rocznica śmierci ( 11 stycznia) Paula Hallmanna von Strachwitz, dolnośląskiego kompozytora (więcej TUTAJ)

430. rocznica urodzin ( 19 października) i 395. rocznica śmierci ( 9 marca)  księżnej brzeskiej Doroty Sybilli  Hohenzollern von Brandenburg. Uważana jest ona za pionierkę iluminacji choinkowych – więcej TUTAJ


zamek w Brzegu 

440. rocznica pierwszej wzmianki o źródłach mineralnych w Kudowie-Zdroju.



pijalnia wód w Kudowie 


450 lat temu urodził się (22 września) Johannes Scultetus – rektor z Legnicy. Jednym z zabytków miasta jest bogato zdobiony dom Scultetusa (więcej TUTAJ)


dom Scultetusa w Legnicy 

500 lat temu (6 kwietnia) zmarł Rafael – słynny malarz (wspomniany wyżej Willmann nazywany bywał śląskim Rafaelem - „schlesischer Raphael“)

600 lat temu powstał w Legnicy pierwszy na Śląsku młyn papierniczy – dziś skarbem tego typu jest zabytkowy młyn w Dusznikach – kandydat Polski do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO



ekspozycja papiernicza w muzeum w Dusznikach 


620. rocznica (przypuszczalna data) nadania Wałbrzychowi praw miejskich


widok na wałbrzyskie stare miasto z Harcówki 


670. rocznica urodzin (przypuszczalna data) (wspomnienie 21 maja) św. Jana Nepomucena – figury przedstawiające tego patrona są niezwykle popularne nie tylko w Czechach, ale i na Dolnym Śląsku (więcej TUTAJ)


Nepomucen z Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu 


700 lat temu powstały (około 1320-1340) unikatowe malowidła o tematyce arturiańskiej w wieży rycerskiej w Siedlęcinie (więcej TUTAJ)


freski z Siedlęcina
750. rocznica zapisania pierwszego polskiego zdania w Księdze Henrykowskiej (obchody zaplanowane na 12-14 czerwca) oraz 5. rocznica (9 października) wpisania Księgi na listę „Pamięć Świata” UNESCO


faksymile Księgi Henrykowskiej w klasztorze w Henrykowie 



750 lat temu rozpoczął się kultu Matki Bożej Bardzkiej – w roku upamiętnienia 700-lecia pielgrzymkowej tradycji sanktuarium powstała ruchoma szopka


bazylika w Bardzie 


1020 lat temu powstało biskupstwo we Wrocławiu



katedra we Wrocławiu 

2050. rocznica śmierci ( 12 sierpnia) Kleopatry, słynnej władczyni Egiptu. Piękna królowa starożytna pojawia się też w sztuce Śląska – więcej TUTAJ.


Kleopatra z Muzeum w Nysie 


ponadto 16 listopada 2020 roku portal Welthellsicht - moje spojrzenie był w sieci 3333. dzień!



(kolejne rocznice będą pojawiały się w aktualizacjach wpisu) 

Zachęcam do śledzenia mojego Facebooka! - przypominam tam o wybranych rocznicach.


Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt. 

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.  

****




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz