Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
28 sierpnia 2022
Oybin – ruiny i góry jak ze snu! (GALERIA)
27 sierpnia 2022
25 sierpnia 2022
24 sierpnia 2022
22 sierpnia 2022
Profesor-organista z Lipska i jego sudeckie inspiracje! Klimatyczna muzyka związana z Karkonoszami i Lwówkiem Śląskim! (Sigfrid Karg-Elert, czyli jak brzmi nocna Śnieżka, Zamek Chojnik, Schronisko Pod Łabskim Szczytem?)
Sudety od zawsze inspirowały: podróżników, poszukiwaczy skarbów, poetów, malarzy. Były też natchnieniem dla muzyków! Wielcy kompozytorzy przybywali w okolice Karkonoszy, choćby do Lwówka Śląskiego, gdzie koncertowały takie sławy, jak Wagner, Liszt i Berlioz. W tym mieście przebywał też nieco zapomniany mistrz, który utrwalił swój związek z Dolnym Śląskiem i Sudetami w kompozycjach oraz listach! Przybył tam nie tylko przy okazji karkonoskich wycieczek. Tam tworzył ceniony przez niego konstruktor jego ukochanych fisharmonii - Johannes Titz.
21 sierpnia 2022
Stary Cmentarz Katolicki w Dreźnie – groby wielkich artystów i Polaków! (GALERIA)
13 sierpnia 2022
Wielka i Mała Zasłona Wielkopostna z Zittau - bezcenne tkaniny, unikaty z XV i XVI wieku z dawnego miasta Piastów na Łużycach (GALERIA)
12 sierpnia 2022
Muzeum Narodowe w Krakowie: Galeria Rzemiosła Artystycznego (GALERIA)
Wieża króla Fryderyka Augusta na Löbauer Berg - unikat, zabytek techniki i jedna z najpiękniejszych wież widokowych w Sudetach! (GALERIA)
Opera Sempera w Dreźnie - arcydzieło Sempera, którego ojciec pochodził z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku! (GALERIA)
Wspaniały łużycki pałac wyjątkowego księcia: Schloss Branitz: Fürst-Pückler-Museum koło Cottbus (GALERIA)
8 sierpnia 2022
Pałac w Bożkowie - baśniowa rezydencja w Sudetach! (GALERIA)
Wieczorny rejs po wrocławskiej Odrze (GALERIA)
6 sierpnia 2022
5 sierpnia 2022
4 sierpnia 2022
Dolnoślązak – wyraziciel woli wdowy po Mozarcie, spadkobierca artystyczny dorobku kompozytora, powiernik jego szwagierek: Alois Taux z Braszowic pod Ząbkowicami Śląskimi, pierwszy dyrektor Mozarteum, który pożegnał Konstancję Mozart pieśnią żałobną, a sam został pochowany z jej siostrami – Aloisią, śpiewaczką mozartowską, i Sophie, opiekunką Mozarta!
Kompozytor z Dolnego Śląska znajdował się w kręgu najbliższych krewnych i współpracowników Wolfganga Amadeusza Mozarta! Chociaż urodził się ćwierć wieku po przedwczesnej śmierci Klasyka Wiedeńskiego, Alois Taux stał się jedną z najważniejszych postaci związanych z upamiętnieniem spuścizny kompozytorskiej genialnego muzyka. Dzięki bliskim kontaktom z wdową po Mozarcie, Konstancją, i jej dwiema siostrami, szwagierkami Mozarta, muzyk z Dolnego Śląska znalazł się w samym centrum rodzącego się zorganizowanego miejsca pamięci i artystycznego „kultu” Wolfganga Amadeusza.
3 sierpnia 2022
Fürst-Pückler-Park Branitz - romantyczny książę-ogrodnik i piramidy! Fantastyczna atrakcja Łużyc niedaleko granicy z Polską (GALERIA)
2 sierpnia 2022
Lato w Górach Kamiennych: cudowne krajobrazy i malinowe łowy (+ puste szlaki i dobra wędrówka) (GALERIA + mapa)
Jedna z moich ulubionych sudeckich tras, wiodąca przez Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej - pełen zaskakujących krajobrazowych perełek, a także innych niespodzianek. Moja letnia wizyta w tej urokliwej i mniej popularnej części Gór Kamiennych obfitowała w zachwyty i leśne ucztowanie! To za sprawą widowiskowych panoram sycących oczy zielenią, a także słodkich malin w ilościach wręcz hurtowych – takiego wysypu leśnych owoców nie widziałem (i nie smakowałem) już dawno!
Przy okazji zahaczyłem też (po raz kolejny) o słynne, tajemnicze szczeliny wiatrowe (obecnie znane m.in. z powieści „Empuzjon” Olgi Tokarczuk), a także klimatyczną wieżę widokową ponad ośrodkiem narciarskim Dzikowiec.