31 stycznia 2020

Styczeń 2020 - podsumowanie

Czas podsumować pierwszy miesiąc w 2020 roku, czyli początek lat dwudziestych XXI wieku - udany miesiąc. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!


 


Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka... - taki był styczeń. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem?

Już ponad 2400 postów!




Na blogu ukazało się już ponad 2400 postów od początku jego istnienia!

Dziękuję za lekturę moich postów oraz polubienia w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram). Zachęcam do obserwowania mojej strony i aktywnego uczestnictwa w dyskusji na temat zabytków, historii, przyrody oraz turystycznych i kulturalnych ciekawostek!

Ogniste niebo na pożegnanie stycznia


Zachód słońca w Kotlinie Kamiennogórskiej z widokiem na Karkonosze i inne góry Sudetów.

o pięknych zachodach słońca na blogu:
TUTAJ

o atrakcjach Kamiennej Góry:
TUTAJ

Muzeum Minerałów w Kudowie-Zdroju


Muzeum Minerałów w Kudowie-Zdroju – prywatne muzeum z siedzibą w Kudowie-Zdrój

oficjalna strona:

na zdjęciach: zbiory muzeum: skały, minerały, skamieniałości 

28 stycznia 2020

Muzeum města Police nad Metují, cz. I



Muzeum města Police nad Metují
Muzeum znajduje się na pierwszym piętrze klasztoru benedyktynów. Sale wystawiennicze znajdują się m.in. w pomieszczeniach pierwotnie przeznaczonych dla opata. Ekspozycja obejmuje też klasztorną kaplicę. Muzeum zostało założone w 1946 roku.
na zdjęciach: zabytki i ciekawostki eksponowane na wystawach w muzeum

inne posty z Polic (w tym ciekawe muzea: papierowych modeli, zabawek technicznych Merkur oraz starej szkoły) TUTAJ 

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie (GALERIA)



"Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie – kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686–1704 za rządów opata Augustyna Nedecka według projektu Michała Kleina. Od 2004 Metropolitalne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej i od 2008 bazylika mniejsza" (wikipedia)


26 stycznia 2020

Kalenica, Przełęcz Jugowska - inwersja (GALERIA + mapa)



"Przełęcz Jugowska (niem. Hausdorfer Kreuz, Hausdorfer Plänel, Kreuzplänel) – przełęcz na wysokości 805 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, Górach Sowich.
Kalenica, niem. Turnberg (964 m n.p.m.) – szczyt w środkowej części Gór Sowich; trzeci pod względem wysokości po Wielkiej (1015 m n.p.m.) i Małej Sowie (972 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa, dzięki której można podziwiać panoramę Bielawy, Jugowa i okolic. Została wykonana w Bielawie w 1932 roku, a na szczycie Kalenicy zmontowana w 1933 roku"
(Wikipedia)

inwersja w styczniu 2020 w Górach Sowich

24 stycznia 2020

Przyjaciel Mickiewicza, szef Wagnera – Dolnoślązak w świecie teatru (Karl von Holtei – ciekawostki z życia XIX-wiecznego polonofila z Wrocławia)

Wrocław jest niewątpliwie jedną z teatralnych stolic Polski. Również przed wiekami, w czasach niemieckich był ważnym ośrodkiem rozkwitu sztuki scenicznej. Postać Karla von Holteia łączy w sobie zarówno pierwiastek polskości, jak i niemieckości w teatrze.


O niezwykłym artyście, jego relacjach z geniuszami jego czasów: w tym Goethem, Mickiewiczem i Wagnerem, a także wybrane miejsca, z którymi był związany. Do tego wizerunki teatralnego mistrza, które znajdziemy we Wrocławiu.

23 stycznia 2020

Scheffler i Engler – śląscy mistrzowie późnego baroku (GALERIA - wybór)

Zostawili po sobie zapierające dech w piersi malowidła iluzjonistyczne, a także instrumenty, których brzmienie czaruje wciąż po setkach lat! 



Organy, które mają nie tylko bajeczny barokowy prospekt, ale i od prawie 300 lat brzmienie z czasów Bacha, a także freski odsłaniające przed nami metafizykę dzięki wyobraźni i talentowi mistrza pędzla. 

22 stycznia 2020

U kłodzkich franciszkanów: refektarz z cennymi malowidłami (GALERIA)


"Klasztor Franciszkanów w Kłodzku - barokowy budynek wniesiony przez franciszkanów w roku 1731 obok kościoła Matki Bożej Różańcowej. Klasztor położony jest w centrum wyspy Piasek. Najciekawszym pomieszczeniem klasztoru jest duży refektarz o wymiarach 10 x 18 m, przekryty sklepieniem nieckowym, na którym zachowały się freski z 1744 roku, wykonane przez Feliksa Antoniego Schefflera, przedstawiające apoteozę zakonu" (Wikipedia)

na zdjęciach:
wnętrze refektarza z freskami Feliksa Antoniego Schefflera

Niespokojny filozof buntowników i jego dolnośląscy koledzy (Nietzsche oraz Gersdorff i Fuchs + list z Krzyżowej)

Nietzsche jest kultowym filozofem, który wywarł ogromny wpływ na myśl w XX wieku. Zmarł w 1900 roku i już wtedy fascynował głównie środowiska anarchistyczne i lewicowe zarówno w Europie, jak i Ameryce. Jego idee zostały następnie wypaczone i wykorzystane przez ideologów systemów totalitarnych, w tym niemieckiego nazizmu. Kojarzony jest z nihilizmem, modernizmem, rewolucyjnym podejściem do kwestii estetyki i moralności oraz krytyką chrześcijaństwa. Sam uchodził za zbuntowanego członka obozu wielbicieli Wagnera i Schopenhauera. Otoczony był własnym kręgiem przyjaciół i wielbicieli. W tym gronie wyliczyć można osoby związane z Dolnym Śląskiem. 


Dwóch przyjaciół Nietzschego o imieniu Carl – jeden mieszkał w Jeleniej Górze, drugi w okolicach Zawidowa. Znana jest ich korespondencja z filozofem oraz ciekawe okoliczności ich wieloletniej znajomości. 

21 stycznia 2020

Nocny Wrocław - spacer


"Wrocław i (łac. Vratislavia lub Wratislavia lub Budorgis, niem. Breslau Breslau i, dś. Brassel, cz. Vratislav, węg. Boroszló) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej, na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska" (wikipedia)

nocne widoki

na zdjęciach:
panoramy z mostku na katedrze Marii Magdaleny, Uniwersytet, rynek, katedra Marii Magdaleny

Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, cz. I


Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Dom od końca XIX wieku był własnością braci Carla i Gerharta Hauptmannów - pisarzy

strona oficjalna:

na zdjęciach:
wystawy w muzeum (m.in. W królestwie Ducha Gór, Carl i Gerhart Hauptmannowie, kręgi artystyczne z Szklarskiej Poręby, "Hermann Hendrich - malarz legend")

O Gerharcie Hauptmannie na blogu:

18 stycznia 2020

Muzeum „Pana Tadeusza” we Wrocławiu, cz. I



"Muzeum Pana Tadeusza – działające od kwietnia 2016 muzeum we Wrocławiu, zlokalizowane w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku. Muzeum Pana Tadeusza jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Na 1500 m kw. powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, Muzeum Pana Tadeusza prezentuje około 700 eksponatów, ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych. Wystawa stała Muzeum Pana Tadeusza składa się z dwóch części. Rękopis „Pana Tadeusza” opowiada o historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza w kontekście społeczno-kulturowym" (wikipedia)

na zdjęciach: 
wnętrza kamienicy, w której siedzibę ma muzeum - malowidła i sztukaterie, wystawy: eksponaty związane z Mickiewiczem i "Panem Tadeuszem", a także z Słowackim czy Zapolską  (wystawa czasowa)

oficjalna strona muzeum:

o Panu Tadeuszu na blogu:

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, cz. I


"Młyn papierniczy w Dusznikach to zabytek techniki. Elementami charakterystycznymi dla papierni są dach kryty gontem, zakończony od zachodu barokowym szczytem wolutowym oraz oryginalny pawilon wejściowy w kształcie wieży, a we wnętrzach budynku – polichromia z XVII–XIX stulecia. Obiekt posiada dużą wartość historyczną w skali Polski i jest jednocześnie ciekawą atrakcją turystyczną. 20 września 2011 młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju decyzją Prezydenta RP uzyskał status pomnika historii. Obecnie (2019/20) trwają starania o wpisanie zabytkowej papierni na listę UNESCO. " (Wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach:
wnętrza (oryginalne dekoracje), wystawy (historia papieru na świecie i na Dolnym Śląsku, sztuka, pieniądze, wystawa bożonarodzeniowa - formy piernikarskie i salonik świąteczny) 

17 stycznia 2020

Mahler – słynny symfonik oraz dolnośląskie konteksty (+ "Dziady" Mickiewicza)

Gustav Mahler to niezwykle ciekawy kompozytor okresu neoromantyzmu, działający na przełomie XIX i XX wieku, którego twórczość komponuje się z czasami wiedeńskiej secesji. Zapisał się w historii jako autor monumentalnych dzieł symfonicznych związanych z literaturą. W swojej II Symfonii wykorzystał inspirację dziełem Mickiewicza! Kompozytor miał też zresztą na imię tak samo, jak bohater „Dziadów”. Ceniący Mahlera noblista Tomasz Mann nazwał tak samo – nie bez powodu – bohatera swojej „Śmierć w Wenecji”, która ma ciekawy związek z Dolnym Śląskiem. Mahler osobiście bywał zaś we Wrocławiu. 



Wybrane Mahlerowskie ciekawostki związane z literaturą (polską: Mickiewicz i niemiecką: Eichendorff, ludowe pieśni, Mann) oraz Dolnym Śląskiem (Wrocław, Legnica, Nowy Kościół, Jagniatków, Szczawno-Zdrój). 

4 Pory Roku - Ruprechtický Špičák: wspaniały sudecki widok na Polskę i Czechy (GALERIA)

Wizytówka Gór Suchych (Javoří hory) z wieżą widokową, która zapewnia panoramy zapierające dech w piersiach! 


Przez wzniesienie przebiega granica polsko-czeska. Dzięki wieży z 2002 roku można podziwiać wspaniałe panoramy. Zarówno Góry Kamienne, jak i Stołowe, Sowie, Bardzkie, Złote, Bystrzyckie, Orlickie, a nawet Karkonosze i Masyw Śnieżnika. O każdej porze roku! 



16 stycznia 2020

Dolny Śląsk – piękne i ciekawe zakątki na 12 miesięcy (subiektywny wybór + GALERIA)

Dolny Śląsk jest regionem oferującym turystom mnóstwo interesujących miejsc. Są to zarówno skarby kultury i historii najwyższej klasy (wśród nich obiekty znajdujące się na listach dziedzictwa UNESCO czy Pomników Historii RP), ale i perły natury: góry, jeziora i przyroda ożywiona (w tym Parki Narodowe i Krajobrazowe). Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! Tajemnicze ruiny i podziemne trasy, ogromne, bogate świątynie i rezydencje, rezerwaty przyrody i dzika natura, fantastyczne zbiory muzealne – tylko czekają na kolejnych zachwyconych nimi podróżników. 



Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Jest w czym wybierać! Proponuję mój subiektywny przegląd ciekawych atrakcji na każdy miesiąc roku. 

13 stycznia 2020

Bukowiec w styczniu


"Bukowiec (898 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych.
" (wikipedia)

Bukowiec na blogu:

Willmann. Opus Magnum - Muzeum Narodowe we Wrocławiu cz. I



Wyjątkowa wystawa "Willmann. Opus Magnum" - Muzeum Narodowe we Wrocławiu
22 grudnia 2019 – 26 kwietnia 2020

na zdjęciach dzieła Willmanna z muzeów i kościołów głównie na Dolnym Śląsku i w Warszawie, wnętrza i aranżacja wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł

Oficjalna strona muzeum z informacjami o wystawie:

O Willmannie na blogu:

10 stycznia 2020

Już ponad 280 000 odwiedzin bloga!

 Licznik odwiedzin Welthellsicht zanotował już ponad 280 tys. wejść! 



Bardzo dziękuję za oglądanie moich zdjęć i czytanie postów. Zapraszam ponownie. Zwykle codziennie na blogu ukazują się nowe materiały. Warto też śledzić Facebooka!

już ponad 3500 lubiących blog na Facebooku!

Już ponad 3500 lubiących i obserwujących blog Welthellsicht na Facebooku!


Bardzo dziękuję za polubienie mojej strony i obserwowanie moich postów. 

Mapa 2020

Interaktywna mapa miejsc odwiedzonych i relacji opublikowanych w 2020 roku na blogu.



(foto: ilustracyjne/ Google Maps)

Ratusz w Kłodzku (GALERIA)



"Ratusz w Kłodzku – neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego w Kłodzku, na Starym Mieście. Został zbudowany w latach 1887–1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Pierwotnie mieścił magistrat miasta Kłodzka, następnie oddział PKO. Od 1990 r. jest siedzibą Burmistrza Kłodzka, Rady Miejskiej w Kłodzku, wydziałów Urzędu Miejskiego w Kłodzku i straży miejskiej. Na parterze mieści się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna oraz trzy kawiarnie i informacja turystyczna." (Wikipedia)

Karnawał i wolna miłość przeciw władzy – komizm Szekspira, ideologia dolnośląskiego rewolucjonisty i muzyka młodego Wagnera (dolnośląskie smaczki i wczesna opera geniusza dramatu muzycznego)

Nowa rewolucyjna obyczajowość występująca za pomocą sztuki przeciwko sztywnemu gorsetowi obłudnego purytanizmu i fałszywych autorytetów u władzy – tak swoją przygodę ze sceną zaczął Wagner. Jako 21-latek sięgnął po mniej znana komedię cenionego Szekspira i dokonał jej „odświeżenia” na modłę filozofii Młodych Niemiec. Liberalne ruchy od strony społeczno-artystycznej kreował Dolnoślązak – Henryk Laube, który wywarł duży wpływ na młodego kompozytora. 



Choć premiera dzieła zakończyła się spektakularną klapą, bunt i upór twórcy, chęć zmiany świata poprzez sztukę zostały. Dzieło na wieki zostało zapomniane, ale i o nim świat sobie przypomniał. W Polsce premiera odbyła się... 180 lat po prapremierze, we Wrocławiu. To nie jest jedyny związek regionu z omawianą muzyczną komedią. Zapraszam! 

9 stycznia 2020

Sudeckie korzenie robota - bracia Čapek, sudeckie miejscowości i niezwykła fabryka

Wynalazek przyszłości i jego związki z górami i przeszłością. Niezwykła historia robota. 


Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale znane na całym świecie słowo „robot” wbrew pozorom nie jest – jak wiele spopularyzowanych za pośrednictwem literatury naukowej i SF – wyrazem angielskim. Podobieństwo z polskimi „robić” jest jak najbardziej wyczuwalne i uzasadnione. Robot narodził się w Czechach - w dodatku jest dziełem artystów, braci z Sudetów! Sława tego wyrażenia trwa już od 100 lat.

Opera Wrocławska (GALERIA) cz. I.



"Gmach Teatru Miejskiego wzniesiono przy ulicy Świdnickiej w latach 1839–1841 według projektu Carla Ferdinanda Langhansa, z nowoczesną sceną i widownią na około 1600 miejsc. Po pożarach (w 1865 i 1871), budynek przebudowano podwyższając widownię i nadscenium, dostawiono pawilon malarni i rozbudowano portyk oraz ozdobiono z zewnątrz malowidłami. Odbudową z 1865 kierował Karl Lüdecke, a tą z 1871–1872 Karl Schmidt. W 1871 postawiono także na krawędzi dachu rzeźby muz wykonane ze sztucznego piaskowca (obecnie stoją tam odlewy z zaginionych oryginałów wykonane na początku XXI wieku)
. " (wikipedia)

Ratusz w Radkowie nocą


"Ratusz w Radkowie – renesansowy budynek wzniesiony w roku 1545, w czasach późniejszych rozbudowywany. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Radków. " (Wikipedia)

widoki z wieży ratusza:
TUTAJ

O ratuszach:
TUTAJ 

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, cz. I


Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego - oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia

strona oficjalna:

na zdjęciach: ekspozycja (wystawy: Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego, Atelier Stefana Arczyńskiego, Gabinet prof. Janusza Deglera)

O Tomaszewskim:

6 stycznia 2020

Królowie/Mędrcy/Magowie czyli Kacper, Melchior i Baltazar w sztuce na Dolnym Śląsku (GALERIA + ciekawostki)

Na ich temat narosło więcej legend niż rzeczywiście wiadomo ze źródeł, choćby Nowego Testamentu. To zagadkowe postaci, które mają ważne miejsce w kulturze. Także na Dolnym Śląsku można spotkać rozmaite dzieła sztuki i artefakty nawiązujące do przybyszów, którzy odwiedzili narodzonego Chrystusa. 


Trudno sobie bez nich wyobrazić szopkę bożonarodzeniową! 

4 stycznia 2020

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XI)

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 11.)



Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach:

Kolejkowo Wrocław - makieta (GALERIA)


"Kolejkowo – największa w Polsce makieta kolejowa, z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami i samochodami. Przedstawione tu zostały autentyczne budowle z terenu Śląska i Dolnego Śląska. Makiety przedstawiają miniaturowych mieszkańców (m.in. leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców i plażowiczów) w różnych sytuacjach dnia codziennego; przedstawione jest życie na wsi, wyprawy wysokogórskie, akcje ratunkowe. To jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek oraz miejscami symulowany jest padający deszcz. W dziewięciominutowym cyklu odwzorowane są zmiany pory dnia, po których następuje noc, zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach. Makiety prezentowane są we Wrocławiu oraz w Gliwicach. " (Wikipedia)

Świąteczna palmiarnia - z lemurami!


Palmiarnia Wałbrzych - część kompleksu Zamek Książ w Wałbrzychu.

"Palmiarnia Wałbrzych, część kompleksu Zamek Książ w Wałbrzychu - jest to palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce" (wikipedia)

na zdjęciach:
roślinność palmiarni, dekoracje świąteczne, lemury

o egzotycznych atrakcjach: TUTAJ 


2 stycznia 2020

Wrocław w lustrze Odry, czyli Wenecja Północy (GALERIA+ opis)



Styczniowy Wrocław (Most Grunwaldzki, Wyspa Piasek i Ostrów Tumski) - odrzańskie lustrzane refleksy - niemal wiosenna aura tuż po Nowym Roku

Andrzejówka i Waligóra w zimowej odsłonie


Góry Kamienne (Góry Suche) w śniegu i zimowej mgle

"Przełęcz Trzech Dolin znajduje się u podnóża Waligóry w centralnym punkcie Gór Kamiennych, gdzie zbiegają się granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody oraz gdzie schodzą się trzy grzbiety głównego grzbietu Gór Suchych: grzbiet najwyższy z Waligórą, grzbiet z Klinem i grzbiet z Graniczną i Bukowcem." (Wikipedia)

O Andrzejówce:
TUTAJ

zima na blogu:
TUTAJ

Świątecznie w Görlitz (z motywem gwiazdy hernnhuckiej)


Okolice Untermarkt w Görlitz
ozdoby świąteczne - w tym Herrnhuter Stern (znana szczególnie na Łużycach ozdoba symbolizująca Gwiazdę Betlejemską, wytwarzana w Herrnhut)

Święta na blogu:

1 stycznia 2020

Co nas czeka w 2020 roku? - subiektywny zestaw ciekawych rocznic (PRZEGLĄD)

Pierwszy rok lat dwudziestych XXI wieku to czas wspominania wielkich artystów, naukowców, ale i ważnych wydarzeń historycznych. Kolejny raz przygotowałem mój subiektywny wybór rozmaitych rocznic – głównie związanych z Dolnym Śląskiem i Dolnoślązakami.




Kierując się doświadczeniem (to już moje kolejne blogowe kalendarium), chciałbym zaznaczyć, że pierwotna wersja kilkudziesięciu rocznic na pewno zostanie przeze mnie jeszcze aktualizowana w trakcie 2020 roku.