„Stabat Mater” to średniowieczny hymn, po który sięgają kompozytorzy od czasów renesansowego mistrza Josquina des Prés (zmarł w 1521 roku) po choćby Krzysztofa Pendereckiego (zmarł w 2020). Także zapomniany mistrz z Dolnego Śląska skomponował przejmującą muzykę do religijnej pieśni związanej z ukrzyżowaniem Chrystusa. Jego utwór przez wieki określany był mianem „słynnego”, „sensacji”, „perełki”. Z kolei z innymi wielkimi dziełami z XVIII wieku, takich mistrzów jak Haydn czy Pergolesi, związane są ciekawe wrocławskie koncerty oraz niezwykła książka wydana we Wrocławiu, a napisana przez autora z Lwówka Śląskiego.
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
31 marca 2021
Ból Matki – muzyczne opowieści o Maryi pod krzyżem (kompozytor z okolic Głogowa, wrocławski koncert oraz psycholog muzyki z Lwówka Śląskiego) (+GALERIA)
30 marca 2021
"Złote czasy lamp naftowych" (wystawa - Wrocław) (GALERIA)
Dworzec w Kamiennej Górze (...czekając na nowe życie i remont) (GALERIA)
Kościół Jana Ewangelisty w Paczkowie (kościół obronny z studnią!) (GALERIA)
29 marca 2021
Kolosy-symbole: Hala Stulecia we Wrocławiu a Royal Albert Hall w Londynie (ciekawostki)
Dwa niezwykłe obiekty są skarbami architektury. Starsza, londyńska hala reprezentuje jeszcze historyzujące tendencje i starsze technologie. Metr wyższa i mogąca pomieścić dwa razy większą widownię wrocławska hala jest ponad 40 lat młodsza i znacznie bardziej nowoczesna w stylu, jak i zastosowanych nowinkach budowlanych.
26 marca 2021
"Heckert. Szkło/Glas" - wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (GALERIA)
"Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w." (wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu) (GALERIA)
25 marca 2021
Zalew w Radkowie - przełom zimy i wiosny (GALERIA + mapa)
24 marca 2021
Wielki Szalaster i Radkowskie Ściany (schyłek zimy - Góry Stołowe) (GALERIA + mapa)
Jaworskie pierniki - Muzeum Regionalne w Jaworze (wystawa) (GALERIA)
23 marca 2021
Dwór Artusa w Gdańsku - perła, która zachwyca! (GALERIA)
Stara Kopalnia w Wałbrzychu (GALERIA) cz. I
22 marca 2021
Zamek Książ (w sztuce i naturze) (opis + mapa)
1500 galerii na fanpage'u Welthellsicht na Facebooku! (kumunikat)
Zamek Chojnik - w sztuce i naturze (GALERIA + ciekawostki i mapa)
Kopalnia Uranu Kletno - Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna (GALERIA + mapa)
Marzec nad Jeziorem Nyskim (GALERIA + mapa)
Pałac w Łomnicy (Dolina Pałaców i Ogrodów): Muzeum Pałacowe i Dom Modlitwy (GALERIA) cz. I
Szczeliniec Wielki w zimowej bieli (GALERIA + mapa)
15 marca 2021
Oblicza sudeckiej bieli – subiektywne podsumowanie zimy 2020/21 (GALERIA + mapy)
Zima wymaga od nas więcej – lepszej kondycji, ekwipunku, przygotowania, uważniejszego śledzenia pogody i komunikatów. Wystawia na cierpliwość mrozami i zaspami, które paraliżują komunikację. Nawet gościnne przebywanie w górach w białym sezonie potrafi dać w kość. Jednak śnieżna pora roku potrafi też oczarować i zaoferować krajobrazy, przy których można zapomnieć o zmęczeniu, kosztach i innych trudach. Sudecka zima również zna się na czarach!
Przygotowałem wybór zajawek relacji z moich zimowych sudeckich wypraw w sezonie listopad 2020 – luty 2021. Zapraszam do przeglądania zdjęć i szukania inspiracji na podobne wypady w kolejnych sezonach!
14 marca 2021
Galopujące szczęście i przepis na błogostan, czyli barokowy mistrz i jego muzyka do słów poetów z Dolnego Śląska (Telemann i lirycy z Jeleniej Góry i Strzegomia)
Barok kojarzy nam się głównie z Bachem, Vivaldim, Haendlem, Monteverdim... Mniej znana jest twórczość Telemanna, który w XVIII wieku uchodził za prawdziwą gwiazdę! W dodatku pisał jak szalony - pozostawił po sobie wręcz tysiące kompozycji! Nic dziwnego, że został ujęty w jednym z roczników księgi rekordów Guinnessa! Ten wyjątkowy twórca związany był z Łużycami i Śląskiem. Fascynował się polską muzyką i sięgał po wiersze dolnośląskich pisarzy, który żyli w jego czasach.
Piękna muzyka Telemanna przeżywa swój renesans. Po zapomniane kompozycje sięgają zespoły muzyki dawnej i uznani soliści. Także twórczość związana z poezją Dolnoślązaków jest wykonywana i nagrywana. Przygotowałem kilka ciekawostek. Zapraszam!
12 marca 2021
Zespół pałacowo-parkowy w Bukowcu II: Wieża strażnicza i Belweder (GALERIA)
Reformator z Dolnego Śląska – o profesorze, który odkrył geniusz Wagnera i zainspirował Ibsena (z wsi pod Zagrodnem do historii teatru)
Dolny Śląsk może pochwalić się wieloma ciekawymi postaciami. Odkrywcami, badaczami, twórcami dzieł sztuki czy literatury. Bez wielu z nich świat wyglądałby inaczej. Czasami dokonania niektórych wybitnych artystów czy naukowców są dziś zapomniane lub znane wszędzie, ale nie w miejscu urodzenia takiej osoby. Hermann Hettner, o którym wspominają biografowie Ibsena, Wagnera i historycy teatru oraz literatury, należy do takiej właśnie grupy. Warto przypomnieć o tym niezwykłym Dolnoślązaku.
11 marca 2021
Zespół parkowy w Bukowcu: staw Kąpielnik i Opactwo - mauzoleum (GALERIA)
Jerzmanice-Zdrój - "wiszące tory" (i nie tylko) (GALERIA)
9 marca 2021
Słowoszyty: „o zaklinaniu wspomnień w materii” (felieton)
Podłechtany Waszymi pochlebnymi recenzjami, postanowiłem kontynuować rubrykę felietonową. Tym razem o... pamiątkach (oczywiście chodzi mi o drobnostki, które można spakować do plecaka i nie wydać na nie więcej niż wynosi budżet wycieczki).
8 marca 2021
Krucze Skały (Jerzmanice-Zdrój: Pogórze Kaczawskie) (GALERIA + mapa)
Zamek w Karpnikach (GALERIA + ciekawostki)
6 marca 2021
Przedwiosenne Gozdno - wieża widokowa (GALERIA + mapa)
5 marca 2021
Centrum Kulturalno-Kongresowe WITOLD w Boguszowie-Gorcach (GALERIA)
Śladem Czartoryskiej – miasta i atrakcje Dolnego Śląska na trasie wyjątkowej kuracjuszki (GALERIA + ciekawostki)
Dolnośląskie miejscowości i uzdrowiska odwiedzali od wieków wybitni podróżni i kuracjusze wielu narodowości. W tym gronie nie brakowało również Polek i Polaków. Ich pobyt to nie tylko ciekawy ślad w historii miejscowości, ale i rozmaite pamiątki – w tym wspomnienia. Autorką niezwykle interesującego, mającego już ponad 200 lat opisu wojaży po Dolnym Śląsku była wyjątkowa arystokratka – Izabela Czartoryska.
Matka polskiego muzealnictwa miała w czasie pobytu kuracyjnego na Dolnym Śląsku już 70 lat. Dawno miała za sobą liczne, często skandalizujące romanse z epoki libertyńskiej. Szczyciła się za to niezwykłymi zbiorami wyjątkowego muzeum w Puławach.
2 marca 2021
Muzeum Motoryzacji Topacz (GALERIA) cz. II
Słowoszyty – felietony bloga Welthellsicht: „Sonety, morderstwa, copywriting”
Mój pierwszy felieton i zarazem pierwszy tego typu wpis na blogu. Potraktujcie to jako rozgrzewkę :)