31 marca 2021

Ból Matki – muzyczne opowieści o Maryi pod krzyżem (kompozytor z okolic Głogowa, wrocławski koncert oraz psycholog muzyki z Lwówka Śląskiego) (+GALERIA)

„Stabat Mater” to średniowieczny hymn, po który sięgają kompozytorzy od czasów renesansowego mistrza Josquina des Prés (zmarł w 1521 roku) po choćby Krzysztofa Pendereckiego (zmarł w 2020). Także zapomniany mistrz z Dolnego Śląska skomponował przejmującą muzykę do religijnej pieśni związanej z ukrzyżowaniem Chrystusa. Jego utwór przez wieki określany był mianem „słynnego”, „sensacji”, „perełki”. Z kolei z innymi wielkimi dziełami z XVIII wieku, takich mistrzów jak Haydn czy Pergolesi, związane są ciekawe wrocławskie koncerty oraz niezwykła książka wydana we Wrocławiu, a napisana przez autora z Lwówka Śląskiego. 


Zapraszam do wyboru ciekawostek związanych z hymnem, który upamiętnia ból Maryi stojącej pod krzyżem. To jeden z najbardziej przejmujących tematów sakralnych w historii muzyki. Wspaniałe przykłady dzieł wpisujących się w ten motyw mają również związek z historią Dolnego Śląska i Dolnoślązakami.

30 marca 2021

"Złote czasy lamp naftowych" (wystawa - Wrocław) (GALERIA)


Muzeum Miejskie Wrocławia: Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu: Złote czasy lamp naftowych (wystawa czasowa)

"Wystawa prezentuje ok. 150 lamp naftowych z przełomu XIX i XX wieku. Jest to jedna z największych kolekcji tego rodzaju w Polsce. Wśród prezentowanych na ekspozycji dzieł znajdują się przykłady znanych ówcześnie producentów europejskich m.in. lipskiej i berlińskiej firmy Wild & Wessel, Hugo Schneidera z Lipska czy Rudolfa Ditmara z Wiednia. Kolekcja odzwierciedla okres świetności lamp naftowych, którym był przełom XIX i XX wieku" (za: muzeum.miejskie.wroclaw.pl - oficjalna strona)

Dworzec w Kamiennej Górze (...czekając na nowe życie i remont) (GALERIA)


Dworzec kolejowy w Kamiennej Górze z 1869 roku. Zabytek, który odwiedził ostatni cesarz Niemiec i gdzie grała Krystyna Janda (teatr telewizji "Wizyta starszej pani"). 

Kościół Jana Ewangelisty w Paczkowie (kościół obronny z studnią!) (GALERIA)


Kościół św. Jana Ewangelisty w Paczkowie (Opolskie - historyczny Dolny Śląsk)

"Kościół świętego Jana Ewangelisty – rzymskokatolicki obronny kościół parafialny należący do dekanatu Paczków diecezji opolskiej. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1350 roku i trwała około 30 lat, a jej fundatorem był zapewne biskup wrocławski Przecław z Pogorzeli, urzędujący w latach 1341-1376. Obecny kształt budowli to efekt przebudów w stylu renesansowym, barokowym i neogotyckim. W XV wieku do prezbiterium od strony południowej została dobudowana dwuprzęsłowa kaplica pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się jedyny w Europie Środkowej ołtarz wyrzeźbiony z jednego kawałka piaskowca.  W południowej nawie została ustawiona okrągła kamienna studnia. Prezbiterium jest nakryte rzadko spotykanymi na Śląsku sklepieniami sieciowymi. Jedna z kaplic jest nakryta bardzo rzadkim wariantem sklepienia sieciowego." (wikipedia). 

29 marca 2021

Kolosy-symbole: Hala Stulecia we Wrocławiu a Royal Albert Hall w Londynie (ciekawostki)

Dwa niezwykłe obiekty są skarbami architektury. Starsza, londyńska hala reprezentuje jeszcze historyzujące tendencje i starsze technologie. Metr wyższa i mogąca pomieścić dwa razy większą widownię wrocławska hala jest ponad 40 lat młodsza i znacznie bardziej nowoczesna w stylu, jak i zastosowanych nowinkach budowlanych. 


26 marca 2021

"Heckert. Szkło/Glas" - wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (GALERIA)


Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze: "Heckert. Szkło/Glas" - wystawa czasowa (23.10.2020 - 31.03.2021)

"Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w." (wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu) (GALERIA)


Muzeum Narodowe we Wrocławiu: wystawa czasowa: Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.

"Prezentacja różnych typów stołów i stolików, bogactwa kształtów i dekoracji oraz, co najważniejsze, spełnianych przez nie funkcji. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na niezwykłą rolę, jaką ten mebel odgrywał w historii, jak jednoczył użytkowników przy zabawie, pracy, posiłkach oraz był pomocny w rozwiązywaniu wszelkich konfliktów; a także pokazanie przemian, jakim podlegał od XVIII do XIX wieku, czyli w czasie kiedy królował w salonach i jadalniach" (za: mnwr.pl - oficjalna strona muzeum)

25 marca 2021

Zalew w Radkowie - przełom zimy i wiosny (GALERIA + mapa)


"Zalew Radkowski – sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej Polsce około 2,0 km na południowy zachód od miasta Radków, u północnego podnóża Gór Stołowych, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. " (Wikipedia)
 
widoki: Góry Stołowe po polskiej i po czeskiej stronie (w tym Szczeliniec Wielki - odwiedzony tego samego dnia - relacja TUTAJ)

24 marca 2021

Wielki Szalaster i Radkowskie Ściany (schyłek zimy - Góry Stołowe) (GALERIA + mapa)


Wielki Szalaster przy Drodze Stu Zakrętów (Szosa Stu Zakrętów - DW 387) i Radkowskie Ściany (Bastiony - Radkowskie Skały)

"Radkowskie Skały – skalne formy w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej Polsce. Położone są na południe od Radkowa na wysokości ok. 600-700 m n.p.m., w południowo-wschodniej części Gór Stołowych" (wikipedia)


Jaworskie pierniki - Muzeum Regionalne w Jaworze (wystawa) (GALERIA)


Jaworskie pierniki - Muzeum Regionalne w Jaworze (wystawa/kawiarenka/kuchnia warsztatowa) 

formy piernikarskie i rekonstrukcje historycznych śląskich pierników figuralnych 

UWAGA: tradycje piernikarskie w dawnym księstwie świdnicko-jaworskim sięgały XIII wieku! Udokumentowana wzmianka o piernikarstwie pochodzi z Świdnicy z końca XIII wieku i jest jednym z najstarszych tego typu śladów w Europie 

23 marca 2021

Dwór Artusa w Gdańsku - perła, która zachwyca! (GALERIA)


poza Dolnym Śląskiem - urlopowe: Dwór Artusa w Gdańsku

"Dwór Artusa (niem. Artushof, kaszb. Gôłdu) – gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Gdańska. Wnętrze składa się z jednej bardzo obszernej sali w stylu gotyckim. Od 1531 prowadzono tu intensywne roboty zdobnicze, pokrywając ściany pięknymi boazeriami i fryzami o tematyce mitologicznej i historycznej. Wrażenie przepychu uzupełniały bogato zdobione meble oraz liczne obrazy. Najsłynniejsze z nich to m.in. dzieła anonimowych artystów z końca XV w. – Oblężenie Malborka i Okręt Kościoła, Orfeusz wśród zwierząt Hansa Vredemana de Vries z 1596 oraz Sąd Ostateczny Antona Möllera. Ozdobą, która także przyciągała uwagę, jest jedenastometrowy piec o masie 13 ton, dzieło Georga Stelznera, wymurowany w latach 1545-1546. Wyłożony jest 520 kaflami, przedstawiającymi portrety najwybitniejszych władców europejskich, tak protestanckich – zwolenników Związku szmalkaldzkiego, jak i katolickich, wśród których są portrety Izabeli Portugalskiej i Karola V. Dwór Artusa pomyślany był jako ekskluzywne miejsce spotkań towarzyskich elity gdańskiej. Dopiero w 1742, na prośbę gdańskich firm kupieckich, rada zgodziła się na projekt przemianowania Dworu na giełdę i miasto utraciło swoją najsławniejszą gospodę" (wikipedia) 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu (GALERIA) cz. I


"Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta została 9 listopada 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
W 1770 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym w Złotym Stoku zarejestrowano kopalnię węgla pod nazwą „Fuchs”, która powstała z połączenia licznych niewielkich kopalń, istniejących na terenie gminy Biały Kamień od XVI wieku. Ze względu na nierentowność kopalnia została postawiona w stan likwidacji w 1990 r. Ostatni wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 20 września 1996 r., a 17 września 1998 r. zakończono likwidację wyrobisk podziemnych" (wikipedia)

oficjalna strona: 

22 marca 2021

Zamek Książ (w sztuce i naturze) (opis + mapa)


Zamek Książ w Wałbrzychu  - w sztuce i naturze 
płaskorzeźba - Dom Zdrojowy ( Uzdrowiskowa Gmina Szczawno-Zdrój, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina), porcelana ( Muzeum Porcelany w Wałbrzychu), Mauzoleum Hochbergów w Książu (Książański Park Krajobrazowy), miniatura ( Minieuroland w Kłodzku) 

o zamku i jego atrakcjach:

1500 galerii na fanpage'u Welthellsicht na Facebooku! (kumunikat)


Zasoby zdjęciowe bloga na Facebooku osiągnęły już liczbę 1500 galerii!

To w przeważającej większości moje relacje z odwiedzin miejsc i atrakcji Dolnego Śląska i Sudetów + sporadycznie również ciekawostki z innych regionów Polski oraz zagraniczne (Czechy, Niemcy oraz Francja - dominują lokalizacje na pograniczu polsko-czesko-niemieckim)

Zapraszam do przeglądania moich galerii:
(zakładka: Zdjęcia/galerie)

zachęcam również do polubienia i obserwowania mojego fanpage'a

zdjęcia można udostępniać i pobierać na własny użytek (licencja: BY-NC-ND)

Zamek Chojnik - w sztuce i naturze (GALERIA + ciekawostki i mapa)


Zamek Chojnik (Jelenia Góra - Karkonoski Park Narodowy) - w sztuce i naturze - jeden obiekt, wiele wizji 

Kopalnia Uranu Kletno - Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna (GALERIA + mapa)


"Kopalnia uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Pierwsze udokumentowane informacje o pracach górniczych w Masywie Śnieżnika pochodzą z końca XV wieku. Na leżącym w Polsce obszarze wypiętrzenia orlicko-śnieżnickiego poszukiwania rud uranu rozpoczęły się w okresie „zimnej wojny" (za: www.kletno.pl/historia/)

na zdjęciach: wnętrza, wystawa narzędzi górniczych, wystawa szkła uranowego 

oficjalna strona kopalni:

Marzec nad Jeziorem Nyskim (GALERIA + mapa)


"Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 roku i oddany do eksploatacji w 1972 roku. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy międzynarodowej trasie Częstochowa – Kłodzko (droga krajowa nr 46). Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworząc naturalne piaszczyste plaże. Wzdłuż brzegu znajdują się ośrodki wczasowe z bazą noclegową (sezonowa), oraz porty jachtowe, największy to Nyski Ośrodek Rekreacji" (wikipedia)

spacer plażą (pierwszy dzień wiosny) 

Pałac w Łomnicy (Dolina Pałaców i Ogrodów): Muzeum Pałacowe i Dom Modlitwy (GALERIA) cz. I


"Pałac w Łomnicy – barokowy pałac pochodzący z XVII wieku wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy usytuowany w północnej części Łomnicy, przy rozdzieleniu dróg do Karpnik i Wojanowa. Wczesnobarokowy dwór wzniesiono około II połowy XVII w. Z tego czasu pochodzi korpus oraz dwa narożne alkierze. W latach 20. XVIII w. w trakcie przebudowy dokonano zmian w wyglądzie elewacji oraz wnętrz. Projekt przebudowany przypisywany jest Martinowi Franzowi z Rewela. Największych zmian w wyglądzie obiektu dokonano w latach 1838-1844. Autorem przebudowy był Albert Tollberg. Zmiany dokonano w zakresie układu pomieszczeń, wzniesiono reprezentacyjną klatkę, wzniesiono nowa kondygnacje, powiększono otwory okienne" (wikipedia)

pałac udostępniony zwiedzającym: działa tam muzeum pałacowe - można zwiedzać komnaty z salami wystawienniczymi oraz piwnice - na ekspozycji można podziwiać eksponaty związane z tematem "Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica" - pokoje kupca lnu, sypialnia baronowej, pokój dziecięcy, salon, kuchnia i pokój służby, klasa szkolna z czasów PRL. 

Szczeliniec Wielki w zimowej bieli (GALERIA + mapa)


"Szczeliniec Wielki (w XIX w. również Siennica, po 1945 Strzaskany i Spękany, Stołowiec, niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina) – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów" (Wikipedia)

zapraszam również:
(w tym inne pory roku, noc i zachód słońca) 

zima w Sudetach 2020/2021:

15 marca 2021

Oblicza sudeckiej bieli – subiektywne podsumowanie zimy 2020/21 (GALERIA + mapy)

Zima wymaga od nas więcej – lepszej kondycji, ekwipunku, przygotowania, uważniejszego śledzenia pogody i komunikatów. Wystawia na cierpliwość mrozami i zaspami, które paraliżują komunikację. Nawet gościnne przebywanie w górach w białym sezonie potrafi dać w kość. Jednak śnieżna pora roku potrafi też oczarować i zaoferować krajobrazy, przy których można zapomnieć o zmęczeniu, kosztach i innych trudach. Sudecka zima również zna się na czarach! 



Przygotowałem wybór zajawek relacji z moich zimowych sudeckich wypraw w sezonie listopad 2020 – luty 2021. Zapraszam do przeglądania zdjęć i szukania inspiracji na podobne wypady w kolejnych sezonach! 

14 marca 2021

Galopujące szczęście i przepis na błogostan, czyli barokowy mistrz i jego muzyka do słów poetów z Dolnego Śląska (Telemann i lirycy z Jeleniej Góry i Strzegomia)

Barok kojarzy nam się głównie z Bachem, Vivaldim, Haendlem, Monteverdim... Mniej znana jest twórczość Telemanna, który w XVIII wieku uchodził za prawdziwą gwiazdę! W dodatku pisał jak szalony - pozostawił po sobie wręcz tysiące kompozycji! Nic dziwnego, że został ujęty w jednym z roczników księgi rekordów Guinnessa! Ten wyjątkowy twórca związany był z Łużycami i Śląskiem. Fascynował się polską muzyką i sięgał po wiersze dolnośląskich pisarzy, który żyli w jego czasach. 



Piękna muzyka Telemanna przeżywa swój renesans. Po zapomniane kompozycje sięgają zespoły muzyki dawnej i uznani soliści. Także twórczość związana z poezją Dolnoślązaków jest wykonywana i nagrywana. Przygotowałem kilka ciekawostek. Zapraszam!  

12 marca 2021

Zespół pałacowo-parkowy w Bukowcu II: Wieża strażnicza i Belweder (GALERIA)


Zespół pałacowo-parkowy w Bukowcu II: Wieża strażnicza i Belweder 

"Bukowiec (niem. Buchwald, czes. Bukovník) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400–490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy" (wikipedia)

w miejscowości znajdują się zabytki i tereny związane z Doliną Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej (zespół pałacowy, z XVI-XIX wieku)

Reformator z Dolnego Śląska – o profesorze, który odkrył geniusz Wagnera i zainspirował Ibsena (z wsi pod Zagrodnem do historii teatru)

Dolny Śląsk może pochwalić się wieloma ciekawymi postaciami. Odkrywcami, badaczami, twórcami dzieł sztuki czy literatury. Bez wielu z nich świat wyglądałby inaczej. Czasami dokonania niektórych wybitnych artystów czy naukowców są dziś zapomniane lub znane wszędzie, ale nie w miejscu urodzenia takiej osoby.  Hermann Hettner, o którym wspominają biografowie Ibsena, Wagnera i historycy teatru oraz literatury, należy do takiej właśnie grupy. Warto przypomnieć o tym niezwykłym Dolnoślązaku. 

11 marca 2021

Zespół parkowy w Bukowcu: staw Kąpielnik i Opactwo - mauzoleum (GALERIA)


Zespół parkowy w Bukowcu: staw Kąpielnik i Opactwo - mauzoleum rodziny von Reden

"Bukowiec (niem. Buchwald, czes. Bukovník) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400–490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy" (wikipedia)

w miejscowości znajdują się zabytki i tereny związane z Doliną Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej (zespół pałacowy, z XVI-XIX wieku)

na zdjęciach:
jeden ze stawów parkowych (widoki na Karkonosze i Rudawy Janowickie), a także mauzoleum rodu von Redenów, tzw. Opactwo (sztuczna ruina) - przedwiośnie 2021

Jerzmanice-Zdrój - "wiszące tory" (i nie tylko) (GALERIA)


Jerzmanice-Zdrój (niem. Bad Hermsdorf) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja, na Pogórzu Kaczawskim w północnych Sudetach

na zdjęciach: 
"czerwony most" + wiszące tory kolejowe, które powstały w wyniku podmycia gruntu znajdującego się pod fragmentem linii kolejowej 284 łączącej Złotoryję i Lwówek Śląski
+ dworzec kolejowy 

9 marca 2021

Słowoszyty: „o zaklinaniu wspomnień w materii” (felieton)

Podłechtany Waszymi pochlebnymi recenzjami, postanowiłem kontynuować rubrykę felietonową. Tym razem o... pamiątkach (oczywiście chodzi mi o drobnostki, które można spakować do plecaka i nie wydać na nie więcej niż wynosi budżet wycieczki). 

8 marca 2021

Krucze Skały (Jerzmanice-Zdrój: Pogórze Kaczawskie) (GALERIA + mapa)


"Krucze Skały – formy piaskowcowe na Pogórzu Kaczawskim we wsi Jerzmanice-Zdrój. Dolna, gładka część ścian w południowej części jest efektem działalności kamieniołomu, który istniał prawdopodobnie już w XVI w. W XVII w. bloków piaskowca stąd pochodzącego użyto przy przebudowach ratusza i Bazyliki św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu. Łom działał aż do początków ubiegłego wieku. W górnej części skał, fantastycznie ukształtowanych przez naturę występują efektowne półki, szczeliny, grzyby, kazalnice i baszty skalne. Dwie z nich przyrównuje się do postaci ludzkich.
U podnóża skał przy zabagnionej, niegdyś zmeliorowanej równince znajduje się Skalne Źródełko z XIII wieku, zwane też źródełkiem św. Jadwigi" (wikipedia)


Zamek w Karpnikach (GALERIA + ciekawostki)


"Zamek w Karpnikach (niem. Vischbach, Fischbach) – zamek położony we wsi Karpniki w województwie dolnośląskim w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich. Zamek został zbudowany w XIV wieku. W kolejny wiekach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach. w 1822 kupił zamek dla siebie oraz żony Marianny książę Wilhelm von Hohenzollern, brat króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Obecnie budowla jest własnością prywatną i działa jako hotel i restauracja" (wikipedia)

jeden z wielu w regionie zabytków wchodzących w skład kompleksu Doliny Pałaców i Ogrodów (częściowo na liście Pomników Historii) - więcej TUTAJ 

oficjalna strona:

6 marca 2021

Przedwiosenne Gozdno - wieża widokowa (GALERIA + mapa)


Zawodnia (Zawadna/ Zawodna) (445 m n.p.m.) - Pogórze Kaczawskie, Pogórze Złotoryjskie, wieś Gozdno (gmina Świerzawa) - wieża widokowa - panoramy na okolice, w tym na Ostrzycę


5 marca 2021

Centrum Kulturalno-Kongresowe WITOLD w Boguszowie-Gorcach (GALERIA)


Centrum Kulturalno-Kongresowe WITOLD w Boguszowie-Gorcach

dawna kopalnia węgla kamiennego 

zwiedzanie obiektu obejmuje:
Izbę Pamięci
Wieżę widokową (wieża szybu wyciągowego)

"Historia Szybu sięga aż do roku 1769 - to właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka na temat prac na terenie Gorc" (za: ckkwitold.com.pl)

więcej informacji: ckkwitold.com.pl


3 marca 2021

Śladem Czartoryskiej – miasta i atrakcje Dolnego Śląska na trasie wyjątkowej kuracjuszki (GALERIA + ciekawostki)

Dolnośląskie miejscowości i uzdrowiska odwiedzali od wieków wybitni podróżni i kuracjusze wielu narodowości. W tym gronie nie brakowało również Polek i Polaków. Ich pobyt to nie tylko ciekawy ślad w historii miejscowości, ale i rozmaite pamiątki – w tym wspomnienia. Autorką niezwykle interesującego, mającego już ponad 200 lat opisu wojaży po Dolnym Śląsku była wyjątkowa arystokratka – Izabela Czartoryska. 



Matka polskiego muzealnictwa miała w czasie pobytu kuracyjnego na Dolnym Śląsku już 70 lat. Dawno miała za sobą liczne, często skandalizujące romanse z epoki libertyńskiej. Szczyciła się za to niezwykłymi zbiorami wyjątkowego muzeum w Puławach. 

2 marca 2021

Muzeum Motoryzacji Topacz (GALERIA) cz. II


"Muzeum Motoryzacji Topacz  – prywatne muzeum, położone we wsi Ślęza k. Wrocławia. Placówka jest prowadzona przez Towarzystwo Automobilowe Topacz, a jej siedzibą są pomieszczenia hotelu Zamek Topacz Hotel & Spa, działającego na terenie tutejszego zespołu dworskiego. W ramach muzealnej ekspozycji prezentowanych jest ok. 130 pojazdów - samochodów i motocykli" (wikipedia)

zdjęcia z zamku w osobnej galerii na blogu 

oficjalna strona:

Słowoszyty – felietony bloga Welthellsicht: „Sonety, morderstwa, copywriting”

Mój pierwszy felieton i zarazem pierwszy tego typu wpis na blogu. Potraktujcie to jako rozgrzewkę :) 



1 marca 2021

Kalwaria Lubawska na Świętej Górze - agonia zabytku (GALERIA + mapa)


Kalwaria Lubawska na Świętej Górze.. albo to, co z niej jeszcze zostało.