Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
28 czerwca 2023
Arka Noego w Pławnej - muzeum sztuki sakralnej (GALERIA)
26 czerwca 2023
Bukowiec latem – czyli magia gór z „Empuzjonu” (GALERIA)
25 czerwca 2023
Zamek Świny - jeden z najciekawszych zamków Dolnego Śląska. Tam bywali mistycy, dziś ruina koło Bolkowa jest atrakcją (GALERIA)
22 czerwca 2023
Pergola i fontanna przy Hali Stulecia we Wrocławiu - żywioł wody otoczony kolumnadą (GALERIA)
Zamek Wleń (Lenno) - średniowieczna ruina pachnąca ziołami (GALERIA)
21 czerwca 2023
Jak niezwykła uwertura nabrała znaczenia w Lwówku Śląskim! O „Śpiewakach norymberskich” Wagnera i notatce kompozytora z 1863 roku
Orkiestrowy wstęp do opery „Śpiewacy norymberscy” Wagnera zachwyca majestatycznym brzemieniem potężnej orkiestry oraz skomplikowaną fakturą z gęstą polifonią. Wirtuozerska kompozycja ma niezwykle intrygujący związek z Dolnym Śląskiem. Kompozytor wykonał tę muzykę w Lwówku Śląskim i Wrocławiu w 1863 roku, 5 lat przed prapremierą całego dzieła! Co więcej, na koncert w pałacu w Lwówku Wagner napisał prozatorski program uwertury, będący miniaturową, narracyjną opowieścią o treści zawartej w tej programowej kompozycji. Lwóweckie wyjaśnienie Wagnera jest do dziś podstawą tworzenia programów koncertowych!
Kilka ciekawostek na temat niezwykłego utworu.18 czerwca 2023
16 czerwca 2023
"Perła Żeliszowa" - kościół ewangelicki w Żeliszowie (GALERIA)
Zwinger: Mathematisch-Physikalischer Salon - muzeum w Dreźnie (GALERIA)
Od 1728 roku w drezdeńskim Zwingerze - barokowym pałacu Augusta II Mocnego - mieści się Salon Matematyczno-Fizyczny.
13 czerwca 2023
Z Neurode do Neuschwanstein: Wilhelm Hauschild - śląski malarz, który ozdobił najsłynniejszy zamek świata! (artysta ze Słupca w zamku marzeń)
Słupiec (niem. Schlegel) to część miasta Nowa Ruda (niem. Neurode). W linii prostej miejscowość dzieli ponad 500 km od słynnego alpejskiego zamku Neuschwanstein. Właśni w tym „romantycznym Disneylandzie” malowidła ścienne na zlecenie króla Ludwika II namalował artysta z ziemi kłodzkiej, która już wtedy była częścią Śląska. Jeden z najpopularniejszych obrazów ukazujących świętego Graala stworzył Wilhelm Hauschild w zamku Neuschwanstein! Swoją pracę w bajkowym zamku i sławę przypłacił wypadkiem, który ostatecznie doprowadził po kilku latach do jego śmierci... Artysta zmarł 11 miesięcy po tragicznej śmieci króla, który go wynajął...
Oto kilka ciekawostek na temat artysty i jego dzieła.
Salamandra – przyroda Sudetów, pieśń doktora Uniwersytetu Wrocławskiego, legenda z Lubania, studencki toast, mistyczne słowa i wiele innych kontekstów (GALERIA + ciekawostki)
Płaz z mitów, legend i naszych gór. Ciekawe stworzenie, które inspirowało swoją naturą i nadal jest symbolem! Kilka ciekawostek na temat salamandry – którą można spotkać w Sudetach na spacerze, a także w wierszach, legendach i pieśniach oraz przysłowiach. Przygotowałem wybór ciekawostek związanych z Dolnym Śląskiem i Łużycami.
Będzie o miejscach, w których salamandra występuje, instytucjach i miejscach, które o niej uczą lub ją upamiętniają, o doktorze Uniwersytetu Wrocławskiego i jego pieśni, a także o salamandrze z… studenckiego toastu i wierszy, w tym mistycznych!
11 czerwca 2023
Trojak - z uzdrowiska na górską platformę widokową (GALERIA)
10 czerwca 2023
Malvina Garrigues – zaczęła karierę we Wrocławiu, dokonała operowego cudu, który... zabił jej męża i odebrał jej zmysły (GALERIA)
W 1846 roku we Wrocławiu debiutowała młoda sopranistka. Miała 20 lat. Niespełna 20 lat później dostała rolę życia, dzięki której przeszła do historii, ale też przypłaciła ją osobistą tragedią. Kariera Malviny Garrigues zaczęła się na Dolnym Śląsku od roli Alicji, siostry głównego bohatera opery „Robert Diabeł”. Zakończyła się rolą Izoldy w prapremierowej inscenizacji „Tristana i Izoldy” Wagnera. Była to partia osławiona zanim usłyszał ją świat – opera uchodziła za niewykonalną, ultranowoczesną, wręcz szaloną. Premiera z udziałem Malviny i jej męża – Ludwiga – zaprzeczyła niewykonalności dzieła, ale… otoczyła je fatum tragizmu. 29-letni śpiewak zmarł wycieńczony pracą, a jego żona postradała zmysły.
Grób pary śpiewaków, którzy dokonali niemożliwego, dając światu dramat muzyczny, nazwany przez Nietzschego „opusem metafizycznym sztuki” –znajduje się na cmentarzu w Dreźnie. Autor opery - Wagner - na Dolnym Śląsku przebywał dwa razy, dyrygent prapremiery gościł wiele razy. Co więcej fragmenty orkiestrowe „Tristana” zabrzmiały na Dolnym Śląsku – we Wrocławiu i Lwówku Śląskim – jeszcze przed oficjalną prapremierą, czyniąc z regionu jedno z pierwszych miejsc na świecie, w którym usłyszano tę niezwykłą muzykę.
9 czerwca 2023
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobieszowie (GALERIA)
7 czerwca 2023
WAŁBRZYCH – miasto zabytków i krajobrazów, słynne z białego i czarnego złota, czyli porcelany i węgla (GALERIA)
Nie ma chyba drugiej miejscowości na Dolnym Śląsku, która ma tak... niezasłużoną „czarną legendę”. W wielu kręgach pokutuje krzywdząca opinia na temat tego sudeckiego miasta, jednego z największych w województwie, uznająca Wałbrzych za coś negatywnego, zaniedbanego, upadłego, nieznaczącego, wykluczonego... Nic bardziej mylnego! Miasto ulokowane jest w pięknej okolicy, a zróżnicowane zabytki wysokiej wartości sprawiają, że jest to miejsce godne polecenia - zarówno dla poszukiwaczy pejzażu, jak i atrakcji typowo kulturowych.
Oto mój subiektywny przegląd niektórych szczególnie interesujących miejsc w Wałbrzychu. Zgromadziłem kilkadziesiąt zdjęć. Są przy nich podpisy (w tym linki do moich blogowych relacji z obszerniejszymi artykułami na temat danego miejsca – obejmującymi zarówno galerię zdjęć, informacje, jaki znaczniki na mapie). Zapraszam!
Niezwykłe wrocławskie wnętrza! – subiektywny przegląd miejsc zabytkowych i nie tylko, które zachwycają swoim pięknem i niezwykłością (GALERIA)
Wrocław może zaskoczyć zwiedzających pod wieloma względami. Historyczna
stolica Śląska, dziś administracyjna stolica Województwa Dolnośląskiego, jest
skarbnicą zabytkowych budowli, a także miejscem realizacji nowych interesujących
dzieł architektury. Wnętrza wielu z nich są dostępne – dla turysty, widza czy
gościa.
Wybrałem kilkadziesiąt niezwykłych miejsc we Wrocławiu,
których wnętrza mają w sobie „to coś”. Intrygują formą, porywają tajemniczości, wdziękiem lub przepychem wystroju. Są to rozmaite wnętrza: świeckie, sakralne, związane z władzą, nauką,
muzea, instytucje publiczne, a też obiekty związane z usługami (handlowe, hotele). Oto kompilacja
zdjęć mojego autorstwa z wrocławskich wnętrz, które zwiedziłem. Zapraszam!
2 czerwca 2023
Konie – dolnośląskie zabytki i miejsca związane z końmi (GALERIA)
Relacja koń i człowiek to wiele wieków wspólnego życia pełnego najrozmaitszych kontekstów. Zwierzę stało się symbolem wykorzystywania przez człowieka siły natury. Koń był jednym z fundamentów transportu – dziś śladem tej cywilizacyjnej zależności jest „koń mechaniczny”. Konie wykorzystywane były w pracy na roli, a nawet w kopalniach. Były też używane przez kupców, pocztowców, heroldów do transportu towarów, ludzi i informacji. Były również ważnym elementem świata militarnego – uczestniczyły w wojnach razem z rycerzami i żołnierzami. Konie to także istotna część dziedziny sportu, rekreacji i terapii. Konie jako symbole przeniknęły do języka pod różnymi znaczeniami metaforycznymi.
Postanowiłem zaprezentować wybrane końskie (w tym mityczne formy tych zwierząt) wizerunki, które można spotkać na Dolnym Śląsku (rozumianym jako współczesne województwo oraz ziemie historyczne, łącznie z Brzegiem, Nysą czy Otmuchowem). Zabrałem również niektóre interesujące historyczne miejsca związane z końmi, jak budowle stajni, ujeżdżalni, a nawet unikatowy koński cmentarz.