31 grudnia 2023

PODSUMOWANIE 2023 - moja aktywność na blogu oraz poza nim (prelekcje, wywiady, zwiedzanie, projekty...)

To był dla mnie osobiście aktywny rok. Nawet BARDZO aktywny rok. Oprócz etatowej pracy zawodowej (w której pisałem, oprowadzałem, uczyłem.... itd), w czasie prywatnym: wiele zwiedzałem, wędrowałem i podróżowałem, fotografowałem, pisałem i publikowałem, uczyłem, oprowadzałem, wykładałem, udzielałem wywiadów, jurorowałem, prowadziłem projekt promujący czytelnictwo i wiedzę regionalistyczną, złożyłem wiosek do władz miasta o wykonanie tablicy pamiątkowej, pracowałem nad scenariuszem spektaklu... 


Małe podsumowanie aktywności z 2023 roku. 

Ratusz w Brzegu - śląska perła renesansu (GALERIA)


Wspaniały, bogato zdobiony gmach administracji samorządowej. 

22 grudnia 2023

Zabytki wśród natury – przegląd pięknych i klimatycznych miejsc: Dolny Śląsk i okolice (GALERIA)

Architektura pięknie łączy się z naturą. Zdawano sobie z tego sprawę od dawna, planując parki krajobrazowe i ogrody w otoczeniu rezydencji, czy też stosując wszelkiego rodzaju nasadzenia w pobliżu budowli oraz budując ogrody zimowe i palmiarnie. Nie bez znaczenia jest też kwestia naturalnego otoczenia w postaci jezior, gór, lasów. 


Na symbiozę natury i architektury i wynikającą z tego duchową przyjemność, uwagę zwrócił romantyczny poeta Theodor Körner, który w 1809 roku odwiedził południe Dolnego Śląska. Zachwycił go krajobrazowy park w Bukowcu. W swoim wierszu  „Buchwald” (Bukowiec) z cyklu  „Knospen” liryk zawarł taką myśl: „Tam, gdzie sztuka w naturę wnika, najpiękniej blask życia rozkwita”. 

Bożonarodzeniowe dekoracje wśród zabytków (GALERIA)

Świąteczne klimaty wśród zabytków. Piękne dekoracje i miejsca oraz budowle. Subiektywny wybór na świąteczny czas. 


Zebrałem zdjęcia, które zrobiłem w ostatnich latach w różnych miejscach. To udekorowane choinką bożonarodzeniową rynki miast, kościoły, pałace, zamki, muzea. Są to miejsca na Dolnym Śląsku (historyczny region i województwo). Zapraszam! 

21 grudnia 2023

WESOŁYCH ŚWIĄT! - moje dekoracje z rzemieślniczymi i regionalnymi akcentami (GALERIA)


U mnie „kevinowo” (tak nazywam "święta na bogato" 😉🎄) - musi być! Dekoracje zrobione, chociaż na Święta mnie w zasadzie w domu nie będzie.. (w tym roku robię sobie wyjazd). Moje małe zbiory ozdób, w tym rękodzieła, powiększyły się w tym roku o kolejne zdobycze.

18 grudnia 2023

"Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy" - wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (GALERIA)


Kolęda z maszkarami! czyli tradycje związane z bożonarodzeniowym i noworocznym ludowym teatrem obrzędowym. 

Kościół Trójcy Świętej w Żmigrodzie (GALERIA)


Kościół ze śladami wielkich rodów, które zapisały się w historii Śląska. 

Grudniowe sudeckie niebo (GALERIA)


Zachód słońca w Kamiennej Górze na kilka dni przed Bożym Narodzeniem.  Prawdziwy spektakl kolorów na niebie!

12 grudnia 2023

Z Meksyku przez zielnik Humboldta na świąteczne dekoracje – jak miłośnik Sudetów sprowadził do Europy „Gwiazdę Betlejemską”! (poinsecja a naukowiec związany z Sokołowskiem, Bukowcem i górą Różanka)

Poinsecja czyli wilczomlecz nadobny, kwiat nazywany gwiazdą betlejemską – jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych świata! Ze świętami Bożego Narodzenia aztecka roślina kojarzona jest od ponad 150 lat. Prawdopodobnie pierwszy zbadany naukowo w Europie egzemplarz został zebrany w Meksyku w 1803 roku przez Aleksandra von Humboldta. Naukowiec ten gościł na Dolnym Śląsku na przełomie 1792/1793 roku - przez kilka tygodni był gościem hrabiego Redena we Wrocławiu i Bukowcu. W historii Śląska badacz i uczestnik ekspedycji zamorskich zapisał się jako patron dra Brehmera, dzięki któremu powstało sanatorium w Sokołowsku (za co został uhonorowany pawilonem w kurorcie)! Dla Sudetów Humboldt ważny jest również anegdotycznie, jako rzekomy autor zestawienia najpiękniejszych punktów widokowych świata z trzema lokalizacjami na terenie Dolnego Śląska! 


Już w XIX wieku uprawiano ten egzotyczny kwiat w naszych warunkach klimatycznych, o czym mogą świadczyć porady, których na łamach prasy ogrodniczej w 1895 roku udzielił niejaki F. Markus, ogrodnik z Sycowa. Do dziś w Muzeum Ogrodu Botanicznego w Berlinie przechowywany jest egzemplarz „gwiazdy” z zielnika Humboldta. Na podstawie tej rośliny miała zostać dokonana naukowa klasyfikacja gatunku w 1834 roku. 

10 grudnia 2023

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich - neogotycki majstersztyk (GALERIA)


Jeden z najpiękniejszych ratuszy Śląska. Prawdziwa perła neogotyku. 

7 grudnia 2023

POLONEZ – kompozycje wydane na Dolnym Śląsku i twórcy polonezów związani z Dolnym Śląskiem – wybór ciekawostek dotyczących NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO LUDZKOŚCI UNESCO (utwory do posłuchania, historyczne partytury)

Polonez to tradycyjny polski taniec, który zachwycił Europę i od setek lat jest muzycznym znakiem rozpoznawczym polskiej kultury. Charakterystyczny rytm „chodzonego” zainspirował wielkich mistrzów kompozycji. Nie tylko Chopin, Moniuszko, Ogiński, Wieniawski czy Kilar skomponowali polonezy. Swoją własną wizję polskiego tańca mieli także inni mistrzowie muzyki poważnej od baroku z Bachem, Telemannem i Haendlem po romantyków z Lisztem, Wagnerem czy Czajkowskim. Współcześnie polonez króluje na studniówkach! 


W grudniu 2023 roku taniec został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To szósta polska tradycja, która została w ten sposób wyróżniona. Warto zaznaczyć, że polonezy komponowali również mieszkańcy dawnego Dolnego Śląska, były one wydawane m.in. w wydawnictwach muzycznych we Wrocławiu oraz grywane podczas koncertów. Na Dolnym Śląsku gościli również wybitni kompozytorzy, którzy skomponowali polonezy. Właśnie o tym będzie ten wpis! 

2 grudnia 2023

WROCŁAW - ponad 100 pięknych, ciekawych i niezwykłych miejsc, zabytków i atrakcji w stolicy Dolnego Śląska – subiektywny wybór (GALERIA)

Wrocław jest jednym z najciekawszych miast w Polsce - celem turystycznym cenionym również przez turystów zagranicznych. W sieci znajduje się wiele blogowych przewodników po atrakcjach tego niezwykłego miasta, historycznej stolicy Śląska i administracyjnej stolicy Dolnego Śląska. Takie publikacje internetowe obejmują zwykle 10-25 najciekawszych miejsc i zabytków. Pokusiłem się o prywatną, subiektywną selekcję… około 150 interesujących obiektów historycznych i nowoczesnych oraz kultowych i mniej znanych miejscówek we Wrocławiu! Zapraszam do mojego przewodnika po perłach i zaułkach "Miasta 100 mostów"! 


W artykule znajduje się około 300 zdjęć mojego autorstwa. Wszystkie zaprezentowane miejsca zwiedziłem. W >> podpisach w linkach znajdują się dodatkowe relacje z wybranych „destynacji” (artykuły na blogu zawierają galerie zdjęć, opisy, informacje praktyczne oraz dokładne lokalizacja w postaci znaczników na mapach). 

1 grudnia 2023

SPACER po DREŹNIE – Florencja Północy nad Łabą (GALERIA)


Saskie miasto, w którym rezydowali również królowie Polski. Perła, która odradza się po zniszczeniach II wojny światowej. Prawdziwa szkatułka skarbów architektury, kultury i sztuki. Miasto nazywane Florencją Północy. 

30 listopada 2023

Projekt Riese: Włodarz - kompleks podziemnego miasta w Górach Sowich (GALERIA)


Jedna z największych, wciąż nierozwiązanych tajemnic II wojny światowej na Dolnym Śląsku. 

28 listopada 2023

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)


Potężny barokowy gmach jest niewątpliwie dumą i wizytówką Wrocławia. 

Drewniany kościół św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim we Wrocławiu (GALERIA)


Około 300 metrów od Hali Stulecia, wśród drzew Parku Szczytnickiego, znajduje się intrygujący drewniany zabytek! 

Pawilon Czterech Kopuł: Muzeum Narodowe we Wrocławiu (GALERIA)


Modernistyczny zabytek z salami wystawienniczymi. Sztuka współczesna czuje się tutaj jak w domu! 

Kościół św. Maurycego we Wrocławiu - polskie akcenty! (GALERIA)


Ciekawy kościół z polskimi akcentami. Zachowała się tablica nagrobna prof. Cybulskiego*, który wykładał w XIX wieku. Jest też epitafium upamiętniające Aleksandra Fredrę! 

21 listopada 2023

Ukryte przesłanie? – czy kryminalista na gmachu komendy w Dreźnie to... młody Wagner?

Monumentalny, historyzujący gmach komendy policji stoi w historycznym centrum Drezna. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Ozdobny portal budowli udekorowany jest trzema płaskorzeźbami z wizerunkami. To policjant, bogini sprawiedliwości i przestępca. W rysach tego ostatniego niektórzy doszukują się twarzy słynnego kompozytora, Richarda Wagnera! Nie bez powodu. W 1849 roku policja w Dreźnie wydała za nim list gończy! Przez kilkanaście lat były kapelmistrz opery drezdeńskiej był poszukiwanym przestępcą, który ukrywał się na emigracji!


Na podobieństwo wskazywać mogą m.in. charakterystyczne bokobrody Wagnera i jego biografia! 

20 listopada 2023

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej - nocą (GALERIA)


Niezwykły obiekt podnoszony z ruiny. Nocą wygląda magicznie! 

19 listopada 2023

Drewniany kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej (GALERIA)


Jeden z najciekawszych zabytków sakralnych ziemi wałbrzyskiej i Góry Suchych. Kameralny, drewniany kościółek z pięknym wnętrzem. 

Dworzec Świebodzki we Wrocławiu nocą (GALERIA)


Jeden z najstarszych dworców Śląska. Tam kręcono sceny ekranizacji "Lalki"!

16 listopada 2023

"Polskie akcenty z Niederschlesien” – wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Czarnym Borze

W Dniu Seniora, 14 listopada 2023 roku, miałem przyjemność po raz drugi gościć w pięknym gmachu instytucji Biblioteka+ Centrum Kultury w Czarnym Borze. Słuchaczom i Słuchaczkom UTW w tej gminie zaprezentowałem moją autorską prezentację "Polskie akcenty z Niederschlesien”, dotyczącą aktywności osób pochodzenia polskiego lub krzewiących polską kulturę i dziedzictwo na Dolnym Śląsku między XVII wiekiem a 1945 rokiem. Wybrałem 22 osoby, które mieszkały, studiowały, pracowały lub urodziły się np. we Wrocławiu, Oławie, Trzebnicy, Sokołowsku, Kamiennej Górze, Lądku-Zdroju, Cieplicach-Zdroju. 


Wykład był kontynuacją opowieści o ciekawych osobach, które przed II wojną światową związane były z naszymi okolicami. Mój pierwszy wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze dotyczył >> gości dolnośląskich (sudeckich) uzdrowisk, w tym Polaków

15 listopada 2023

Łużycka tkanina mozaikowa z XVIII wieku przedstawiająca Historię Zbawienia - eksponat z Muzeum Narodowego we Wrocławiu (GALERIA)


Intrygujący zabytek ze Zgorzelca na wystawie „Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. (To jeden z moich ulubionych eksponatów w tej instytucji! 😍)

13 listopada 2023

Skarby w gotyckim ratuszu, czyli Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej (GALERIA)


Ciekawa siedziba muzeum skrywa w sobie niezwykle cenne i interesujące eksponaty, w tym Skarb Średzki - jeden z najważniejszych skarbów archeologicznych odkrytych w Europie w XX wieku! 

Cegła - matka chrzestna architektury - wybór budowli (GALERIA)


Nie można sobie wyobrazić architektury bez cegły! Od tysięcy lat ludzkość wykorzystuje ten niezwykły budulec - własnoręcznie tworzony i układany w różne sposoby. Dzięki cegłom ludzie zaczęli znacznie sprawniej wznosić potężne gmachy i wieże. Już kilkaset lat temu ich wysokość wynosiła ponad 100 metrów! Z cegły powstały zamki, katedry, kamienice, a w epoce przemysłowej m.in. fabryki, dworce, wieże ciśnień, a nawet potężne domy handlowe, biurowce i wieżowce. 

9 listopada 2023

Kościół Bożego Ciała w Bielawie - psalm zaklęty w cegle (GALERIA)


Neoromańska fasada świątyni skrywa wiele intrygujących detali: ludzkie twarze, ptaki, węże. 

Wrocławska jesień – w mieście też jest pięknie! (GALERIA)


Spacer miejski w poszukiwaniu malarskich kompozycji jesieni i architektury. 

5 listopada 2023

Baśniowe kamieniczki z Wałbrzycha – opowieści Grimmów prosto z fasady (GALERIA)


Mało znany, klimatyczny zakątek Wałbrzycha. Mały "ryneczek" tworzą trzy kamieniczki. Na ich fasadach znajdują się baśniowi bohaterowie! 

3 listopada 2023

Jeleniogórska jesień z "Grzybka" (GALERIA)

Wieża widokowa na wzgórzu nad Bobrem zapewnia świetne krajobrazy do obserwacji! Jesienią można delektować się złotą barwą liści w Sudetach. 

Pawilon Norweski w Cieplicach Śląskich-Zdroju (GALERIA)


Szczypta Skandynawii w karkonoskim kurorcie. Niezwykły zabytek! 

Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach (GALERIA)


Ciekawe miejsce we wsi słynącej z sanktuarium i górskiej kalwarii! 

31 października 2023

Wampir z Wrocławia – straszył w 1591. Jak opowieść o śląskim szewcu-samobójcy siała trwogę kilka stuleci w Europie! (#ciekawostka)

Opowieści o wampirach, które opublikowali m.in. John Polidori czy Bram Stoker w XIX wieku na stałe wpisały się w popkulturę, inspirując w kolejnych dziesięcioleciach filmy, seriale, dzieła muzyczne i całą wampiryczną oprawę w postaci dekoracji czy gadżetów. Rozmaite przekazy na temat istot nieumarłych, żywiących się krwią, straszących po nocach były opowiadane przez stulecia w dużej części Europy. Na Śląsku znane były również stare przekazy o wampirach. Jedna z takich opowieści pochodzi z końca XVI wieku i dotyczy Wrocławia. Miała spory zasięg! Publikacje na temat nawiedzonego trupa szewca z Breslau były znane daleko poza Śląskiem! 


27 października 2023

Romantyczny... – czyli jaki? Dolny Śląsk, Łużyce, Sudety – w poszukiwaniu kontekstów, śladów – subiektywna podróż (GALERIA + ciekawostki)

Kiedy myślimy o czymś romantycznym, chodzi nam zwykle o…? No właśnie. To coś związanego z miłością, zakochaniem? A może miejsce, rzecz, nastrój tajemniczy, a zarazem nostalgiczny? Czy jest to raczej "coś" przenikające historię lub naturę, w jakiś sposób oddziałujące na nas? Romantyczność jest złożona, podobnie jak sam romantyzm, który trudno dokładnie osadzić w ramach czasowych i stylistycznych. Dolny Śląsk i okolice także stanowiły bardzo ważny region... romantyzujący. Tutaj romantycy tworzyli, stąd czerpano romantyczne wątki. Nam pozostały do dziś m.in. romantyczne ruiny i romantyczne parki, a także romantyczna liryka i muzyka. 


Zapraszam do mojego subiektywnego przeglądu wybranych romantycznych ciekawostek. O romantykach na Dolnym Śląsku i w okolicy, o romantycznych tendencjach w architekturze i kulturze regionu, a także o Dolnym Śląsku w twórczości wielkich romantyków.  

26 października 2023

Rynek Wrocławia - serce stolicy Śląska i Dolnego Śląska. Zabytki, atrakcje, wydarzenia - subiektywny wybór kontekstów (GALERIA + informacje)

Zwiedzanie Wrocławia warto zacząć od rynku! To centralna część miasta, silnie związana z jego historią oraz współczesnym życiem stolicy Dolnego Śląska. Tu swoją siedzibę od setek lat ma administracja magistratu. To także miejsce, w którym od wieków kwitnie handel, usługi i kultura. Na rynku odbywają się rozmaite wydarzenia, od obchodów świąt po jarmarki, w tym znany poza granicami kraju Jarmark Bożonarodzeniowy. Na rynku można spotkać wrocławskie krasnale, a także muzyków, mimów, iluzjonistów. Są tam muzea, zabytki, pomniki. Odbywają się koncerty, wystawy plenerowe, defilady i pokazy. Po prawdziwej uczcie tych wszystkich atrakcji można posilić się w licznych restauracjach z ogródkami. 



Oto mój subiektywny przegląd uroków i ciekawostek wrocławskiego rynku. Garść informacji i około 100 zdjęć. Zapraszam!

24 października 2023

Ruiny pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie - klimatyczne miejsce nad Baryczą (GALERIA)


Kompleks pałacowy, będący trwałą ruiną, jest miejscem pełnym historii! 

Kolorowa fontanna w Parku Zdrojowym w Polanicy-Zdroju (GALERIA)


Pokazy fontanny to spektakl łączący muzykę, efekty świetlne na tańczącej wodzie!