31 stycznia 2024

Pałac Dożów - fasada po wenecku - kunsztowne kapitele i inne dekoracje rzeźbiarskie (GALERIA)


Wenecja to miasto-bombonierka zabytków i dzieł sztuki. "La Serenissima" przyciąga rzesze turystów. Jedną z pereł miasta na lagunie jest pałac dożów - czyli władców republiki, którzy rządzili handlową potęgą Morza Śródziemnego kilkaset lat.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu (GALERIA)


Niewielki zabytkowy dom z bardzo ciekawymi zbiorami! 

28 stycznia 2024

Pałac Pakoszów w Dolinie Pałaców i Ogrodów (GALERIA)


Zachwycający zabytek w pobliżu Jeleniej Góry. Barokowa sala balowa i salonik z holenderskimi płytkami to tylko część atrakcji! 

Dawny konwikt św. Józefa we Wrocławiu, budynek administracyjny Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)


Piękny budynek w centrum Wrocławia. Z obiektem tym związane są m.in. takie osoby jak: prof.  Steffens, poeta Joseph von Eichendorff – jeden z największych romantyków niemieckojęzycznych, czy święta Edyta Stein. 

Orlinek w Karpaczu (GALERIA)


Skocznia z rekordem ustanowionym przez Małysza służy jako... wieża widokowa. 

17 stycznia 2024

Artystyczny zwierzyniec z Dolnego Śląska - przegląd wybranych ciekawostek ze świata sztuki (GALERIA)

Bogaty świat Fauny jest tematem artystycznym od samego początku istnienia sztuk wizualnych (np. malowidła jaskiniowe, starożytne rzeźby kultowe). Zwierzęta ukazywane są zarówno jako alegorie – znaki wyrażające określone cele, idee, cechy, ale też jako symbole heraldyczne oraz towarzysze ludzi czy cześć bogatego świata natury. Zwierzęta uwiecznione na obrazach czy rzeźbach oraz różnego typu dekoracjach ze szkła, ceramiki czy innych wyrobów rzemiosła artystycznego i  użytkowego reprezentują rozmaite rodziny, rodzaje i gatunki. W tym przeglądzie chciałbym przyjrzeć się wybranym zabytkom i dziełom sztuki, które ukazują sylwetki zwierząt.


To galeria moich zdjęć, na których uwieczniłem zwiedzane obiekty i eksponaty. Znajdują się one w muzeach, zamkach, pałacach, kościołach, ratuszach czy innych obiektach oraz w przestrzeni publicznej. Wybrane obiekty położone są na Dolnym Śląsku (rozumianym zarówno jako województwo, jak i historyczna kraina).

13 stycznia 2024

W ŚWIECIE MALARSKIEJ ILUZJI: niezwykłe dzieła z Dolnego Śląska (WYBÓR, GALERIA, PRZEWODNIK)

Wspaniały kunszt artystów sprawił, że wnętrza budowli zdobią dekoracje malarskie, które działają niczym „rozszerzona rzeczywistość”. Zwiększają percepcję poprzez zastosowanie m.in. sztuczek perspektywicznych. Za ich pomocą malarz potrafił wyczarować nad głowami oglądających nieistniejące kopuły, otwartą przestrzeń pełną wirujących aniołów czy innych postaci. W wielu kościołach czy obiektach świeckich na Dolnym Śląsku podziwiać można polichromie typu malarstwo iluzjonistyczne. 


Po francusku tego typu sztukę określa się mianem trompe-l’œil - „oszukać oko”. Zapraszam w miejsca, które słyną z tego typu dzieł, głównie barokowych. Oto mój subiektywny wybór pięknych przykładów dekoracji malarskich. Znajdują się one m.in. w kościołach, pałacach, zamkach czy obiektach użyteczności publicznej w województwie dolnośląskim i w regionie historycznego Dolnego Śląska (m.in. obszar lubuskiego i opolskiego).  

11 stycznia 2024

5 stycznia 2024

Zamek Książąt Głogowskich z muzeum w Głogowie (GALERIA)


Stary zamek, odbudowany po wojnie, z salami wypełnionymi ciekawymi eksponatami. 

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku: "Kruche Piękno" - wystawa szkła (GALERIA)


Wspaniała kolekcja szkła z hut ziemi kłodzkiej. Ekspozycja jest częścią Centrum Dawnego Szklarstwa w Kłodzku, działającego w ramach transgranicznego szlaku Via Fabrilis dotyczącego dawnych rzemiosł. 

Zamek Czerna - piękna rezydencja nad Odrą koło Głogowa (GALERIA)


Pałac jest prywatną własnością. Udostępnianą jako hotel. Obiekt można częściowo zwiedzić. 

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze (GALERIA)


Piękny pałac na obrzeżach miasta. Ulokowany w romantycznym zakątu, na wzgórzu otoczonym parkiem. Wnętrza zaskakują stylowym wystrojem! 

4 stycznia 2024

Barokowy nagrobek z płaczącą kobietą, czyli dzieło Brauna w Jaroměrzu (GALERIA)


Jeden z najpiękniejszych czeskich grobów na cmentarzu w małym przygranicznym miasteczku. Około 35 km od najbliższych przejść granicznych na Dolnym Śląsku. 

2 stycznia 2024

Jesionik/ Lázně Jeseník- sanatorium Vincenza Priessnitza (GALERIA)


Twórcy tego pionierskiego ośrodka leczniczego zawdzięczamy nazwę "prysznic"! 

Rok 2024 - wybór ciekawych rocznic: Dolny Śląsk, Sudety i nie tylko (subiektywny PRZEGLĄD)

Z tysięcy dat i okoliczności dotyczących niezwykłych postaci oraz wydarzeń czy dzieł wybrałem kilkaset, które według mnie zasługują na szczególną uwagę. To głównie rocznice związane z Dolnym Śląskiem, Dolnoślązakami i Sudetami.  Jest to wybór "okrągłych" rocznic dotyczących przede wszystkim historii kultury, nauki, sztuki, społeczeństwa, przemysłu i technologii, turystyki, samorządu, z mniejszym odniesieniem do historii polityki i wojskowości. Tradycyjnie będą również regionalne konteksty łączące swojskie ze światowym.


Są to w wielu przypadkach rocznice dotyczące postaci i wydarzeń, które opisałem już na blogu i można o nich przeczytać w moich artykułach. Przedstawiam je w kolejności, z datami dziennymi – jeżeli takie da się sprecyzować. Dotyczą wydarzeń z obszaru historycznego Dolnego Śląska, części Dolnych i Górnych Łużyc oraz części Sudetów, w tym szczególnie Ziemi Kłodzkiej i Karkonoszy, a także osób urodzonych na tych terenach. 

1 stycznia 2024

„Kopernik – Influencje” - wystawa w Ossolineum we Wrocławiu (GALERIA)


Dzieło wielkiego astronoma i jego wpływ na naukę. O przeciwnikach i zwolennikach odkrycia Kopernika oraz wybrane artystyczne odniesienia do postaci Kopernika. Wystawa pełna fascynujących ksiąg i kontekstów! 

Pieśń poety z Legnicy z muzyką Bacha czyli „Z serca dar na Nowy Rok” - kantata na Nowy Rok z 1726 roku

Bach napisał kilka kantat do słów poety z Legnicy! Jedna z nich to uroczyste przywitanie Nowego Roku. Piękna, podniosła muzyka ściśle wiąże się z tekstem przedwcześnie zmarłego mistrza z Dolnego Śląska. Zapraszam do lektury ciekawostek i wysłuchania wyjątkowego utworu, który swoją premierę miał w Lipsku.  


Kantata „Herr Gott, dich loben wir” nosi numer BWV 16. Bach po raz pierwszy wykonał ten utwór 1 stycznia 1726 roku w Lipsku, gdzie mieszkał i pracował od 1723 roku (co ciekawe pierwsze dwa lata jego szefem był Christian Ludovici z Kamiennej Góry!).