Chciałby podsumować wyjątkowy i trudny rok 2020, a także podziękować Wam za wspólną wirtualną więź, którą współtworzymy na Welthellsicht – moje spojrzenie na świat.
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
31 grudnia 2020
GRUDZIEŃ 2020 - podsumowanie
Czas podsumować ostatni miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!
Ślęża w bieli (GALERIA)
30 grudnia 2020
Śnieżna Kalenica (GALERIA)
Radków: Guzowata - nocne widoki na Góry Stołowe (GALERIA)
29 grudnia 2020
Dworzec PKP w Kamiennej Górze - mgła i noc
Rymarz - zima (GALERIA)
Księżycowa noc nad zalewem w Radkowie (GALERIA)
28 grudnia 2020
Zimowa Sowa (grudzień na Wielkiej Sowie) (GALERIA)
27 grudnia 2020
Szczeliniec Wielki - magia zimowej nocy (GALERIA)
25 grudnia 2020
Świąteczny Wrocław (GALERIA)
24 grudnia 2020
Dwie Marie i świąteczna muzyka Bacha (+ Wrocław i inne dolnośląskie miasta)
Bach dokonał ciekawego autoplagiatu (w muzyce nazywa się to parodią) – w oratorium na Boże Narodzenie wykorzystał swój wcześniejszy utwór – kantatę na urodziny królowej Polski! Rodzina Marii Józefy (ależ biblijne, bożonarodzeniowe imię!) była doskonale znana na Dolnym Śląsku...
22 grudnia 2020
Jodła – świąteczne drzewo z kolędy i z niezwykłego obrazu! (związki Dolnego Śląska, Łużyc i Karkonoszy z słynną pieśnią oraz wybitnym dziełem Cranacha)
Popularna niemiecka kolęda „O Tannenbaum”, znana w USA pod nazwą „O Christmas Tree” - śpiewana dziś przez kolędników oraz gwiazdy od opery po pop (nie mogło jej braknąć w „Kronice świątecznej” Netflix!), ma prawdopodobne śląskie korzenie! Co więcej, znana jest jej karkonoska wersja z 1700 roku z... Liczyrzepą (Rübezahlem) w roli głównej! Ludowa piosenka o wiecznie zielonej jodełce zrobiła światową karierę. Nie tylko ta artystyczna jodła rozsławia region. Wrocławska „Madonna pod jodłami” Cranacha jest wybitnym dziełem malarstwa, porównywanym do podobnych scen pędzla Rafaela czy Tycjana!
Skarb Wałbrzycha i Dolnego Śląska: Zamek Książ, cz. III (3 z 3)
21 grudnia 2020
Światłogród: Ogród Botaniczny we Wrocławiu (GALERIA)
Gdy noc króluje... - piękno Dolnego Śląska i ciekawostki (GALERIA)
„W światy czarów, snów i baśni, które noc i mrok spowiły!” - zaprasza w „Fauście” Goethe. Poeta, który odwiedził Dolny Śląsk w 1790 roku, doskonale przełamuje pokutujący od wieków mit nocy, jako czasu zła i niebezpieczeństwa. Wychowani na jego twórczości romantycy nauczyli nas chwytać nie tylko dzień – ale i właśnie noc – bo ta może być równie niezwykła i piękna!
Przygotowałem zestaw wybranych ciekawostek i mnóstwo zdjęć, które ukazują uroki nocy – oczywiście tej dolnośląskiej. Na zdjęciach m.in.: Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Szczawno-Zdrój, Zgorzelec, Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Radków, Jelenia Góra, Bolków, Kłodzko, Zagórze Śląskie...
20 grudnia 2020
Świąteczna iluminacja Iglicy i Hali Stulecia we Wrocławiu
17 grudnia 2020
Wieża kościoła Narodzenia NMP w Złotoryi (izba pamięci - wystawy) (GALERIA)
15 grudnia 2020
Kłodzko nocą... spacer (GALERIA)
14 grudnia 2020
Kamienna Góra, Chełmsko Śląskie i wielki teatr, czyli Wizyta Starszej Pani w gwiazdorskiej obsadzie
Wałbrzyskie Lemury
Zapomniana historia: Najrzadszy kwiat świata i wrocławscy badacze – Dolnoślązacy na tropie rajskiej rośliny: „klejnotu Filipin”! (ciekawostka)
„Największy kwiat na świecie - Rafflesia schadenbergiana - został odkryty przez Schadenberga w 1882 roku na wyspie Mindanao. Rozwinięte kwiaty mają prawie 3 stopy średnicy, a ich waga wynosi około 25 funtów” - informował „California Florist and Gardener” w marcu 1889 roku. Kwiat zawdzięcza swoją nazwę odkrywcy – aptekarzowi z Głogowa, urodzonemu we Wrocławiu! Nazwę oficjalnie nadał roślinie prof. Göppert z Uniwersytetu Wrocławskiego, a odkrycie opisał w artykule naukowym jako pierwszy prof. Hieronymus, również Dolnoślązak!
Niezwykły kwiat – sensacja końca XIX wieku, został następnie uznany za wymarły. Dopiero po ponad 100 latach – pod koniec XX wieku – znów natknięto się na jego niezwykłe osobniki! Tym samym pochodząca z Filipin, ale bardzo dolnośląska Raflezja – znów była sensacją przyrodniczą. Niewątpliwie zasługuje na uwagę!
13 grudnia 2020
Chełmiec - szadź i mgła...
12 grudnia 2020
„Deformacja odbić – Odbicia deformacji” wystawa czasowa prac Oskara Zięty w Muzeum Miejskim Wrocławia
"Tak mnie zmieniły te pręty i mury" - Kasprowicz we Wrocławiu – studia i...więzienie (o wybitnym poecie i tłumaczu Hauptmanna)
Jan Kasprowicz był jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Tworzył w epoce Młodej Polski – urodził się jeszcze pod zaborami, zmarł w wolnej Polsce. Ciekawym epizodem w jego życiu była młodzieńcza wrocławska przygoda. W stolicy Dolnego Śląska studiował, ale też... odsiadywał wyrok za „działalność socjalistyczną”!
Autor „Dies irae” czy „Księgi ubogich” napisał również wiersze związane z Wrocławiem.
11 grudnia 2020
Bożonarodzeniowe muzyczne prezenty – geniusze i mnóstwo dolnośląskich kontekstów!
Najróżniejsze poradniki podpowiadają, co może być udanym prezentem świątecznym. Co warto kupić lub zrobić, by ucieszyć obdarowaną osobę. Ta sztuka jest niezwykle trudna i wymaga wiedzy, a czasami też szczęścia! Nie o poradach będzie ten wpis. Zapraszam na spotkanie z muzyką, która stała się bożonarodzeniowym prezentem! Znajdą się oczywiście liczne dolnośląskie konteksty.
10 grudnia 2020
Chanuka - Chanukija - zabytki związane z kulturą żydowską (Synagoga Stara - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
Jemioła – między świętami, pocałunkami a artystyczną inspiracją (o niezwykłym pasożycie + dolnośląskie ciekawostki)
Dziś trudno sobie bez niej wyobrazić Boże Narodzenie. Jednak jeszcze 200 lat temu zwyczaj wieszania jemioły w czasie Świąt był znany głównie w Wielkiej Brytanii. Przez dwa stulecia ta pasożytnicza roślina nie tylko stała się niezwykle popularnym symbolem, ale i artystyczną inspiracją dla twórców poezji czy sztuki użytkowej. Niezmiennie od wieków fascynuje związkami z legendami oraz właściwościami – także tymi leczniczymi.
9 grudnia 2020
Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe) - przez Piekło do Nieba
8 grudnia 2020
Jelenia Góra nocą - spacer (GALERIA)
7 grudnia 2020
W krainie marzeń, w świecie prezentów – zabawki! (atrakcje na Dolnym Śląsku i w okolicy + ciekawostki) (GALERIA)
Misie, lalki, ale też zwierzęta (w tym dinozaury), bohaterowie i bohaterki baśni, bajek i filmów, modele aut osobowych, samolotów i statków, roboty, makiety, kolejki, klocki, układanki, gry... klasyczne, interaktywne, edukacyjne... - świat zabawek jest bogaty i zaskakujący! Od tysięcy lat zabawki towarzyszą człowiekowi. Na Dolnym Śląsku znaleźć można kilka ciekawych miejsc związanych z kolekcjonowaniem i historią zabawek.
6 grudnia 2020
Zamek Sobótka-Górka (były klasztor) (GALERIA)
5 grudnia 2020
Lazurowa Grota ze snów wrocławianina – jak Dolnoślązak odkrył włoską atrakcję wartą miliony!
Oto przed nami Capri, kultowa włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Znana już w antyku jako „dom letniskowy” cesarzy rzymskich Oktawiana Augusta i Tyberiusza. Jest środek lata 1826 roku. Właśnie wtedy zaczęło się ożywienie turystyczne tego miejsca w historii najnowszej. Jego sprawcą był Dolnoślązak!
4 grudnia 2020
Górnik z Wałbrzycha i... historia muzyki! (WALDhorn a WALDenburg) - przełomowy wynalazek i Dolny Śląsk
Wielowiekowe tradycje związane z wydobyciem węgla to niezwykle ważna część historii i dziedzictwa Wałbrzycha. Miasto położone między lesistymi wzgórzami może się też pochwalić białym złotem, czyli porcelaną i zamkami. Na tym nie koniec. W tym artykule o zapomnianym związku Wałbrzycha z muzykologiczną ciekawostką!
O tym, jak muzyk-górnik zrewolucjonizował budowę instrumentu, bez którego trudno sobie wyobrazić brzmienie orkiestry.
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XXII) - przegląd najpopularniejszych artykułów
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 22.)
3 grudnia 2020
Wieża ciśnień Borek przy alei Wiśniowej we Wrocławiu (GALERIA)
"Wieża ciśnień Borek – historyzująca wieża ciśnień o wysokości całkowitej 62 m, zlokalizowana na osiedlu Borek we Wrocławiu. Wybudowana została w latach 1904-1905 według projektu Karla Klimma. Zdobiące wieżę rzeźby w piaskowcu, w tym Źródło Nimfa i Tryton, wykonali: Ignatius Taschner i Robert Bednorz" (Wikipedia)
2 grudnia 2020
Wieża bazyliki w Gdańsku i widoki z wieży
1 grudnia 2020
Zalew w Radkowie nocą...
Blogowe kalendarium: GRUDZIEŃ
Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu.
Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe. Zapraszam!