Czas podsumować kolejny miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!
Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka... 40 nowych postów i aktualizacje archiwalnych wpisów - taki był czerwiec. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem?
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
30 czerwca 2020
Spacer po słonecznym Wrocławiu (GALERIA)
"Wrocław i (łac. Vratislavia, niem. Breslau) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej, na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska" (wikipedia)
na zdjęciach: zabytki, pomniki ciekawe budowle
29 czerwca 2020
Park Miejski „Rusinowa” w Wałbrzychu: zieleń i sztuka (GALERIA)
" park znajdujący się w Wałbrzychu przy ulicy Bystrzyckiej, rozciągający się od ulicy Strzegomskiej do skrzyżowania ulicy Noworudzkiej i 11 Listopada oraz Strzegomskiej, przebiegający do ulicy Bystrzyckiej i Osiedla Górniczego w dzielnicy Rusinowa. Na terenie parku zlokalizowanych jest kilkanaście rzeźb plenerowych oraz dwa niewielkie stawy, park jest położony na niewielkich wzniesieniach, dawniej w latach 80 XX wieku odbywały się tutaj coroczne wystawy kwiatów. " (wikipedia)
Park Centralny i Ogród Różany w Świdnicy (GALERIA)
"Park Centralny położony jest w obrębie ulic: Pionierów, Śląska, Lipowa oraz Plac Ludowy. Park ten znajduje się na południe od ścisłego centrum miasta pomiędzy dzielnicami Kraszowice i Osiedlem Słowiańskim. Przez obszar parku Centralnego przepływa Witoszówka która tworzy tutaj dwa urocze zbiorniki wodne. Znajdują się też tutaj żelbetonowy most który wybudowany został w 1911 roku oraz pomnik kowala Wielanda z 1922 roku" (Wikipedia)
26 czerwca 2020
Wakacyjny pojedynek na piękno i zapach: lipa vs. róża
#lipa (foto: alejka lipowa pałacu Kreppelhof/Kamienna Góra) vs. #róża (foto: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego) - dylemat lata!! - kuszą pięknym wyglądem, obezwładniają zapachem...
Na Welthellsicht znajdziecie wpisy zarówno o róży, jak i lipie - mnóstwo zdjęć i ciekawostek! Zapraszam!
polecam też:
Kwiaty – cuda natury z Dolnego Śląska i Sudetów oraz muzyczne, artystyczne i poetyckie inspiracje (GALERIA)
Lipy – sądne drzewa. Dwa miejsca, dawne niezwykłe dzieje - jedno drzewo-symbol
Na Welthellsicht znajdziecie wpisy zarówno o róży, jak i lipie - mnóstwo zdjęć i ciekawostek! Zapraszam!
polecam też:
Kwiaty – cuda natury z Dolnego Śląska i Sudetów oraz muzyczne, artystyczne i poetyckie inspiracje (GALERIA)
Lipy – sądne drzewa. Dwa miejsca, dawne niezwykłe dzieje - jedno drzewo-symbol
25 czerwca 2020
Święty Jan, masoneria i Kamienna Góra (ciekawostka)
Jan Chrzciciel jest nie tylko patronem pierwszego dnia lata, Wrocławia, ale i świętym istotnym w... rytuałach wolnomularzy. Jego święto, przypadające na letnie przesilenie, stanowi dla masonów czas podsumowań w lożach. To dzień celebrowania, szczególnie w niemieckojęzycznej części. Uczciliby tę okazję na pewno masoni z Kamiennej Góry. W przedwojennym Landeshut znajdowała się loża typu Johannisloge. W 2020 roku minęła 200. rocznica jej założenia.
24 czerwca 2020
Jeziorko na Wzgórzu Gedymina (Szczawno-Zdrój)
"Góra Parkowa (potoczna nazwa Wzgórze Gedymina) – szczyt w Górach Wałbrzyskich o wysokości 532 m n.p.m między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem. " (Wikipedia)
Szczawno-Zdrój, Park Zdrojowy:
jeziorko (z grążelami) i okolice
Polecam też:
Przejście Słodowe - mural (Wrocław)
23 czerwca 2020
Kwiat bogów, metafora piękna, metafizyczny symbol: róża – z ogrodów, poezji i sztuki (GALERIA + ciekawostki, dolnośląskie konteksty)
„Chcecie róże moje rwać?” - pyta Nietzsche w „Wiedzy radosnej” - „Róże bym zbierała chętnie, chociaż straszą mnie jej ciernie” odpowiada głos w kantacie Bacha „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam”. W poszukiwaniu kwiatów udamy się do dolnośląskich ogrodów, parków i na polany. Zagłębimy się też w meandrach kultury i historii. Zetkniemy się z wielką poezją, a nawet mistyką!
W świecie kwiatów róża zajmuje królewskie miejsce. Jest wieloznacznym symbolem znanym w wielu kulturach, towarzyszącym człowiekowi od wieków.
W świecie kwiatów róża zajmuje królewskie miejsce. Jest wieloznacznym symbolem znanym w wielu kulturach, towarzyszącym człowiekowi od wieków.
22 czerwca 2020
Punkt widokowy "Koci Grzbiet" w Górach Sowich (GALERIA)
Narodowe Forum Muzyki (GALERIA)
"Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu – nowoczesny obiekt – kompleks sal koncertowych mieszczących się we Wrocławiu oraz nazwa instytucji kultury powstałej w 2014 roku. Położony w centrum Wrocławia budynek zaprojektowała firma Kuryłowicz & Associates a wnętrza Towarzystwo Projektowe. Gmach powstał na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim. W gmachu znajdują się m.in.: cztery sale koncertowe, w tym główna z 1804 miejscami i trzy kameralne dla widowni liczącej od 250 do 450 osób, a także sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza" (wikipedia)
strona oficjalna:
Na każdą porę i pogodę (przyroda, sztuka i muzyczne konteksty) – wybór
Czy pada czy świeci słońce, a nawet w nocy... na blogu prezentuję miejsca, które zaskoczą Was swoim urokiem, niezwykłością i pięknem. W zależności od pogody, pory roku i pory dnia ukazują odmienne, fascynujące oblicza. Warto poznać te perły! Sami decydujecie, które i kiedy!
Mgliste uroki – sudeckie krajobrazy i kilka muzycznych i poetyckich perełek (GALERIA + ciekawostki)
„Cicho! Oto mgła opada, z rytmu melodii postać wynurza się blada...” - czytamy w „Fauście” Goethego, poety, który odwiedził Dolny Śląsk i Sudety w 1790 roku. Idąc lirycznym tropem, poszukamy mglistych widoków oraz artystycznych inspiracji związanych z mgłą, muzyką, poezją i innymi sztukami.
Tajemnicza, romantyczna – mgła – zjawisko meteorologiczne, którego prozaicznym wyjaśnieniem jest kondensacja pary wodnej w atmosferze. To rodzaj zawiesiny, która zmienia krajobraz. Nadaje mu mistyki, grozy, uroku.
19 czerwca 2020
Kolory i konteksty: ZIELONY (wybór ciekawostek i dolnośląskie atrakcje) (GALERIA)
„Mój drogi przyjacielu — teoria jest szara, a złote drzewo życia wiecznie jest zielone” - zwraca się Mefistofeles w „Fauście” Goethego, poety, który odwiedził Dolny Śląsk w 1790 roku. Zieleń to jeden z najpopularniejszych kolorów na Ziemi. Zawdzięczamy to roślinom. Stał się przez to symbolem życia i jego wzrostu, nadziei. Ale nie tylko. Ma też drugą naturę – kojarzony jest z trucizną, zazdrością, materializmem. Oprócz kontekstów naturalnych, związanych z światem roślin, zwierząt, ale i minerałów oraz zjawisk fizycznych – zieleń ma też artystyczne zastosowanie. Zielone komnaty, zielone tkaniny i ozdoby. Zieleń to również symbol religijny i polityczny. Ten kolor niewątpliwie zasługuje na uwagę.
O całej palecie zielonych odcieni i różnych kontekstów. Zdjęcia z Dolnego Śląska i Sudetów plus kilka ciekawostek. Zapraszam na wirtualne zwiedzanie!
O całej palecie zielonych odcieni i różnych kontekstów. Zdjęcia z Dolnego Śląska i Sudetów plus kilka ciekawostek. Zapraszam na wirtualne zwiedzanie!
17 czerwca 2020
4 Pory Roku – Sokolik (GALERIA + mapa + opis)
Góra, która cieszy widokami z platformy na Sokoliku Dużym od ponad 100 lat!
To niewątpliwe jedno z popularniejszych miejsc w Rudawach Janowickich, a nawet w całych Sudetach. Zupełnie zasłużone uznanie turystów!
2600 postów i 340 000 odwiedzin
W połowie czerwca 2020 licznik artykułów opublikowanych na blogu osiągnął wartość 2600 postów. To moje fotorelacje z odwiedzin w różnych miejscach na Dolnym Śląsku i w Sudetach i nie tylko, a także kilkaset artykułów na temat różnych historycznych, kulturalnych, turystycznych i przyrodniczych ciekawostek.
Tego samego dnia licznik odwiedzin bloga pokazał ponad 340 000 wejść na Welthellsicht! Dziękuję za Waszą aktywność!
Tradycyjnie zachęcam:
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Zapraszam ponownie :)
16 czerwca 2020
Wieża ratusza i Świdnica z wieży (GALERIA)
"Wieża ratusza przetrwała I oraz II wojnę światową w dobrym stanie. 5 stycznia 1967 roku o godzinie 15.16 wieża świdnickiego ratusza runęła w wyniku nieudolnie przeprowadzanego remontu samej wieży oraz rozbiórki sąsiednich budynków. Na początku czerwca 2010 rozpoczęto odbudowę; 5.03.2012 kilka minut po godzinie 15 zamontowano hełm wieńczący wieżę. Uroczyste otwarcie wieży ratuszowej w Świdnicy odbyło się 17 listopada 2012 roku" (wikipedia)
12 czerwca 2020
Zbiornik Sudety (Jezioro Bielawskie) - Góry Sowie w lustrze wody (GALERIA)
"Jezioro Bielawskie – sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej Polsce na zachodnich obrzeżach Bielawy, u północnego podnóża Gór Sowich. Zbiornik utworzono jako zbiornik wody technologicznej dla bielawskich zakładów włókienniczych. Po upadłości zakładów włókienniczych w Bielawie pod koniec XX wieku, zbiornik pełni rolę akwenu sportowo-rekreacyjnego" (wikipedia)
11 czerwca 2020
W lesie po deszczu...
lasy i polany Antonówki w Kamiennej Górze (dawniej Antonienwald/Kreppelwald)
- po czerwcowym deszczu
aleja dębowa, kwitnące rośliny
polecam też:
o Kamiennej Górze i Antonówce:
Światowej sławy autorytet naukowy z sudeckiego miasta (Viktor Hamburger z Kamiennej Góry: uczeń noblisty i mentor noblistów)
Był wybitnym badaczem i specjalistą w dziedzinie embriologii rozwojowej. Jest uznawany za współodkrywcę czynnika wzrostu nerwów, za co jego uczniowie i współpracownicy otrzymali w 1986 roku nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Pominięcie wkładu Hamburgera w to odkrycie było szeroko komentowane. Laureatka Nobla w swoim odczycie nie tylko podziękowała kamiennogórskiemu profesorowi za badania, ale i dedykowała mu cały wykład noblowski wygłoszony podczas odbierania nagrody.
Kim był pochodzący z Kamienne Góry niezwykły naukowiec – Viktor Hamburger? Urodził się w ostatnim roku XIX wieku, zmarł w pierwszym roku XXI wieku. Długie i aktywne życie poświęcił pionierskim i ważnym badaniom. Zapraszam!
Kim był pochodzący z Kamienne Góry niezwykły naukowiec – Viktor Hamburger? Urodził się w ostatnim roku XIX wieku, zmarł w pierwszym roku XXI wieku. Długie i aktywne życie poświęcił pionierskim i ważnym badaniom. Zapraszam!
10 czerwca 2020
Kościół św. Macieja we Wrocławiu (GALERIA)
"Kościół św. Macieja Apostoła we Wrocławiu – gotycki kościół z cegły, zbudowany na planie krzyża, jednonawowy z transeptem i wieżą. Historia kościoła sięga pierwszej ćwierci XIII wieku. Powstał on wówczas jako kaplica dworska związana z dworem (curia) Henryka Brodatego. W krypcie kościoła pochowany jest znany śląski mistyk,teolog i poeta Johannes Scheffler, znany lepiej jako Angelus Silesius. Przed kościołem znajduje się okazała barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z 1723 dłuta Jana Jerzego Urbańskiego" (wikipedia)
Ziele czarodziejki z Odysei w sudeckich lasach (Czartawa i śląskie konteksty)
Niewielka i zdawałoby się nieszczególna roślina ma ciekawe powiązania. Czartawa nie wygląda nadzwyczajnie, nie ma pięknych kwiatów czy innych, widocznych na pierwszy rzut oka niezwykłych cech. Jej nazwę wiąże się jednak z czarami i słynną czarodziejką z eposu Homera – Kirke. To właśnie w jej mocy był Odys i jego towarzysze! Związaną z mitami roślinę znajdziemy w Sudetach. W języku niemieckim nosi złowieszczą nazwę Hexenkraut , poetyckie i tajemnicze jest też angielskie określenie tego zioła: enchanter's nightshade. Stare zielniki wskazują, że porasta od wieków lasy w okolicach: Ślęży, Śnieżki czy Kamiennej Góry.
Czartawa kwitnie od czerwca do lipca. Zamiast szukać kwiatu paproci, możemy pokusić się np. o znalezienie tej niepozornej rośliny, która jednak fascynuje od wieków.
Czartawa kwitnie od czerwca do lipca. Zamiast szukać kwiatu paproci, możemy pokusić się np. o znalezienie tej niepozornej rośliny, która jednak fascynuje od wieków.
8 czerwca 2020
Na górze (Chełmcu) mgły, na dole facelia
Chełmiec (niem. Hochwald) – szczyt górski o wysokości 851 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe)
widoki z Wałbrzycha, pole facelii błękitnej (Phacelia tanacetifolia)
O Chełmcu na blogu:
kwiaty na blogu:
wiosna na Dolnym Śląsku:
Wiosna w Szczawnie-Zdroju - rododendronowy raj w deszczu
Uzdrowisko Szczawno-Zdrój - Park Zdrojowy im. Wieniawskiego- aleja wiekowych rododendronów
o Szczawnie:
o kwiatach:
5 czerwca 2020
Widoki z Waligóry o zachodzie słońca
Waligóra (Heidelberg), (936 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Suchych i całych Gór Kamiennych; leży, odpowiednio, w ich północnej i środkowej części. Jest jedną z najwyższych gór Sudetów Środkowych.
Korona Sokołowska,
Korona Gór Polski,
KORONA SUDETÓW
– punkt widokowy (ruiny dawnych zabudowań)
inne posty z Gór Suchych: TUTAJ
polecam:
Uniwersytet Wrocławski, cz. II: Aula Leopoldina (GALERIA)
"Aula Leopoldina, Aula Leopoldyńska – reprezentacyjna, barokowa aula w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Nazwę nadano na cześć fundatora uniwersytetu, cesarza rzymskiego Leopolda I. Bardzo bogate dekoracje stiukowe wykonał Albrecht Siegwitz, freski Johann Christoph Handke, a rzeźby drewniane Krzysztof Hollandt. Lekko trapezowate wnętrze podzielone jest na podium i audytorium. Nad wejściem umieszczono emporę muzyczną" (wikipedia)
część Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego w historycznym gmachu głównym uczelni
strona oficjalna: muzeum.uni.wroc.pl
„Jam za dwa ludy tylko toczył bój”- o Kościuszce na Dolnym Śląsku: sztuka Holteia z Wrocławia, która podbiła europejskie sceny! (konteksty i ciekawostki)
Bohater Polaków i Amerykanów, obrońca uciśnionych i zniewolonych. Kościuszko. Jego postać jest niezwykle ważnym symbolem. Co ciekawe do propagatorów wielkiego polskiego rewolucjonisty zaliczał się XIX-wieczny Dolnoślązak – wrocławski aktor i pisarz tworzący po niemiecku. Wykreował on postać Starego Wodza, która wpisywała się w polonofilski nurt „der edle Pole” - szlachetnego Polaka. Sztuka była wystawiana i wydawana nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Berlinie, Poznaniu, Londynie oraz w Lwowie.
Karl von Holtei, bo o nim mowa, w swoim wodewilu o Naczelniku Siły Zbrojnej Narodowej zawarł bardzo wymowne świadectwo na temat Kościuszki. Gdy bohater zostaje zapytany przez Łucję, dlaczego nie nosi gwiazd i orderów, odpowiada: „Ordery noszą dzielne królów sługi, jam za dwa ludy tylko toczył bój” (Wohl tragen viele Fürftendiener Orden. Ich habe für zwei Völker nur gekriegt”).
4 czerwca 2020
Wrocławski okulista – pionier i lekarz wielkich (Cohn, zasługi, pacjenci: odkrywca Troi i żona Wagnera)
Wrocławska medycyna na przełomie XIX
i XX wieku była kuźnią światowej sławy talentów. Jednym z
niezwykle zasłużonych lekarzy był wybitny specjalista – Hermann
Cohn. Ten okulista nie tylko zapisał się w dziejach jako pionier
profilaktyki i badań widzenia, ale też jako autorytet, któremu
swoje zdrowie zawierzyli m.in. odkrywca Troi i Myken oraz dyrektorka
festiwalu w Bayreuth, uznawana a jedną z najbardziej wpływowych
kobiet XIX wieku.
(od lewej: Heinrich Schliemann, Hermann Cohn, Cosima Wagner - wolne media, wikimedia.org)
Powstanie Tkaczy Śląskich w Górach Sowich (1844) – wybrane konteksty
Zryw tkaczy z Bielawy (Langenbielau) i Pieszyc (Peterswaldau) na Dolnym Śląsku, domagających się podniesienia płac oraz poprawy warunków bytowych, był niezwykle ważnym, ponadregionalnym aktem społecznym. Stał się tematem debat z udziałem wybitnych filozofów, socjologów, polityków i artystów.
Już ponad 333333 odwiedzin bloga!
W nocy 3 czerwca 2020 roku licznik odwiedzin bloga pokazał liczbę 333 333. Welthellsicht zaliczył więc 1/3 miliona! Dziękuję i zapraszam Was ponownie!
Na blogu, który prowadzę od 2011 roku, jest już ponad 2500 postów, w tym około pół tysiąca artykułów do poczytania wzbogaconych o zdjęcia i multimedia, do tego fotorelacje z moich wypraw w różne piękne i ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, Sudetach, polsko-czeskim i polsko-niemieckim pograniczu i nie tylko (ponad 1200!).
Zachęcam do lektury i śledzenia bloga oraz blogowych mediów społecznościowych: Facebooka i Twittera, gdzie umieszczam linki do nowych wpisów oraz wpisy rocznicowe i wspomnieniowe.
Dziękuję za odwiedziny, szczególnie za polubienia, komentarze i udostępnienia moich postów. Wasze zainteresowanie jest dla mnie najlepszą motywacją do dalszych poszukiwań i dzielenia się nimi. Przypomnę, że blog jest zupełnie autorski, hobbystyczny i niekomercyjny.
Z okazji 333333 wejść przypomnę opisaną przeze mnie numerologiczną ciekawostkę.
Na blogu, który prowadzę od 2011 roku, jest już ponad 2500 postów, w tym około pół tysiąca artykułów do poczytania wzbogaconych o zdjęcia i multimedia, do tego fotorelacje z moich wypraw w różne piękne i ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, Sudetach, polsko-czeskim i polsko-niemieckim pograniczu i nie tylko (ponad 1200!).
Zachęcam do lektury i śledzenia bloga oraz blogowych mediów społecznościowych: Facebooka i Twittera, gdzie umieszczam linki do nowych wpisów oraz wpisy rocznicowe i wspomnieniowe.
Dziękuję za odwiedziny, szczególnie za polubienia, komentarze i udostępnienia moich postów. Wasze zainteresowanie jest dla mnie najlepszą motywacją do dalszych poszukiwań i dzielenia się nimi. Przypomnę, że blog jest zupełnie autorski, hobbystyczny i niekomercyjny.
Z okazji 333333 wejść przypomnę opisaną przeze mnie numerologiczną ciekawostkę.
333 333
333 + 333 = 666
a zatem:
Moim założeniem jest osiągnąć z Waszą pomocą 400 000 odsłon do końca roku. Razem możemy też z pewnością więcej ;) Pomogą udostępnienia postów i aktywność w mediach społecznościowych :)
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XVI) - przegląd najpopularniejszych artykułów
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 16.)
Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach.
Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach.
3 czerwca 2020
Piękny świdnicki rynek (GALERIA)
"Świdnica (łac. Svidnica, niem. Schweidnitz, cz. Svídnice) - miasto w województwie dolnośląskim. Po raz pierwszy wzmiankowana jako miasto już 3 września 1267. Niegdyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego. Wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej" (Wikiepdia)
na zdjęciach:
zabytki i atrakcje rynku: kamienice, wieża ratuszowa, ratusz, ob. Muzeum Dawnego Kupiectwa, fontanna Atlasa fontanna Neptuna, kolumna św. Trójcy, pomnik Marii Kunickiej
Perły – od aptekarza z Kamiennej Góry, przez Bizeta po Daisy i Joannę Bator
Perła to symbol czerwca (za: „Jewelrymaking Through History: An Encyclopedia”). Archetypiczne odzwierciedlenie czystości i nieskazitelności, ale też mądrości duchowej, płodności i doskonałości.
3 czerwca 1875 roku zmarł Georg Bizet, autor opery "Poławiacze pereł". Warto nadmienić, że dyskusje o twórczości tego kompozytora były tematem listów, które filozof Nietzsche pisał do swojego przyjaciela doktora Carla Fuchsa. Ten animator kultury i krytyk był przez niemal dekadę w latach 70. XIX wieku mieszkańcem Jeleniej Góry. Więcej na temat tej relacji TUTAJ.
Z kolei w XVII wieku w Kamiennej Górze żył aptekarz, który w swojej pionierskiej książce farmaceutycznej "Gründliche Beschreibung Fremder Materialien und Specereyen" z 1676 roku zaprezentował rycinę z sceną poławiania pereł. Więcej na temat tej księgi TUTAJ.
Ilustracja z książki Vielheuera pochodzi z egzemplarza książki, której posiadaczem był wybitny badacz historii farmacji oraz kolekcjoner cymeliów Helmut Vester. Książkę w wersji dygitalizowanej udostępniła biblioteka w Düsseldorfie (domena publiczna).
Legendarne perły związane z Dolnym Śląskiem to niewątpliwie klejnoty księżnej Daisy z Książa. Sznur pereł tej wałbrzyskiej i pszczyńskiej filantropki miał mieć 6 metrów! Ten prezent od bogatego męża był zatem wart fortunę. Nic dziwnego, że zaginięcie kosztowności w niewyjaśnionych okolicznościach po śmierci słynnej mieszkanki Wałbrzycha do dziś rozbudza wyobraźnię łowców skarbów. Z perłami Daisy wiąże się wiele legend i opowieści. Motyw tego klejnotu wykorzystała wałbrzyszanka, Joanna Bator w swojej powieści „Ciemno, prawie noc”. Za tę książkę autorka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” w 2013 roku. O Daisy TUTAJ.
Ciekawostki o czerwcu na blogu:
Blogowe kalendarium: CZERWIEC (+galeria zabytków i atrakcji)
3 czerwca 1875 roku zmarł Georg Bizet, autor opery "Poławiacze pereł". Warto nadmienić, że dyskusje o twórczości tego kompozytora były tematem listów, które filozof Nietzsche pisał do swojego przyjaciela doktora Carla Fuchsa. Ten animator kultury i krytyk był przez niemal dekadę w latach 70. XIX wieku mieszkańcem Jeleniej Góry. Więcej na temat tej relacji TUTAJ.
Z kolei w XVII wieku w Kamiennej Górze żył aptekarz, który w swojej pionierskiej książce farmaceutycznej "Gründliche Beschreibung Fremder Materialien und Specereyen" z 1676 roku zaprezentował rycinę z sceną poławiania pereł. Więcej na temat tej księgi TUTAJ.
Ilustracja z książki Vielheuera pochodzi z egzemplarza książki, której posiadaczem był wybitny badacz historii farmacji oraz kolekcjoner cymeliów Helmut Vester. Książkę w wersji dygitalizowanej udostępniła biblioteka w Düsseldorfie (domena publiczna).
Legendarne perły związane z Dolnym Śląskiem to niewątpliwie klejnoty księżnej Daisy z Książa. Sznur pereł tej wałbrzyskiej i pszczyńskiej filantropki miał mieć 6 metrów! Ten prezent od bogatego męża był zatem wart fortunę. Nic dziwnego, że zaginięcie kosztowności w niewyjaśnionych okolicznościach po śmierci słynnej mieszkanki Wałbrzycha do dziś rozbudza wyobraźnię łowców skarbów. Z perłami Daisy wiąże się wiele legend i opowieści. Motyw tego klejnotu wykorzystała wałbrzyszanka, Joanna Bator w swojej powieści „Ciemno, prawie noc”. Za tę książkę autorka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” w 2013 roku. O Daisy TUTAJ.
Ciekawostki o czerwcu na blogu:
Blogowe kalendarium: CZERWIEC (+galeria zabytków i atrakcji)
Biały cierń, czyli głóg - pachnący przyjaciel pszczół i "imiennik" Głogowa
Obsypany białym kwieciem głóg jest jednym z ciekawszych dziko rosnących wiosennych krzewów – szczyt kwitnienia ciernistej rośliny przypada w zależności od regionu na koniec maja i początek czerwca. Jej nazwa kojarzy się z miastem Głogów na Dolnym Śląsku.
Co ciekawe przed wojną miasto to nazywało się Glogau, co jest zniemczoną wersją słowiańskiego określenia tej miejscowości. Pochodzi od kolczastych krzewów, które porastały okolicę. XIX-wieczny geograf pochodzący z Kamiennej Góry, pionier śląskiej onomastyki - Heinrich Adamy, w swoim dziele z 1888 roku podaje znaczenie nazwy Glogau – Głogów jako „Weissdornstadt” – „Miasto głogu”. Weißdorne to po niemiecku głóg – od „biały cierń”.
Głóg jest cenionym ziołem oraz rośliną miododajną.
Kwiaty na blogu:
Kwiaty – cuda natury z Dolnego Śląska i Sudetów oraz muzyczne, artystyczne i poetyckie inspiracje (GALERIA)
ciekawostki botaniczne na blogu:
„Z lasów, pól i ogrodów”
O pszczołach:
Pszczelarstwo – zabytki kultury i nauki z Dolnego Śląska (GALERIA + ciekawostki)
Co ciekawe przed wojną miasto to nazywało się Glogau, co jest zniemczoną wersją słowiańskiego określenia tej miejscowości. Pochodzi od kolczastych krzewów, które porastały okolicę. XIX-wieczny geograf pochodzący z Kamiennej Góry, pionier śląskiej onomastyki - Heinrich Adamy, w swoim dziele z 1888 roku podaje znaczenie nazwy Glogau – Głogów jako „Weissdornstadt” – „Miasto głogu”. Weißdorne to po niemiecku głóg – od „biały cierń”.
Głóg jest cenionym ziołem oraz rośliną miododajną.
Na zdjęciach Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Kotlina Kamiennogórska
Kwiaty na blogu:
Kwiaty – cuda natury z Dolnego Śląska i Sudetów oraz muzyczne, artystyczne i poetyckie inspiracje (GALERIA)
ciekawostki botaniczne na blogu:
„Z lasów, pól i ogrodów”
O pszczołach:
Pszczelarstwo – zabytki kultury i nauki z Dolnego Śląska (GALERIA + ciekawostki)
Rower i wynalazca z Kamiennej Góry (+ muzealne rowery i inne podobne pojazdy kołowe) (GALERIA + ciekawostki)
Rower to niezwykle ważny pojazd! Jest ekologiczny i sprzyja zdrowiu oraz kondycji fizycznej. Ścieżki i drogi rowerowe są istotnym elementem nie tylko na mapie komunikacyjnej, ale i turystycznej. Warto przypomnieć, że w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku urodził się inżynier, wynalazca związany z rowerami!
1 czerwca 2020
Blogowe kalendarium: CZERWIEC
Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu. Są to dla mnie okazje do przypominania o moich postach (artykułach czy zdjęciach).
Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe + propozycje na czerwcowe weekendy. Zapraszam!
Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe + propozycje na czerwcowe weekendy. Zapraszam!