29 listopada 2019

Listopad 2019 - podsumowanie

Czas podsumować kolejny udany miesiąc. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie. Tak było! 



Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka, niezwykli ludzie i wydarzenia - taki był listopad. Do tego kolejne rekordy. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem? 

Kościół Wang w Karpaczu, cz. I - z zewnątrz + cmentarz


"Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu. Przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV , żeby przewieźć ją na Śląsk. 28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal" (wikipedia)


o architekturze skandynawskiej w Karkonoszach:

o Różewiczu i Tomaszewskim, którzy pochowani są na cmentarzu przy kościele: TUTAJ

a w okolicy:


Księżna Dorota Sybilla i choinkowe światełka... wynalazek z Brzegu na Śląsku?! (niezwykła historia świątecznej ozdoby i jej związku z piastowskim dworem) (GALERIA + ciekawostki)

Trudno sobie dziś wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez udekorowanego drzewka. To jednak stosunkowo młoda tradycja. Pierwsze wzmianki o ozdobach na iglakach pochodzą sprzed 400 lat, a dopiero 200 lat temu zwyczaj zaczął się upowszechniać. Zaskakujące jest to, że mnóstwo publikacji na temat historii świątecznych tradycji podaje, że to piastowski dwór na historycznym Dolnym Śląsku był jednym z pionierów ubierania choinki! Rzekomo to właśnie w Brzegu po raz pierwszy zapłonęły na jodełkach świece. 




Czy śląski Wawel, gdzie żyli ostatni Piastowie, faktycznie zapisał się w dziejach jako miejsce narodzin świątecznej tradycji? 

28 listopada 2019

Osówka - podziemna część projektu „Riese” (GALERIA + mapa)


"Osówka (niem. Säuferhöhen, 716 m n.p.m.) – góra w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. W masywie Osówki udostępniono do zwiedzania obiekty naziemne oraz podziemne sztolnie nazistowskiego projektu „Riese” z okresu II wojny światowej" (wikiedia)

oficjalna strona:

Barwna wstęga - kładka w Zagórzu Śląskim nocą


nowa kładka - nocny spacer

kładka wstęgowa - iluminacja, most jest multimedialny - można też odtwarzać śpiew ptaków żyjących w rezerwacie przyrody Góra Choina. Uroczyste otwarcie kładki nastąpiło 13 sierpnia 2019 roku.

O kładce i dawnym moście:

Baśniowy Dziadek do Orzechów i Bracia Serafiońscy na Dolnym Śląsku (Cieplice, Książ + Dziadki z dolnośląskich muzeów)

Niezwykła wigilijna baśniowa historia ma już 200 lat! „Dziadek do Orzechów” - opowiadanie geniusza romantyzmu, E.T.A. Hoffmanna, ukazało się w 1819 roku w I tomie zbioru „Bracia Serafiońscy”. Po jego publikacji autor udał się na wypoczynek... do Cieplic Śląskich-Zdroju! Co ciekawe narratorami opowiadań w jego książce są postaci wzorowane na przyjaciołach artysty z jego kręgu nazywanego również Braćmi Serafiońskimi. W tym gronie skupiło się kilku artystów, w tym pisarze z Wrocławia i Jeleniej Góry. Wiele lat po śmierci Hoffmanna pierwowzór bohatera jego opowiadania został architektem, a jeden z jego projektów związany jest z Zamkiem Książ! 



Opowiadanie Hoffmanna stało się szybko jednym z najważniejszych dzieł literackich związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jeszcze w XIX wieku Czajkowski napisał balet oparty na hoffmannowskiej historii. W XX i XXI wieku opowiadanie romantyka było też wielokrotnie ekranizowane. 

26 listopada 2019

Śmierć wielkiego śląskiego liryka i śmierć w jego genialnym wierszu, który pokochali muzycy (Eichendorff i jego „Im Abendrot” + Wrocław, Nysa, Javornik i wielka muzyka)

Josef von Eichendorff, wielki romantyczny poeta, zmarł – co do dnia – równe dwa lata po polskim wieszczu, Adamie Mickiewiczu. Niemiecki poeta na świat przyszedł niedaleko Raciborza, gdzie działa II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, organizator Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Adama Mickiewicza i Josepha von Eichendorffa. Poeta związany był z Wrocławiem, gdzie uczył się w gimnazjum i później przez pewien czas pracował jako urzędnik. W mieście z „Muzeum Pana Tadeusza” związki Eichendorffa z Dolnym Śląskiem upamiętnia pomnik (a w zasadzie replika oryginału), który znajduje się w Ogrodzie Botanicznym. 



Liryczne utwory mistrza pióra doczekały się dziesiątek, jeśli nie setek opracowań muzycznych. Wiele z nich należy do kanonu repertuarów wielkich interpretatorów literatury pieśniarskiej.  Niewątpliwie takim wierszem jest „Im Abendrot”. Ten melancholijny utwór zamyka słowo „Tod”/ śmierć. Co ciekawe po pieśń tę sięgali muzycy, a ich kompozycje wiązały się też ze śmiercią! 

Książ: Ogrody Światła (GALERIA)


Zamek Książ - Ogrody Światła na tarasach zamkowych - nowa iluminacja wałbrzyskiego zabytku.

"Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). " (wikipedia)

fotorelacja z edycji 2019


O Ogrodach na oficjalnej stronie zamku (informacje, terminy, bilety): TUTAJ 
(w 2020 roku pomysł został wznowiony na kolejny sezon) 

polecam również:
świąteczna ciekawostka:




a w okolicy:


Calw: muzeum więzienne w wieży Der Lange


Der Lange to zachowana część dawnych fortyfikacji w Calw. Wieża służyła też za więzienie. Znajduje się w niej dziś muzeum, w którym można zobaczyć cele skazańców oraz mieszkanie strażników.

"Calw – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, siedziba powiatu Calw, oraz wspólnoty administracyjnej Calw. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 30 km na zachód od Stuttgartu" (wikipedia)

Jesienne widoki z Karpacza


Listopadowy Karpacz - kilka ujęć na jesienne Sudety, okolice zapory i kościoła Wang.

25 listopada 2019

Kolejowe podróże, atrakcje i zabytki Dolny Śląsk: lokomotywy, dworce, mosty i wiadukty, oraz... Złoty Pociąg i zabawki nie tylko dla dzieci! (GALERIA)

Od dwóch wieków kolej stanowi ważny element transportu, ale i krajobrazu kulturowego w naszej części świata. Związane z nią obiekty: zarówno pojazdy, jak i budowle oraz konstrukcje i narzędzia mają często status zabytków. Dolny Śląsk może się pochwalić najstarszą linią w Polsce (1842 rok), ale też wieloma interesującymi miejscami związanymi z historią kolei. Nie można pominąć też aspektu legendarnego – Złotego Pociągu, czyli historycznej i kolejowej sensacji, która rozgrzała kilka lat temu wyobraźnie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. 





Historia kolei, jak i sama kolej – ta wciąż działająca i oferująca nam swoje możliwości – to niewątpliwie ciekawe tematy. Absolutnie nie aspiruję do roli znawcy czy też wielkiego miłośnika tematu (stąd proszę o wyrozumiałość w kwestiach precyzyjnego nazewnictwa i selektywnego charakteru niniejszego wpisu). W czasie moich podróży miałem jednak wielokrotnie styczność z tą dziedziną – i tym chciałbym się podzielić. Moją intencją jest promowanie turystyki oraz ciekawych atrakcji. Ponad 100 moich zdjęć z kolejowych wypraw. 

24 listopada 2019

Osówka, cz. I - obiekty naziemne projektu „Riese”


"Osówka (niem. Säuferhöhen, 716 m n.p.m.) – góra w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. W masywie Osówki udostępniono do zwiedzania obiekty naziemne oraz podziemne sztolnie nazistowskiego projektu „Riese” z okresu II wojny światowej" (wikiedia)

- obiekty naziemne

trasa podziemna TUTAJ

inne miejsca związane z kompleksem Riese”:
- Zamek Książ- trasa podziemna TUTAJ 

****
pamiątki związane z I i II wojną na ekspozycji w pobliskiej Jedlinie TUTAJ 

z kompleksu Arado w Kamiennej Górze TUTAJ 

Antonówce TUTAJ 

a w okolicy:

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim (GALERIA) cz. I



"Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zamek położony w Górach Czarnych (część Gór Wałbrzyskich), na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego." (wikipedia)

Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Głuszycy


Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Głuszycy
"Jest to budowla wybudowana jako ewangelicka w 1741 roku. Gruntownie została przebudowana na klasycystyczną w latach 1804–1809 (została wtedy dostawiona wieża i portyk) a także po raz kolejny w 1862 roku" (Wikipedia)

widoki z wieży:

Kultowy hit SF i muzyk z Szczawna-Zdroju („2001: Odyseja kosmiczna” i Clytus Gottwald) – między Noblem a Oscarem i Eichendorffem

Kiedy przyszedł na świat, jego rodzinne miasto, śląskie uzdrowisko Szczawno-Zdrój, cieszyło się już statusem miejsca urodzin literackiego noblisty. Dziś kurort pod Wałbrzychem znany jest z rozmaitych muzycznych wydarzeń, w tym tych poświęconych Wieniawskiemu, najsłynniejszemu kuracjuszowi Szczawna. Warto wspomnieć o innym muzyku, urodzonym w tym mieście, a wymienianym w gronie osób związanych z oscarowym i kultowym filmem Kubicka!




Popularyzator awangardy i futurystyczny obraz geniusza kina. Do tego garść innych ciekawostek związanych z utalentowanym synem Szczawna. 

21 listopada 2019

Umiłowanie mądrości (wielcy i wpływowi filozofowie oraz Dolny Śląsk i Dolnoślązacy – wybór kontekstów): Böhme, Kant, Schopenhauer, Voltaire, Nietzsche, Goldman, Adorno

Dedykacja Kanta dla Dolnoślązaka, listy do Voltaire'a z Dolnego Śląska, Schopenhauer na Śnieżce, Adorno i śląski poeta, kolega Nietzschego z Jeleniej Góry, mistyk z Łużyc w dolnośląskim zamku, amerykańska anarchistka komentuje noblistę z uzdrowiska oraz inne ciekawostki. 




Filozofia to właśnie tytułowe umiłowanie mądrości – sięgająca antyku zdolność i chęć człowieka do badania natury bytu i rzeczywistości, problemów poznania, a także formułowania norm etyki i opisywania zasad logiki. To dążenie do całościowego zrozumienia świata i człowieka oparte na systemach i rozważaniach. Trwale związane z nauką, religią czy polityką. 


Kościół Pokoju w Świdnicy - cmentarz, makieta


"Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy – zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO." (Wikipedia)

na zdjęciach:
- kościół, dzwonnica - z zewnątrz 
- makieta kompleksu Kościoła Pokoju 
- epitafia z cmentarza 

wnętrza:

Voltaire, Fryderyk Wielki, Kandyd i listy z Dolnego Śląska (o filozofie, władcy i ich korespondencji)

Voltaire zasłynął jako symbol XVIII wieku, filozof, który przyjaźnił się z władcami i zabierał zdecydowany głos w ważnych i kontrowersyjnych kwestiach. Czytany był i interpretowany przez pokolenia wpływowych myślicieli i twórców. Z jego poglądami i życiem wiąże się też wiele kontrowersji. Złożona relacja łączyła go z Fryderykiem II, słynnym władcą Prus, na którego dworze nawet przebywał. Z 1759 roku pochodzą listy, które król pisał do francuskiego filozofa z.... Wrocławia, Bolkowa i Kamiennej Góry (rok wcześniej też z Krzeszowa)! Tego samego roku Voltaire wydał swoją powiastkę „Kandyd”. 




20 listopada 2019

Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu - perła gotyku z zewnątrz (GALERIA)


Przez ponad 200 lat była to najwyższa budowla świata. Ceniona przez literatów: Hugo i Goethego. 

Wałbrzych nocą, cz II: Zamek Książ


Wałbrzych nocą, cz II: Zamek Książ
"Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). " (wikipedia)

na zdjęciach: zamek z tarasów
zamek z punktu widokowego Grób Olbrzyma

Wałbrzych nocą, cz.I: rynek, plac Magistracki i kolegiata:

cdn
wkrótce również: Ogrody Światła

Kładka w Zagórzu Śląskim i Jezioro Bystrzyckie - jesień


"Jezioro Bystrzyckie (Jezioro Lubachowskie) – jezioro zaporowe położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim powiat wałbrzyski, gmina Walim. Zapora, zbiornik i okolica stanowią atrakcję turystyczną Gór Sowich. Najbliżej położone wsie: Zagórze Śląskie, Michałkowa, Lubachów." (wikipedia)

O kładce:

Wielki człowiek teatru, kolekcjoner – Tomaszewski (Wrocław i Karpacz)

Henryk Tomaszewski, obok Jerzego Grotowskiego, również działającego we Wrocławiu, zaliczał się do światowej czołówki ludzi teatru drugiej połowy XX wieku. Był osobowością niezwykle wpływową, twórcą teatru ruchu. Scena, którą założył w stolicy Dolnego Śląska, działa jako Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. We Wrocławiu znajduje się też otwarte w 2017 roku Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Ważnym miejscem związanym z twórcą jest Karpacz, gdzie działa Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. W karkonoskim kurorcie znajdziemy również grób artysty. 



W 2019 roku odbyły się obchody 100-lecia urodzin wielkiego mima, choreografa i reżysera, Henryka Tomaszewskiego. 

19 listopada 2019

Post 666: Bramy metafizyki - numerologiczne i profetyczne ciekawostki z Dolnego Śląska (wybór kontekstów)

Liczba 666 ma wyjątkowe miejsce w kulturze, religiach i matematyce. Najbardziej kojarzona jest z tzw. Liczbą Bestii, która pojawia się na kartach 13. księgi Apokalipsy. Stosując kod numerologiczny zwany gematrią, wywodzący się z Kabały, przypisywano wartość tej liczby różnym postaciom w dziejach, m.in. Neronowi, ale i Lutrowi czy też... papieżom! Rozmaite numerologiczne ciekawostki, a także apokaliptyczne konteksty pojawiają się w historii Dolnego Śląska. Dotyczą nie tylko mistycznych i eschatologicznych wizji, ale i.... muzyki wielkiego Bacha! 



O liczbie, która stała się symbolem, a także o fascynatach kodów liczbowych i zagadek metafizyki oraz przepowiedni. Wybór ciekawostek związanych z Dolnym Śląskiem i Dolnoślązakami.

18 listopada 2019

Biskup buntownik, mecenas artystów - Heinrich Förster (proboszcz w Kamiennej Górze, asystent tronu papieskiego, kolekcjoner sztuki i mecenas Eichendorffa)

Nie bał się sprzeciwić rządom świeckim, jak i kościelnym – walczył z kulturkampfem i niektórymi dogmatami. Wspierał artystów. Jego kazania i homilie cieszyły się wielką popularnością. Był proboszczem w Kamiennej Górze, biskupem we Wrocławiu i uczestnikiem jednego z najważniejszych wydarzeń religijnych XIX wieku  - I Soboru Watykańskiego. Zmarł "na wygnaniu".



Heinrich Förster jest bez wątpienia interesującą postacią w historii Dolnego Śląska. Kilka przystanków – ciekawych miejsc i zabytków – związanych z duchownym.

Dawny kościół ewangelicki w Bolkowie (Galeria Historyczna)


Dawny kościół ewangelicki w Bolkowie (Galeria Historyczno-Artystyczna) - w nocy i w dzień

"Kościół św. Trójcy, budynek został ukończony w 1855 r. " (Wikipedia). 

Znajdowała się tam po wojnie m.in. sala gimnastyczna. Po remoncie. Przeznaczony na cele kulturalno-oświatowe i turystyczne.

Eisenbahnmuseum Stellwerk 1 - nastawnia z Calw


Muzeum Kolejnictwa w nastawni w Calw - zabytek kolei Schwarzwaldbahn w Wirtembergii. 

Fragment linii kolejowej ze Stuttgartu do Calw, która została otwarta w 1872 roku, tzw. „kolej Hermanna Hessego” (od miasta urodzin noblisty, który wspominał w swojej twórczości o tej kolei). W oryginalnej, starej nastawni na zabytkowej linii znajduje się ciekawe muzeum. Można zobaczyć i poznać działanie sygnalizacji kolejowej, w tym semaforów kształtowych.

Szczawieński listopad - piękna jesień w pięknym uzdrowisku


Szczawno-Zdrój, połowa listopada! - róże, palmy, złote liście... 

O atrakcjach Szczawna w moim cyklu portrety miast:

na zdjęciach:
dom zdrojowy, pijalnia wód, park zdrojowy, wieża Anny, deptak, hala spacerowa

15 listopada 2019

Śląski motet Heinricha Schütza i jego pionierska opera do słów Ślązaka! – wielki poprzednik Bacha we Wrocławiu i jego współpraca z Opitzem

Heinrich Schütz urodził się 100 lat przed Janem Sebastianem Bachem i nazywany jest najbardziej wpływowym niemieckim muzykiem przed słynnym kantorem z Lipska. Ten kompozytor z Saksonii gościł na Dolnym Śląsku i razem z Dolnoślązakiem stworzył przełomowe dzieło w historii muzyki. 


O utworach, które stworzył mistrz wczesnego baroku. Jedna z kompozycji ma słowa napisane przez Dolnoślązaka, druga została na Dolnym Śląsku wykonana, a jej słowa zawierają łacińską nazwę regionu. 

Borek - widoki z Wzgórz Włodzickich


"Borek (niem. Hain) – osada wsi Ludwikowice Kłodzkie, położony jest w Sudetach Środkowych, w północnej części Wzgórz Włodzickich, na południe od szczytu Dziewięciornik, na wysokości około 580–600 m n.p.m" (wikipedia)

widoki na okolicę

14 listopada 2019

Guzowata nocą (Radków)


Taras Widokowy na górze Guzowatej w Radkowie

Guzowata, 450 m n.p.m
nowy taras ponad Radkowem z wspaniałym punktem widokowym na polskie (Radkowskie Ściany, Szczeliniec) i czeskie (Koruna) Góry Stołowe.

Calw - miasto Noblisty, perła Schwarzwaldu (GALERIA)


Czy są tutaj miłośnicy "Wilka stepowego" czy "Siddharthy"?? Oto galeria z Calw - perły Szwarcwaldu. To tam na świat przyszedł Hermann Hesse, jeden z najwybitniejszych poetów i prozaików niemieckojęzycznych XX wieku, laureat literackiej nagrody Nobla. Pierwsze lata swojego życia mistrz spędził wśród domków jak z baśni - to Fachwerkowa (szachulcowa) kraina perełek architektury.

Z wieży Zamku Grodno



Zamek Grodno (niem. Kynsburg) - kolejna udana wizyta w Zagórzu Śląskim - jesień 

o widokach z wieży w poście na blogu TUTAJ. 

Ojciec Amadeusza i śląscy artyści (Leopold Mozart i wielki poeta ze Strzegomia oraz tajemniczy kompozytor Ślązak)

Nazwisko Mozart kojarzy się zwykle od razu z słynnym Wolfgangiem Amadeuszem, genialnym kompozytorem, pianistą, mistrzem opery, Klasykiem Wiedeńskim. Tymczasem w historii muzyki zapisali się też inni członkowie rodu: Leopold – ojciec, Maria Anna – siostra, Franz Xaver (lwowski Mozart) i Karl Thomas – synowie. Właśnie senior rodu miał ciekawe związki z artystami śląskimi. 



W 2019 roku minęła 300. rocznica urodzin ojca, pierwszego nauczyciela i managera genialnego Amadeusza. Kilka ciekawostek na jego temat. 

13 listopada 2019

Perła gotyku: Katedra NMP w Strasburgu - wnętrza cz. I


"Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu (fr. Cathédrale Notre-Dame, niem. Liebfrauenmünster) – najważniejsza świątynia katolicka miasta, cenny przykład średniowiecznej XIII–XV-wiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu, z przede wszystkim wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim, zawierająca zarówno na zewnątrz i w środku liczne cenne dzieła średniowiecznej rzeźby kamiennej" (wikipedia)
"Strasburg (fr. Strasbourg, niem. Straßburg) – miasto w północno-wschodniej Francji, położone przy granicy niemieckiej na Renie. Miasto jest stolicą i głównym ośrodkiem gospodarczym regionu Grand Est i departamentu Dolny Ren. W Strasburgu swoją siedzibę mają m.in. Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski oraz Eurokorpus. " (wikipedia)

wnętrza:
zegar astronomiczny, organy, witraże, ambona, ołtarze

Jesienne Zagórze: zapora



Jesienne Zagórze: zapora
"Zagórze Śląskie (dawniej: Kiensberg, Kinaw, Königsberg, Koenigsberg, Chojna, Chojnów, Choina; niem. Kynau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim.
Jezioro Bystrzyckie (Jezioro Lubachowskie) – jezioro zaporowe położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim powiat wałbrzyski, gmina Walim. Zapora, zbiornik i okolica stanowią atrakcję turystyczną Gór Sowich. Najbliżej położone wsie: Zagórze Śląskie, Michałkowa, Lubachów." (wikipedia)

- zapora, jezioro, widoki na góry

Broda – nie tylko filozofów: mężczyźni i... kobiety! z brodami – sztuka Dolnego Śląska (wybór)

Moda na brodę w zależności od czasów i kultur bywała popularna bądź bardzo niszowa. Wydaje się, że dziś zarost na twarzy wraca do łask. Brodacze z nawet mniejszych miejscowości mogą znaleźć barbera, albo zakupić profesjonalne kosmetyki i narzędzia do zabiegów pielęgnacyjnych. Ta drugorzędna cecha płciowa stanowiła w wielu cywilizacjach wręcz wyznacznik męskości. Istniał... podatek od brody. Wyróżnia się strach przed brodą. Organizowane są konkursy na najlepsze brody. Zarost na twarzy ma swoje style, związane z nim przysłowia oraz rozmaite historie. 


Owłosienie twarzy i szyi mężczyzn (i niektórych kobiet) stanowi ważny i ciekawy aspekt kulturowy, który również eksploatowany był w sztuce. W moim artykule wybór ponad 100 dzieł z brodatymi osobami. 

12 listopada 2019

A zima przyszła nocą...



Zima przyszła nocą...

Kamienna Góra, 12 listopada - pierwszy śnieg w sezonie 2019/20
Jeszcze nie "White Christmas" ale już "Snow is falling"

Filozof z memów na Śnieżce i inne koincydencje (Schopenhauer i Dolny Śląsk oraz Sudety)

Nawet, jeżeli nie znasz nazwiska „najbardziej pesymistycznego” filozofa XIX wieku, z pewnością kojarzysz memy z jego wizerunkiem. Zjawisko wykorzystania sławy i dorobku Arthura Schopenhauera – bo o nim mowa – w świecie internetowych satyrycznych obrazków stało się międzynarodowym fenomenem, o którym pisały media. Urodzony w Gdańsku myśliciel jako nastolatek zdobył Śnieżkę. To nie koniec związku jego nazwiska z regionem. 



W 2019 roku minęła 200. rocznica wydania epokowego dzieła- traktatu „Świat jako wola i przedstawienie” Schopenhauera. Dzieło miało wpływ na całe pokolenia artystów, myślicieli i czytelników. Wyszło spod pióra 30-letniego bystrego samotnika, który z całą pewnością nie patrzył na świat przez różowe okulary. Czy jako 16-latek wchodzący na Śnieżkę mógł przeczuwać, że stanie się epokowym influencerem? 

Schiller – wrocławska Oda do Radości, Chojnik i Harcówka (Dolny Śląsk i mistrz Okresu Burzy i Naporu)

Johann Christoph Friedrich von Schiller: poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej, mistrz Okresu Burzy i Naporu, autor „Ody do radości” - to ważna postać w kulturze Niemiec i Europy. Ślady po tym twórcy i konteksty z nim związane znajdziemy też na Dolnym Śląsku i w Sudetach. 



W 2019 roku obchodzona była 260. rocznica urodzin młodszego kolegi Goethego. 

8 listopada 2019

Uniwersytet Wrocławski - muzeum uniwersytetu w gmachu głównym


"Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 jako Leopoldina, a w 1945 został przekształcony w polski uniwersytet. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie" (Wikipedia)


21 października 1702 – złota bulla cesarza Leopolda I ustanawiająca jezuicką Akademię Leopoldyńską we Wrocławiu ze wszystkimi przywilejami uniwersytetów europejskich

15 listopada 1702 – inauguracja działalności Akademii Leopoldyńskiej w dniu imienin jej fundatora (15 listopada to Święto Uniwersytetu Wrocławskiego)

na zdjęciach:
gmach uniwersytetu i Szermierz
Oratorium Marianum
Aula Leopoldina
sale wystawiennicze (wystawy: "Pod znakiem Wenus", "Sol Omnia Regit" i zabytki związane z uczelnią)
Wieża Matematyczna i widoki

#UniwersytetWrocławski (w tym posty  wystaw w muzeum, sale w gmachu głównym, wydziały uniwersytetu, placówki uniwersyteckie w tym ogród botaniczny) 

#Relacja: Wokół Przełęczy Pojednania oraz ciekawostki z Kamiennej Góry i Bolkowa (dolnośląscy naukowcy w Ameryce, Amerykanin w Bolkowie oraz niezwykłe epitafia)

W Kamiennej Górze 4 listopada, a w Bolkowie 7 dnia tego miesiąca odbyła się promocja książki „Wokół Przełęczy Pojednania” połączona z konferencją regionalistyczną, którą wypełniły 3 prelekcje dotyczące historii Kamiennej Góry oraz Bolkowa i okolic. Miałem niezwykłą przyjemność wystąpić podczas tego wydarzenia w roli prelegenta. Duże wrażenie wywarły na mnie efekty pracy autorów publikacji oraz pozostałych prelegentów. Dolny Śląsk jest niezwykle ciekawym miejscem! Pełnym historii oraz zabytków. Małe miejscowości i społeczności także mają czym się pochwalić. 



Trzy powiaty: kamiennogórski, jaworski i wałbrzyski -  i historie wielu pokoleń mieszkańców tych terenów. Na styku ziem wokół niezwykłej przełęczy. Pasjonaci historii i miłośnicy regionu zaprezentowali efekty swojej pracy. Powstała ciekawa książka, interesujący przykład aktywności lokalnych miłośników przeszłości i tożsamości regionalnej. 

7 listopada 2019

Wałbrzych nocą: rynek, plac Magistracki i kolegiata (GALERIA)


"Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, cz. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim nad Pełcznicą. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich. Historycznie na Dolnym Śląsku. Siedziba powiatu wałbrzyskiego i główne miasto aglomeracji wałbrzyskiej. Dawna siedziba władz województwa wałbrzyskiego." (wikipedia)

Hermann Hesse i Calw - śladem noblisty, pacyfisty... nudysty i wielbiciela łużyckiego mistyka


"Calw – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, siedziba powiatu Calw, oraz wspólnoty administracyjnej Calw. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 30 km na zachód od Stuttgartu" (Wikipedia)

"Muzeum Hermanna Hesse w Calw dokumentuje życie i twórczość pisarza i laureata Nagrody Nobla Hermanna Hessego " (wikipedia)

"Hermann Karl Hesse, ps. Emil Sinclair (ur. 2 lipca 1877 w Calw, zm. 9 sierpnia 1962 w Montagnoli w kantonie Ticino) – prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r. " (Wikipedia)

na zdjęciach:
- wystawy muzealne (życie, twórczość i podróże Hessego): m.in. ciekawostki na temat jego nudyzmu (chodził po górach i plażował nago) oraz dotyczące lektury (opisanego na bogu) łużyckiego mistyka, Jakoba Böhmego
- źródełko Hessego (fontanna na Hermann-Hesse-Platz)
-pomnik Hessego na moście Nikolausbrücke

Ponad 260 000 odwiedzin!


Licznik odwiedzin Welthellsicht zanotował już ponad 260 tys. wejść! Bardzo dziękuję za oglądanie moich zdjęć i czytanie postów. Zapraszam ponownie. Zwykle codziennie na blogu ukazują się nowe materiały. Warto też śledzić Facebooka

Piękno jesieni – nie tylko złotej: Sudety i Dolny Śląsk 2019 – Na półmetku (Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Kaczawskie, Góry Orlickie, Włodzickie Wzgórza i inne)

Złote i czerwone, opadające liście to tylko jeden z elementów magii jesieni. Spektakle zmieniających się barwnych scenerii górskich, majestatycznych zachodów słońca, pierwszych przymrozków tworzą niezapomniany klimat, który sprawia, że tak bardzo lubimy jesień. W 2019 roku ta niezwykła pora roku, będąca spektakularnym pożegnaniem okresu wegetacyjnego roślin jednorocznych i wieloletnich, nie zawiodła oczekiwań nawet najbardziej wymagających widzów. Widowisko udało się perfekcyjnie. 




Dane mi było podziwiać jesienny spektakl, ten cykliczny cud natury, w wielu miejscach. Ten post to podsumowanie obcowania z sudecką przyrodą I połowy jesieni. Ponad 100 zdjęć wykonanych między 23 września a 7 listopada 2019 w ponad 20 miejscach w polskich i czeskich Sudetach. 

Najlepsza Dziesiątka Minionego Miesiąca (odcinek IX)

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 9.) 


Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach:


6 listopada 2019

Jesiennie nad Jeziorem Bystrzyckim


"Jezioro Bystrzyckie (Jezioro Lubachowskie) – jezioro zaporowe położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim powiat wałbrzyski, gmina Walim. Zapora, zbiornik i okolica stanowią atrakcję turystyczną Gór Sowich. Najbliżej położone wsie: Zagórze Śląskie, Michałkowa, Lubachów." (wikipedia)

O jeziorze TUTAJ.

Burg Landeck i pobliskie winnice (GALERIA)


Burg Landeck ruiny na zamkowym wzgórzu (pasmo górskie Wasgau) niedaleko Landau w winiarskim regionie w Nadrenii-Palatynacie. 

Muchomor czerwony – ozdoba jesiennych lasów, symbol Bożego Narodzenia, grzybek szczęścia i magii, przepis noblistki oraz spiskowe teorie! (z sudeckich lasów i sztuki oraz literatury)

Niezwykle wdzięczny gatunek pospolity w lasach półkuli północnej to grzyb trujący, ale lubiany przez człowieka z uwagi na walory estetyczne i symboliczne. Dawne kultury wykorzystywały też jego właściwości halucynogenne! Nazwa w wielu językach odnosi się do praktycznego zastosowania owocnika tego grzyba – truło się nim muchy i inne owady. Bardziej zaskakuje kontrowersyjny związek muchomora z... Bożym Narodzeniem i Rajem. 



O obecności muchomorów w sztuce, kulturze i naturze. Moja kolekcja zdjęć muchomorów z gór (Karkonosze, Lesista Wielka, Trójgarb, Wołowiec, Góry Lisie) oraz ciekawostki.