Translate

13 lutego 2019

Drezno w gruzach, a pod gruzami... słynne „Adagio”? ( saksońska perła i muzyczna mistyfikacja)

13/14 lutego 1945 roku lotnictwo alianckie zniszczyło nalotami dywanowymi Drezno, w wyniku czego zginęło około 35 tysięcy osób. Padły słynne zabytki. Opera Sempera ożyła dopiero w 1985 roku. Kościół Marii Panny został na nowo otwarty po odbudowie w 2005 roku. Co ciekawe w gruzach miasta miała zostać odnaleziona jedna z najsłynniejszych kompozycji muzyki poważnej!



Drezno - współcześnie 

Znacie słynne „Adagio” Albinoniego? Na pewno!

HAUSER - Adagio (Albinoni)
YouTube/HAUSER


Utwór znany jest z wielu filmów (już od lat 60. XX wieku, zagościł m.in. u Herzoga czy Pasoliniego), seriali i przeróbek (coverów). Kojarzony jest z czasami baroku i weneckim kompozytorem czasów Bacha, Tomaso Albinonim. Okazuje się jednak, że słynna kompozycja jest raczej muzyczną mistyfikacją w niewyjaśniony do końca sposób związaną z Dreznem (nie ma dowodów na to, że był to utwór przechowywany w archiwum w tym mieście).


The Doors - Albinoni's Adagio In G Minor (1970)
YouTube

Szczątki kompozycji w zbombardowanym mieście znalazł pewien muzykolog, Remo Giazotto. Postanowił ocalić i ożywić starodawną muzykę (podobno z około 1708 roku) - dopisał więc do ocalałej linii basu resztę. Tak powstało słynne „Adagio”. Utwór zadomowił się w repertuarze w 1958 roku.


Frauenkirche


pamiątkowa ruina Frauenkirche obok odbudowanej świątyni 


Frauenkirche


Zdjęcia z Drezna, gdzie zaczęła się historia tego tego utworu, znajdziecie na blogu. 





Opera Sempera (on nazwiska budowniczego, którego ojciec pochodził z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku) została otwarta po odbudowie w 1985 roku 




Zwinger, pałac 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz