Translate

8 sierpnia 2022

Pałac w Bożkowie - baśniowa rezydencja w Sudetach! (GALERIA)

Niesamowity zabytek niedaleko Gór Sowich i Gór Stołowych! Baśniowa budowla o fantastycznej architekturze. 

Pałac, który służył za rezydencję potężnego rodu, a następnie był szkołą! Obecnie jest prywatną właściwością i, niestety, dostęp do zwiedzania jest utrudniony. Tylko w specjalnych przypadkach da się zwiedzić wyjątkowy pałac (stan na 2022). 

Pałac w Bożkowie (niem. Schloss Eckersdorf) – zabytkowy pałac z XVI w. wzniesiony przez hrabiego von Magnisa we wsi Bożków w województwie dolnośląskim. Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787–1791 z przebudowy wcześniejszej budowli z fundacji Aleksandra von Magnisa. Od strony północnej w 1800 roku założono park ze sztucznymi ruinami z płytami nagrobnymi i tarczami herbowymi z XVI i XVII w. oraz leśniczówkę. W 1813 na górze Grodziszcze zbudowano wieżę widokową. Ostatnia przebudowa pałacu nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnisa. W 1871 przystąpiono do odbudowy pałacu [...]"

"[...] W 1930 przebudowano elewację na klasycystyczną. Po 1945 pałac przeszedł na własność skarbu państwa (a od 1999 starostwa). Przez wiele lat mieściły się w nim różne szkoły agrotechniczne: od grudnia 1951 Ośrodek Szkoleniowy Kierowników Gospodarstw Rolnych, od 1956 Technikum Rolnicze i szkoła ogrodnicza, w latach 1998–2002 funkcjonujące pod nazwą Zespołu Szkół Agrotechnicznych im. Batalionów Chłopskich [...]"


"[...] Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. rezydencja barokowo-klasycystyczna z potężną wieżą od strony północno-wschodniej oraz drugą, mniejszą od strony północno-zachodniej. Założenie posiada trzy kondygnacje i zbudowane jest na planie wycinku koła, w układzie wielotraktowym” (wikipedia)"Rodzina von Magnis ( pierwotnie włoski Magni ) to austriacko-czesko-morawska i śląska rodzina szlachecka pochodząca z Lombardii. W 1622 r. uzyskali status baronów , a 2 czerwca 1637 r. awansowali na hrabiów cesarskich . Poprzez swoje posiadłości w hrabstwie Glatz (Kłodzko) należeli również od 1780 r. do szlachty pruskiej” (wikipedia) 


Magnisowie posiadali rozmaite dobra i przedsięwzięcia przemysłowe oraz górnicze. Słynna była 
ich cukrownia rafinująca cukier z buraków cukrowych założona w Bożkowie w 1829 roku i działająca do 1907 roku. Była jedną z najstarszych i najdłużej działających cukrowni tego typu w Europie. mapa/lokalizacja:

a w okolicy:

polecam także posty oznaczone tagiem:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz