Translate

3 sierpnia 2022

Fürst-Pückler-Park Branitz - romantyczny książę-ogrodnik i piramidy! Fantastyczna atrakcja Łużyc niedaleko granicy z Polską (GALERIA)


Baśniowy efekt pracy wizjonera i miłośnika ogrodnictwa - księcia Pücklera, który zasłynął jako podróżnik, pisarz... skandalista! 

27 km w linii prostej od przejścia granicznego  Olszyna-Forst (PL/DE) znajduje się ten niesamowity skrawek ogrodniczej perły Łużyc Dolnych! 

Skarbem parku jest przepiękny pałac (cudowne wnętrza w osobnym poście), a także dwie piramidy, w tym jedna, stojąca w wodzie, będąca kurhanem księcia i jego wielkiej miłości i życiowej partnerki! 








"Fürst-Pückler-Park Branitz to park krajobrazowy zaprojektowany przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau w pobliżu Branitz. W centrum parku krajobrazowego znajduje się zamek Branitz. Symbolem parku są dwie piramidy ziemne – piramida lądowa i piramida wodna, zwana też kurhanem , które książę Pückler wystawił jako swoje ostatnie miejsce spoczynku.  Projektowanie parku Branitz rozpoczęło się w 1846 r., kiedy to Hermann von Pückler-Muskau sprzedał swoją rezydencję ówczesny zamek mużakowski i znajdujący się tam park z powodu problemów finansowych i przeniósł się do Branitz" (wikipedia) 







"Branitz , dolnołużycki Rogeńc, to dzielnica niezależnego miasta Cottbus. Branitz znajduje się na wschód od Szprewy. Historycznie znajduje się na Dolnych Łużycach (w średniowieczu była tu Marchia Łużycka), niedaleko Szprewaldu" (wikipedia) 

"Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau (ur. 30 października 1785, zm. 4 lutego 1871) – niemiecki książę, ogrodnik, pisarz i podróżnik. W 1845 roku Pückler był zmuszony sprzedać posiadłość w Mużakowie i przenieść się z byłą żoną Lucie do Branitz koło Chociebuża, gdzie rozpoczął tworzenie kolejnego parku. Lucie zmarła w 1854 roku. Zmarł 4 lutego 1871 roku, został pochowany w piramidzie na sztucznym jeziorze w Branitz. Swoje liczne podróże opisywał w listach i książkach, te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem" (wikipedia)








na zdjęciach atrakcje parku:
pałac księcia, piramidy, sadzawki, nasadzenia, kompozycje kwiatowe, mała architektura 







strona oficjalna:








zapraszam również:


polecam także inne posty oznaczone tagami:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz