Translate

1 września 2018

Bad Muskau - łużycka perła (GALERIA)


Przepiękna rezydencja przy granicy z Polską. Tam mieszkał jeden z najciekawszych arystokratów XIX wieku! 

Wyjątkowy kompleks składający się z pałacu, innych zabudowań, potężnego parku. 






"Bad Muskau (Mužaków, do 1961 roku Muskau) to saksońskie miasteczko na Górnych Łużycach. Graniczy z Polską i Brandenburgią. Znajduje się na terenie wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Parku Mużakowskiego – jednego z niewielu ponadnarodowych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. W czasach pruskich Bad Muskau należało do powiatu Rothenburg w śląskiej (dolnośląskiej) rejencji legnickiej. Bad Muskau zyskało sławę na całym świecie dzięki architektowi krajobrazu Hermannowi von Pückler-Muskau*"  (za: Wikipedia) 






obiekty zabytkowego kompleksu:

"Zamek w Mużakowie (niem. Schloss Muskau):
- „Stary Zamek”, zbudowany w XVI wieku jako wieża bramna zamku w stylu renesansowym
- „Nowy Pałac” księcia Pücklera, zbudowany w latach 1646–1653 jako barokowy zespół trójskrzydłowy, w latach 1864–1866 bogato przebudowywany w stylu neorenesansowym , wnętrze zmieniło się około 1920 r., zniszczone po zakończeniu wojny w 1945 r., zrekonstruowany w latach 1995-2011
 -Oranżeria w parku pałacowym, zbudowana w 1844 roku według projektu Ludwiga Persiusa
Cavaliershaus w Nowym Pałacu, łaźnia borowinowa od 1950 do 2009 roku" (za: Wikipedia) 






* Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau (30 października 1785 na zamku Muskau - 4 lutego 1871 na zamku Branitz) był hrabią, a od 1822 roku księciem Pückler-Muskau, generałem porucznikiem, architektem krajobrazu, pisarzem, a także skandalistą i celebrytą jego czasów. 

oficjalna strona: 

mapa/lokalizacja: 






polecam również:



****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

***






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz