Translate

6 września 2018

#Śląskie Lato z Adamsem – cz. 11 – Legnica (i koniec podróży: w kierunku Łużyc i Saksonii)

Kończymy naszą podróż śladem niecodziennego turysty. Zwiedzanie Dolnego Śląska na podstawie wspomnień z 1800 roku wieńczy Legnica. John Quincy Adams, późniejszy szósty prezydent USA, zwiedzał przedstawiane miejsca właśnie na początku września. W Legnicy miał sporo refleksji na temat Piastów. Oglądał też słynną Akademię Rycerską. Później udał się przez pomniejsze miejscowości do Goerlitz i Drezna. 




Oto kolejny odcinek cyklu obejmującego wakacyjne podróżowanie z prezydentem USA. Był on jedną z kilku historycznych postaci, która odwiedziła i opisała swoje wędrówki po rozmaitych zakątkach Śląska.



Przypomnijmy, że 17 lipca, tuż po swoich 33. urodzinach John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, wraz z żoną Louisą Adams, wyruszyli z Berlina w podróż na Śląsk. Do końca września zwiedzili m.in. Sudety, Wrocław, Ziemię Kłodzką i tamtejsze uzdrowiska, bawili się też na balu w zamku Książ w Wałbrzychu... Adams wszystko opisał w listach, które zostały opublikowane i po dziś stanowią ciekawą pamiątkę. Najprawdopodobniej w czasie tej podróży para spłodziła najstarszego syna, George'a Washingtona Adamsa, który urodził się w kwietniu 1801 roku w Berlinie. Żona Adamsa jest nazywana XIX-wieczną Melanią Trump, była jedyną przed nią Pierwszą Damą nieurodzoną na kontynencie Amerykańskim. Pamiątką po podróży Adamsa są np. tablice, można je znaleźć w takich lokalizacjach jak: Lądek-Zdrój, Szczeliniec Wielki. Odbyła się też wystawa "Śladami Johna Quincy'ego Adamsa po Dolnym Śląsku". 

Piastowski zmierzch 
W Legnicy spoczął ostatni Piast. Jerzy Wilhelm legnicki zmarł w 1675 roku w Brzegu. Według badaczy był ostatnim męskim potomkiem dynastii wywodzącej się od Mieszka I a wcześniej od legendarnego Piasta Kołodzieja. W Legnicy  znajduje się mauzoleum książąt legnicko-brzeskich przy kościele św. Jana Chrzciciela. Kaplica powstała w wyniku adaptacji i przebudowy dawnego gotyckiego prezbiterium kościoła. Wyjątkowe miejsce zostało ufundowane po śmierci księcia Jerzego Wilhelma przez jego matkę, Ludwikę Anhalcką.






Jest to pomnik upamiętniający ostatnich przedstawicieli dynastii Piastów. W pięciu wnękach znajdują się sarkofagi. Nad nimi ustawiono pomniki ostatnich przedstawicieli rodziny książęcej. Ich kopie znajdują się w zamku w Brzegu (na zdjęciu poniżej). Adams, oglądając kaplicę, wspomina ciekawą dynastię. Nie po raz pierwszy w swoich listach. O Piastach pisał już będąc w Kamiennej Górze, ale też w Krzeszowie, gdzie oglądał wspaniałe mauzoleum ostatnich Piastów linii świdnicko-jaworskiej (Bolko II zmarł 650 lat temu). Adams nie omieszkał zaznaczyć, że ród wywodził się z wczesnego średniowiecza. Wspomina, że wielu władców Polski pochodziło z tej znamienitej europejskiej rodziny. Także dziesiątki książąt śląskich.








Szkoła jak pałac
Adams nie przeszedł też obojętnie obok Akademii Rycerskiej. Szkoła ta jest położona niedaleko kościoła z mauzoleum. Do dziś jest to jeden z najciekawszych budynków Legnicy. Piękna klasycystyczna architektura. W czasach Adamsa placówka ta kształciła kadry oficerskie dla króla Prus. Warto dodać, że jednym z reformatorów tego przybytku był słynny Dolnoślązak, Karl Abraham Freiherr von Zedlitz und Leipe . Urodzony w Czarnym Borze polityk był pomysłodawcą nowożytnego egzaminu maturalnego.







Po wyjeździe z Legnicy Adams zahaczył jeszcze o Złotoryję, Gryfów, Świeradów, Lubań. Następnie przez Zgorzelec udał się w kierunku Drezna. Listy od XXX do XLIII (II część zbioru) zwierają rozmaite spostrzeżenia dotyczące historii oraz życia społecznego na Śląsku.


Goerlitz:







Drezno:






Galerie zdjęć i wpisy dotyczące wspomnianych lokalizacji i budowli również na blogu. Tagi w silva rerum →↓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz