Translate

12 sierpnia 2022

Wspaniały łużycki pałac wyjątkowego księcia: Schloss Branitz: Fürst-Pückler-Museum koło Cottbus (GALERIA)


Rezydencja, którą na swój dom wybrał niezwykły arystokrata: skandalista, podróżnik, miłośnik ogrodnictwa, którego upamiętniana... deser lodowy z XIX wieku podawany do dziś! 

Zapraszam na spacer po ekskluzywnym pałacu w Branitz pod Cottbus na Łużycach Dolnych. 











„Zamek Branitz to barokowy pałac w mieście Cottbus. Jest częścią Parku Branitz. Zamek został zbudowany w latach 1770 - 1771 dla Augusta Heinricha Grafa von Pücklera (1720-1810). W 1785 rodzina przeniosła swoją siedzibę z zamku w Mużakowie (Bad Muskau) i wydzierżawiła Branitz. Hermann von Pückler-Muskau musiał ostatecznie sprzedać zamek mużakowski i związany z nim park ze względów finansowych i przeniósł się do Branitz w 1845 roku. Tam zaczął tworzyć park krajobrazowy na wzór angielski [...]"








"[...] Wewnątrz zamku wyróżnia się zamkowa jadalnia ze stiukowym sufitem, neorenesansową boazerią i meblami . Sala muzyczna od strony parku posiada stiukowy sufit wykonany z instrumentów muzycznych, zasłon i medalionów. W przedsionku znajduje się galeria rodowa rodów von Pückler i von Callenberg . Biblioteka, która z czasem się rozrosła, zawiera obecnie około 4200 woluminów i została ostatnio gruntownie odnowiona w 2007 roku” (wikipedia)











"Branitz , dolnołużycki Rogeńc, to dzielnica niezależnego miasta Cottbus. Branitz znajduje się na wschód od Szprewy. Historycznie znajduje się na Dolnych Łużycach (w średniowieczu była tu Marchia Łużycka), niedaleko Szprewaldu" (wikipedia) 

mapa/lokalizacja:

27 km w linii prostej od przejścia granicznego  Olszyna-Forst (PL/DE) 

oficjalna strona:












polecam także:













polecam również obiekty powiązane:











polecam także posty oznaczone tagiem:










niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz