Translate

5 sierpnia 2022

Hospitál Kuks: Braunovy sochy Ctností a Neřestí (GALERIA)


Perła baroku: Posągi Cnót i Przywar dłuta mistrza Brauna w Kuksie. 

Kopie i oryginały (w lapidarium) niezwykłych rzeźb! Fantastyczna barokowa sztuka wybitnego twórcy. Do tego, oprócz cyklu cnót i przywar, rzeźby z ogrodu oraz części uzdrowiskowej Kuksu, w tym scena z Dawidem i Goliatem, wojownik chrześcijański czy też Trytony z fontanny. 












"Zespół rzeźb Matyáša Bernarda Brauna (1684–1738) znajduje się na terenie szpitala w Kuksie . Są to alegoryczne serie Cnót i Przywar, zespół 24 rzeźb wyrzeźbionych w ciągu zaledwie dwóch lat po 1717 r. i umieszczonych wzdłuż północnej elewacji budynku szpitala. Kolekcja, niegdyś kolorowa, miała przypominać o sprzeczności między dobrem a grzechem, co moralizatorski barok podkreślał na swój sposób. Jest to jeden z najsłynniejszych zespołów czeskiej rzeźby barokowej, bogato zaprojektowany przestrzennie, dynamiczny, doskonały w formie i bogaty w wariacje tematyczne. O mistrzowskim geniuszu Brauna świadczy bogactwo wariacji na dany temat, perfekcyjne mistrzostwo formy, wyraziste modelowanie, luźne ubiory postaci [...]"











"[...] Po 1712 r. przed miejscowym szpitalem wzniesiono posągi Błogosławieństw. Te osiem posągów uzupełniono w 1715 r. o figury Aniołów Śmierci Błogosławionej i Bolesnej. W centrum tarasu znajduje się posąg religii. W latach 1718–1720 posągi zostały uzupełnione dodatkowymi przedstawieniami cech ludzkich – cnót i przywar – łącznie dwadzieścia cztery. W drugiej połowie XX wieku większość posągów zastąpiono wydechami, a oryginały umieszczono w szpitalnym lapidarium" (wikipedia) 











"Matthias Bernhard Braun, cz. Matyáš Bernard Braun (ur. 24 lutego 1684 w Sautens koło Innsbrucku w Tyrolu, zm. 15 lutego 1738 w Pradze) – rzeźbiarz reprezentujący styl śląskiego baroku w Czechach" (wikipedia) 

"Hospitál Kuks to dawny zakład opiekuńczy dla weteranów wojskowych w  Kuks w  powiecie Trutnov , prowadzony w latach 1744–1938 przez Zakon Braci Miłosiernych . Powstał z inicjatywy hrabiego Franciszka Antonina Šporka naprzeciwko jego letniej rezydencji z uzdrowiskiem" (wikipedia) 













na blogu również inne galerie z Kuksu:
w tym: muzeum w barokowej aptece, sceny Dance Macabre, domki rzemieślników, skalne Betlejem, ogród ziołowy klasztoru 












lokalizacja:

około 38 km od przejścia granicznego w Lubawce 
około 32 km od przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju 
około 24 km w linii prostej od granicy polsko-czeskiej ("worek okrzeszyński")


strona oficjalna:









polecam również posty oznaczone tagami:

#barok,   #rzeźba




niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz