Zminiaturyzowane zabytki Dolnego Śląska, a także Łużyc, ziemi kłodzkiej, Czech i Górnego Śląska. Perełki architektury dawnej i współczesnej na wystawie modeli.
Jeden z najstarszych parków miniatur na Dolnym Śląsku. Ekspozycja atrakcji regionu w pigułce.
"Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – atrakcja turystyczna zawierająca miniatury budowli z Dolnego Śląska. Znajduje się na terenie wydzielonym z fabryki dywanów w Kowarach. W swoich zbiorach posiada miniatury około 60 obiektów znajdujących się na terenie Dolnego Śląska, a także Łużyc (Zgorzelec, Görlitz), ziemi kłodzkiej (Duszniki-Zdrój) oraz w czeskim Vrchlabí. W parku miniatur zbudowane zostały modele głównie w skali 1:25 i kilka w skali 1:50. Prezentowane obiekty to m.in. kościoły, zamki, pałace, starówki miast, ratusze, schroniska górskie itp. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. W Parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowymi. Część ekspozycji jest umieszczona pod dachem" (za: wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona oficjalna:
na zdjęciach m.in. miniatury takich budowli, jak:
Bazylika Mniejsza w Krzeszowie, Pałac w Łomnicy, Pałac Wojanów, Świątynia Wang, Zamek Chojnik, Willa Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, Wieża rycerska w Siedlęcinie, Obserwatorium i Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce, Schronisko Szwajcarka, Zamek Czocha, Kościół Pokoju w Świdnicy, Kościół Pokoju w Jaworze, Zamek w Karpnikach, Zamek Książ w Wałbrzychu, Kościół w Mysłakowicach, Pałac w Bożkowie, Kościół Łaski w Jeleniej Górze, Pałac w Mosznej, Pałac w Mysłakowicach, Kościół św. Maternusa w Lubomierzu, Pałac w Dąbrowicy, Pałac Bad Muskau, Ratusz w Kowarach, Zamek Kliczków czy Ratusz w Görlitz
(relacje z większości tych zabytków i budowli można zobaczyć w wpisach na blogu).
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz