Translate

31 marca 2017

Wernisaż wystawy: Ślady. Eufrozyn Sagan (Stara Kopalnia)

Jednym z zaprezentowanych w Starej Kopalni w 2017 roku eksponatów była skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii nazwanego tak od nazwiska wałbrzyskiego odkrywcy, a także innego badacza - Jörga W. Schneidera. Sagan odkrył ją w Kamiennej Górze. Wymarły reprezentant rzędu solfugi ma 330 milionów lat!


Eufrozyn Sagan urodził się 8 października 1916 w Oświęcimiu, a zmarł 31 marca 1995 w Wałbrzychu. Był polskim paleobotanikiem, dyrektorem wałbrzyskiego muzeum i kolekcjonerem. 
W 2017 roku Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki​ zaprosiła na wystawę "„Ślady… Eufrozyn Sagan i życie zapisane w kamieniu”.
W Wałbrzychu badacza upamiętnia m.in. Rondo Eufrozyna Sagana. 

Wernisaż wystawy: "Ślady. Eufrozyn Sagan" w Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki - fotorelacja. 


Z programu: "[...] fotografie, dokumenty i wybrane eksponaty z liczącej ponad 4 tys. okazów kolekcji makroflory i fauny karbońskiej Eufrozyna Sagana zdeponowanej w Starej Kopalni. Można będzie obejrzeć słynną (jedną z dwóch na świecie) skamieniałość wija oraz, przywiezioną specjalnie na tę okazję z Niemiec, skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii nazwaną tak od nazwiska wałbrzyskiego odkrywcy. Większość rzadkich i cennych dla nauki eksponatów będzie pokazana publicznie po raz pierwszy. [...]" (starakopalnia.pl)

zdjęcie główne:
skamieniałość pajęczaka Schneidarachne saganii - odkryta przez Sagana w Kamiennej Górze,
o skamieniałości napisali autorzy artykułu naukowego: J. A. Dunlop iR. Rössler. "An enigmatic, solifuge-like fossil arachnid from the Lower Carboniferous of Kamienna Góra (Intra-Sudetic basin), Poland"

Galeria zdjęć: 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz