Translate

24 października 2023

Twierdza Srebrna Góra - rekordowa warownia górska z XVIII + wspaniałe sudeckie widoki! (GALERIA)


Pomnik Historii, świadek burzliwych dziejów, miejsce widokowe w Sudetach na pograniczu Gór Sowich i Gór Bardzkich. 

Militarna pamiątka czasów pruskich. Twierdza - dzieło życia Fryderyka II Wielkiego. Udręka żołnierzy i więźniów, jedna z atrakcji styku Śląska i Ziemi Kłodzkiej. 





"Twierdza Srebrna Góra (niem. Festung Silberberg, nazywana Schlesisches Gibraltar) – twierdza wzniesiona w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku. Twierdzę Srebrna Góra zbudowano w XVIII w. według projektu stworzonego przez pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Reglera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego. Twierdza miała zabezpieczyć militarnie Śląsk zdobyty przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). Twierdza składa się z sześciu fortów [...]" 






"[...] Budowa całego zespołu przez 4 do 4,5 tys. robotników trwała 12 lat (1765–1777), a jej koszt wyniósł 1 668 000 talarów. Lata świetności twierdzy trwały do 1800 roku, kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników. W tym samym roku fortyfikacje odwiedził ówczesny ambasador Stanów Zjednoczonych w Królestwie Prus, >> John Quincy Adams (prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1825–1829)[...]" 






"[...] Pierwszym, i jak dotąd jedynym sprawdzianem dla obronności fortyfikacji było oblężenie przez wojska napoleońskie podczas wojny Prus z Francją (1806–1807). 28 czerwca 1807 roku Bawarczycy i Wirtemberczycy próbowali szturmem zdobyć Srebrną Górę (twierdzą dowodził wówczas Magnus Carl Ferdinand Bogislaus von Schwerin, a wojskami najeźdźców Jérôme Bonaparte). Twierdza odpowiadała ogniem; w końcu nie została zajęta, gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży [...]"  






"W latach 1830–1848 twierdzę wykorzystywano jako więzienie dla działaczy ruchu „Młodych Niemców”. Internowano tu m.in. >>> Wilhelma Wolffa (Marx dedykował mu "Kapitał"). Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 roku; przez kilka następnych lat fortyfikacje służyły jako poligon doświadczalny do prób artylerii i materiałów wybuchowych. W II połowie XIX wieku zaczęto dostrzegać korzyści płynące z turystyki i rekreacji. Władze pruskie nakazały zaprzestać niszczenia twierdzy i uczynić z niej atrakcję dla przyjezdnych. Na początku XX wieku dojazd do znajdującej się między fortami Przełęczy Srebrnej umożliwiła zębata Kolej Sowiogórska. Po I wojnie światowej główny fort odremontowano i urządzono w jego wnętrzu restaurację „Donjon”. Twierdza srebrnogórska została uznana za >> Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 14 kwietnia 2004" (za: Wikipedia) 








"[...] Twierdza składa się z kilku wysuniętych dział artyleryjskich i rdzenia. Jej trzon składa się z wieńca bastionów i kleszczy, z donżonem w środku. W obiekcie jest 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat), rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czyniły fort samodzielnym i samowystarczalnym – nagromadzone zapasy miały wystarczyć na 3–5 miesięcy oblężenia: w jego wnętrzu mieściło się 3756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności, do obrony służyły 264 działa i moździerze. W twierdzy wydrążono 9 studni, z których najgłębsze znajdowały się na terenie fortu Ostróg (84 m) i donżonu (70 m)[...]" 







"[...] Donżon – największy w Europie – składa się z 4 połączonych kurtynami wież o średnicy 60 m i murach 12-metrowej grubości każdy. Jego korona jest dobrym punktem widokowym na Góry Bardzkie" (za: Wikipedia) 

Twierdza w Srebrnej Górze przez wiele opracowań i przewodników określana jest jako jedna z największych górskich twierdz w Europie z jednym z najwyżej położonych bastionów typu donjon. 







strona oficjalna: 
(więcej informacji) 


oraz






polecam również posty oznaczone tagiem: 








na zdjęciach wnętrza twierdzy, ekspozycje oraz widoki na Sudety z korony twierdzy.


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz