Translate

3 kwietnia 2025

Schronisko PTTK „Pasterka” (GALERIA)


Kultowe miejsce u stóp Szczelińca. 

Fregata nad Jeziorem Bystrzyckim (GALERIA)


Restauracja w dawnym schronisku nad brzegiem pięknego jeziora zaporowego. 

Schronisko PTTK „Pod Muflonem” w Dusznikach-Zdroju (GALERIA)


Urokliwe schronisko w Górach Bystrzyckich. 

Klimatyczna restauracja w Kamiennej Górze (GALERIA)


Kawiarnia u Leszka w Kamiennej Górze jest jednym z najciekawszych punktów gastronomicznych w Sudetach i na Dolnym Śląsku. 

28 marca 2025

Kościół św. Marcina w Żelaźnie - mur obronny z zadaszonym cmentarzem, czyli Campo Santo koło Kłodzka (GALERIA)


Niezwykła nekropolia w małej wsi między Kłodzkiem a Bystrzycą Kłodzką i Lądkiem-Zdrojem. 

KOLORY NIEBA - wschód i zachód słońca w Sudetach (GALERIA)


O poranku i o zmierzchu niebo potrafi czarować ognistymi barwami! 


Trinitatisfriedhof - cmentarz z grobami zasłużonych artystów (GALERIA)


Jedna z najciekawszych historycznych nekropolii Drezna. 

Mroźny marcowy poranek w sudeckiej kotlinie (GALERIA)


Takie widoki z rana mogłem podziwiać w marcowe dni w mojej sudeckiej kotlinie :) 

20 marca 2025

Z Legnicy do Lipska i Bacha: Sperontes i jego niezwykła książka: dwie pieśni Bacha i... Bach z żoną na ilustracji???

Johann Sigismund Scholze to bardzo tajemnicza postać. Pochodził z Dolnego Śląska. Prawdopodobnie osobiście znał się z Janem Sebastianem Bachem. Temu uczniowi szkoły w Legnicy przypisuje się wydanie almanachu pieśni z 1736 roku, w którym znalazły się dwie domniemane pieśni samego Bacha. Co więcej, książkę tę (wydaną w Lipsku, gdzie od dekady mieszkał i tworzył Bach) zdobi tajemnicza grafika z wedutą. To Lipsk i rozmaite osoby zajęte muzykowaniem. Niektórzy komentatorzy bachowscy wysnuli tezę, że para ukazana na tej ilustracji to Jan Sebastian Bach i jego żona, Anna Magdalena Bach - śpiewaczka, której mistrz dedykował słynny „Notatnik”!


Być może tajemniczy Scholze był jednym z najciekawszych łączników Dolnego Śląska z twórczością Bacha za życia mistrza! 

15 marca 2025

13 marca 2025

Profesor Marbach z Jawora, mąż Rozalii - wybitnej aktorki i siostry Richarda Wagnera (ciekawostki historyczne ze świata kultury)

Na cmentarzu Alten Johannisfriedhof w Lipsku znajduje się nagrobek z początku XX wieku. To kamień upamiętniający Johannę Wagner i Rosalie Wagner, matkę i siostrę wielkiego kompozytora, Richarda Wagnera. Na nagrobku znajduje się wiersz. To słowa napisane przez Dolnoślązaka. Cztery wersy wzięto z twórczości Oswalda Marbacha z Jawora, profesora, poety, męża Rosalie Wagner. To nie przypadek, że znalazły się akurat na tym grobie. 


Małżeństwo Marbacha z wielką aktorką trwało bardzo krótko i przerwała je tragedia. Ceniona mistrzyni ról szekspirowskich i oklaskiwana Małgorzata w „Fauście” Goethego zmarła tuż po urodzeniu córki – Rosine Marbach. Miała tylko 34 lata. Jej mąż, pochodzący z Jawora na Dolnym Śląsku, przeżył ją… ponad 50 lat! 

12 marca 2025

CAŁUJCIE SIĘ, gdy pada! Pieśniarska porada poety z Wrocławia i muzyka doktora Uniwersytetu Wrocławskiego („Kiedy pada” Kopisch – Brahms)

Deszcz jest ważny. Woda to przecież życie. Często jednak ulewa krzyżuje nam plany... Ale nie zawsze! Ta romantyczna pieśń pokazuje, że deszczowa aura to czas miłości! Mała liryczna perełka z XIX wieku to dzieło Johannesa Brahmsa, jednego z najważniejszych kompozytorów epoki, a zarazem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Słowa napisał... urodzony we Wrocławiu mistrz słowa i pędzla! 


A więc, całujcie się, gdy pada! Zapraszam do lektury ciekawostek i wysłuchania pięknej kompozycji. 

Browary Wrocławskie - zabytkowa pamiątka po piwowarskim gigancie (GALERIA)


Zespół budynków z przełomu XIX i XX wieku służył przez dziesięciolecia jako browar. Obecnie to biura, sklepy, restauracje, mieszkania. 

7 marca 2025

Ravel i baśniowa sudecka opera???

Na fali popularności twórczości dolnośląskiego pisarza, Gerharta Hauptmanna, na przełomie XIX i XX wieku powstało wiele adaptacji muzycznych jego dzieł. Nad operą „La cloche engloutie” pracował również od 1906 roku  francuski znakomity kompozytor, Maurice Ravel, autor kultowego „Bolero”!



Zapraszam do lektury wpisu na temat ciekawostki ze świata teatru i muzyki. 

28 lutego 2025

Lutowy powiew wiosny we Wrocławiu (spacer przyrodniczy po parkach) (GALERIA)


W kalendarzu zima, w przyrodzie zwiastuny wiosny! 

Pączki poetycko-przyrodnicze, czyli romantyczny poeta w Karkonoszach



Nazywamy siebie pączkami [...]  Wiosna wydała nas na świat […]  jesteśmy małe i delikatne, wciąż marzymy o życiu” – taką myśl zawał romantyczny poeta Theodor Körner w swoim tomiku „Knospen” (Pąki) z 1810 roku. Drezdeński pisarz miał ciekawe związki z Dolnym Śląskiem, a we wspomnianym tomiku znajduje się cała część zatytułowana „Erinnerungen aus Schlesien” (Wspomnienia ze Śląska). Składająca się z kilku utworów poetyckich partia, obejmuje m.in. wiersze poświęcone refleksjom poety z wycieczki pieszej po Karkonoszach. Znajdziemy m.in. utwory zainspirowane źródłami i nurtem górskiej Łaby, wodospadem Kamieńczyka, Śnieżką czy romantycznym Bukowcem. 

24 lutego 2025

Tajemniczy ogród z fontanną z lwem w Legnicy (GALERIA)


Urokliwy ogród jest dziedzińcem legnickiego liceum. 

Ruiny klasztoru pobernardyńskiego w Legnicy (GALERIA)


Barokowy zabytek nie przetrwał próby czasu... 

Most cesarski vel. zakochanych nad Kaczawą w Legnicy (GALERIA)


Most od ponad 100 lat łączy dwie części miasta przedzielone rzeką. 

Chłopiec z łabędziem w Legnicy (GALERIA)


Piękna fontanna w Legnicy jest jedną z kopii popularnej rzeźby śląskiego artysty. Wiele odlewów tego dzieła znajduje się w parkach rezydencji i na placach miast całej Europy.