Translate

29 stycznia 2018

Opactwo Cystersów w Krzeszowie (kilka słów i galeria)

To prawdziwa perła architektury barokowej na Śląsku, skarbnica niezwykłych dzieł oraz miejsce, gdzie historia ma szczególny wymiar oraz bogactwo. Bazylika oraz towarzyszący jej klasztor i inne obiekty są bezcennymi zabytkami. W 2004 roku opactwo trafiło na listę Pomników Historii, jest też  „żelaznym kandydatem do UNESCO”*

Do Krzeszowa pod Kamienną Górą warto trafić. Zwłaszcza, że niezwykłe opactwo ze słynnym sanktuarium diecezji legnickiej „firmują” poważane szlaki kulturowe. Opactwo znajduje się na trasie Sudeckiej Drogi św. Jakuba, Szlaku Cysterskiego czy Via Sacra. Jest też częścią projektu Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna, opracowanego na cześć wielkiego artysty, który z Krzeszowem miał związek szczególny (o czym będzie dalej). Dodatkowo wieś i jej niezwykły skarb znajdziemy też na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego imienia Mieczysława Orłowicza.

Już z daleka widoczne są ogromne, ponad 70-metrowe wieże bazyliki. To jedne z najwyższych wież nie tylko w regionie, ale i w kraju.




Kościół klasztorny w Krzeszowie jest jedną z największych i zarazem najpiękniejszych świątyń barokowych nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale i w całej Europie. Jego bryła jest widoczną już z oddali dominantą krajobrazową i wskazuje drogę pielgrzymom i turystom. - czytamy na stronie www.zabytkidiecezjilegnickiej.pl. 


Trudno się z tym faktem nie zgodzić. Wspaniała i majestatyczna fasada jest widoczna z różnych punktów kotliny kamiennogórskiej.



Historia kościoła sięga czasów średniowiecza i Piastów.  W 1661 roku odbyła się przebudowa świątyni, a w latach 1728–1735 cystersi wznieśli nowy dom dla swojej Łaskawej Pani, której ikonę przechowywali przez lata z narażeniem życia.

Już na wejściu na teren klasztoru zadziwia niesamowita fasada bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pięknie zdobiona rzeźbami. Dziś – po wycięciu starych lip – można ją podziwiać w pełnej potędze.



Po wejściu do świątyni naszym oczom ukazuje się oszałamiające bogactwo barokowej budowli. Niesamowite freski, dekoracje. Wszystko najwyższej klasy! Na malowidłach opowiedziana jest historia klasztoru, całego zakonu oraz sceny biblijne i dotyczące świętych. Artystycznym wystrojem bazyliki zajmowali się: rzeźbiarz Ferdynand Brokoff, A. Dorazil, oraz malarze J. Neunhertz, M. Willmann czy i P. Brandl.




Wrażenie potęgi to również zasługa rozmiarów. Wnętrze kościoła ma 80 m, długości zewnętrzna z mauzoleum i kaplicami – 118 m, szerokość wnętrza nawy – 29 m, a największa wysokość sklepienia sięga 25,7 m. Skarbem świątyni są też wspaniałe organy – dzieło mistrza Michała Englera Młodszego. Instrument powstał w latach 1732–1737.


Nastawę ołtarzową stanowi obraz Wniebowzięcia Maryi pędzla Petera Brandla.



Za bazyliką mieści się Mauzoleum Piastów. Bogato zdobiona kaplica grobowa fundatorów cysterskiego zakonu w Krzeszowie. Do dziś można podziwiać nagrobki Bolka I i jego wnuka Bolka II.


Z kolei poniżej mauzoleum, przy cmentarzu, mieści się niepozorna kaplica Marii Magdaleny, gdzie znajdziemy m.in. kopię grobu Pańskiego.

Obok bazyliki stoi kościół bracki św. Józefa. Jest to budynek starszy od bazyliki. Powstał w latach 1692–1695 na miejscu średniowiecznego kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja. Jego skromniejszy wygląd to nie do końca zamierzenie artysty. Z kształtem świątyni wiąże się... katastrofa budowlana!


W 1693 roku doszło do zawalenia się wież fasady, które pozostały nieodbudowane. Tego „okaleczenia” dziś nie widać. Choć kościół wydaje się niepozorny, kiedy stoi obok potężnej i bogatej bazyliki, nie powinno nas to zmylić. Warto zajrzeć do środka. Całość słusznie nazywana jest „śląską Sykstyną” - wnętrze zdobią freski Michaela L. Willmanna i jego warsztatu. To prawdziwa, wielka „szopka” ze scenami z życia św. Józefa i całej świętej rodziny.



Zdobione są nie tylko ściany, ale i sklepienie. Są tam takie ciekawostki jak... Maryja w barokowym kapeluszu, czy wielka scena pokłonu 3 Królów.




Obok stoi Dom Opata, w którym działa muzeum. Zgromadzone są w nim równie ciekawe skarby związane z historią i dziedzictwem opactwa.

Warto dodać, że w budynkach klasztornych wciąż funkcjonuje życie konsekrowane. Od początku XIX wieku nie ma tu cystersów, autorów potęgi Krzeszowa (mieli tu prawdziwe małe księstwo, które rozciągało się od Chełmska Śląskiego za Bolków i od Cieplic po Stare Bogaczowiece)! Po 2.wojnie światowej w Krzeszowie osiedliły się lwowskie benedyktynki. I to obecnie siostry opiekują się wielkim klasztorem w tym jego bezcenną biblioteką.



Krzeszów to miejsce, gdzie wciąż kwitnie życie religijne. Obywają się liczne wydarzenia liturgiczne. Najważniejszym jest oczywiście Wielki Odpust Krzeszowski w połowie sierpnia.





Ale są też i mniejsze, ale ciekawe wydarzenia, jak choćby pielgrzymka motocyklistów.

Klasztor stanowi ważny ośrodek kulturowy i turystyczny. Na gości czekają biletowane wejścia do wielu atrakcji. Można wejść na wieże bazyliki, podziwiać podziemia kościoła, zadaszenie, czy zajrzeć w miejsce, gdzie przechowywane były skarby biblioteki berlińskiej.




To również sezonowe atrakcje, jak koncerty organowe, noce muzeów i kościołów oraz specjalne strasy turystyczne. 

Godnym podkreślenie jest fakt, że jako zabytek tej klasy, Krzeszów jest pod stałą opieką konserwatorów. Zabytki ciągle przechodzą konserwację i są pieczołowicie restaurowane. 

W oddzielnym artykule pojawią się informacje o kalwarii krzeszowskiej i domu opata na wodzie w Betlejem oraz kaplicy św. Anny.

-----------------------------------
Zdjęcia pochodzą z bloga Welthellsicht z lat 2012-17. Więcej można zobaczyć w galeriach, klikając tag #Krzeszów.

Filmy pochodzą z kanału bloga: Welthellsicht BLOG na Youtube
-----------------------------------


Warto też zaznajomić się z projektem Księga na Lutnię oraz Saint Amour, które wiążą się z muzyką - a dokładnie z kompozycjami ze zbiorów klasztoru krzeszowskiego i jego cieplickiej prepozytury.

Księga na lutnie

Saint Amour CD



Księga na lutnię: Prelude from Polona on Vimeo.



*cytat za stroną główną www.opactwo.eu


--------------------------------
informacje pochodzą ze stron
pl.wikipedia.org
www.zabytkidiecezjilegnickiej.pl
www.opactwo.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz