Translate

6 stycznia 2018

Stół Sędziowski w Kochanowie - unikatowy zabytek dawnego prawa (GALERIA)


To unikat w skali kraju i jeden z nielicznych tego typu stołów sędziowskich w Europie. 

Plenerowy zabytek przetrwał setki lat. To kamienny stół z piaskowca otoczony kamiennymi siedziskami. 


Kochanów (przed 1945 niem. Trautliebersdorf) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra (niedaleko Krzeszowa - w linii prostej stół położony jest około 5,5 km od bazyliki krzeszowskiej). Wieś leży w Kotlinie Kamiennogórskiej (Kotlinie Krzeszowskiej). Niewielka wieś łańcuchowa położona w Sudetach Środkowych, u podnóża Zaworów (Gór Stołowych) i Gór Kamiennych



"Stół ma około 200 cm długości, 76 cm szerokości i 110 cm wysokości, niewysokie kamienne siedziska, niektóre z oparciami. Jest to jedyny na Dolnym Śląsku taki pomnik średniowiecznego prawa zachowany wraz z siedzeniami. Podobny stół sędziowski znajduje się na rynku w Strzelinie, lecz tam nie zachowały się siedzenia. Zestaw kamiennych mebli sądowych służył sędziom sądów wiejskich i kościelnych do rozstrzygania sporów i wydawania wyroków. Sprawy sądowe rozpatrywano publicznie pod gołym niebem, często kończyły się surowymi wyrokami. Stół sędziowski z Kochanowa przetrwał do czasów współczesnych głównie dzięki materiałowi, z którego został wykonany" (za: wikipedia) 



Podobne stoły sędziowskie (Gerichtstisch) i kamienie sądowe (Gerichtsstein) z okresu średniowiecza, do XVI wieku, zachowały się w kilku miejscach w Niemczech (np. w miejscowościach Langula czy Leonbronn). 


mapa/lokalizacja:


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz