Translate

17 kwietnia 2018

Na dzień zabytków

Wspaniałe zabytki Śląska, ale też skarby w pobliżu granicy w Czechach i w Niemczech. Od Krzeszowa, przez Świdnicę po Wrocław zahaczając o Drezno i Kuks. Ciekawostki z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków – 18 kwietnia. Obiekty z list UNESCO, Pomników Historii oraz  Národní kulturní památka České republiky. Również obiekty wyróżnione i laureaci konkursu Zabytek Zadbany i EU Prize for Cultural Heritage. 




Specjalnie z okazji wyjątkowego międzynarodowego święta zabytków przegląd wybranych pamiątek historii, z których relacje można znaleźć na blogu Welthellsicht.


Zaczynamy od tego, co najbliżej, czyli Dolny Śląsk. Ta część Polski obfituje w skarby kultury. Było już o tym przy okazji raportu o stanie zabytków. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie województwo dolnośląskie cieszy się bogactwem kilku zabytków klasy UNESCO i szeregiem Pomników Historii. Co więcej, odnośnie tej ostatniej kategorii, na Dolnym Śląsku są aż dwa miasta, w których znajduje się więcej niż jeden zabytek z listy.


Zarówno zabytkiem w skali światowej, jak i krajowej jest Hala Stulecia.



Na liście pomników jest też zabytkowe centrum Wrocławia.





Mamy również kolejne podwójne kategorie (UNESCO i Pomniki Historii), czyli unikatowe Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.





Oprócz tego prezydencka lista zawiera:
młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju




zespół dawnego opactwa cystersów w Krzeszowie





twierdzę srebrnogórską




kościół pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu



katedrę pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy





 oraz pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej







Nieco dalej, już w województwie Opolskim, ale historycznie na Dolnym Śląsku, leży Paczków. Na liście Pomników Historii ujęty został zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji.






Warto też wspomnieć o konkursie Zabytek Zadbany, który organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków i Narodowy Instytut Dziedzictwa. Na liście laureatów i wyróżnionych pojawiały się także obiekty z Dolnego Śląska, w tym te odwiedzone przez blog.

Na przykład:
most z 1390 r. w Kłodzku z barokowymi figurami świętych





zespół kaplic cmentarnych w parku w Jeleniej Górze






renesansowy dwór obronny w Goli Dzierżoniowskiej




ścieżka widokowa Bramy Nyskiej w Paczkowie



Ratusz w Kamiennej Górze




Zespół kopalni Julia w Wałbrzychu, obecnie Park Wielokulturowy Stara Kopalnia






*****

A teraz mały wypad za granicę, ale całkiem niedaleko, bo w sąsiadujące regiony Czech i Niemiec. W dodatku to dwa miejsca mocno związane z kulturą dawnego Śląska.

Chodzi np. o piękny Kuks. Tamtejszy szpital to barokowy skarb Czech. Znajduje się na liście Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej (Národní kulturní památka České republiky) a w 2017 roku zdobył grand prix w konkursie EU Prize for Cultural Heritage. Zabytek znajduje się około 35 km od Lubawki oraz Kudowy-Zdrój.








Kolejną ciekawostką jest też Drezno, które przez kilka lat znajdowało się na liście UNESCO. Znajdowało, bo zostało w atmosferze skandalu wykreślone z tej listy za karę. Była to pierwsza taka sytuacja w Europie i druga na świecie. Przejazd do Saksonii jest jedną z ciekawych ofert Kolei Dolnośląskich. Do Drezna można udać się pociągiem z Wrocławia czy Jeleniej Góry.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz