Translate

22 marca 2021

Zamek Chojnik - w sztuce i naturze (GALERIA + ciekawostki i mapa)


Zamek Chojnik (Jelenia Góra - Karkonoski Park Narodowy) - w sztuce i naturze - jeden obiekt, wiele wizji 

"Zamek Chojnik (niem. Kynast) – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego.  Zamek murowany został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1364 r. Na początku XVII w. właścicielem zamku był Hans Ulrich von Schaffgotsch. Podczas wojny trzydziestoletniej był on stronnikiem cesarza Ferdynanda II i służył w jego armii pod dowództwem Albrechta Wallensteina. Kiedy cesarz stracił zaufanie do swojego generała, w 1634 r. Hans Ulryk jako jego podwładny został aresztowany i rok później, po oskarżeniu o zdradę, ścięty. 31 sierpnia 1675 r. podczas burzy w zamek trafił piorun. Wybuchł pożar, w którym ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Po pożarze budowla popadła w ruinę, której już nigdy nie odbudowano. W XIX wieku zamek stał się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez kuracjuszy z Cieplic" (za: wikipedia) 

oficjalna strona zamku:

Zdjęcia mojego autorstwa: 



tkanina żakardowa (muzeum pałacowe Pałac Łomnica)



 dawna rycina (wystawa w Pałacu Bukowiec - siedziba Związku Gmin Karkonoskich)




szkło (Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze) 

zamek w naturze:









lokalizacja/wskazówki:
(zamek znajduje się 2.9 km od przystanku kolejowego Jelenia Góra - Sobieszów na trasie Jelenia Góra - Szklarska Poręba
obowiązuje opłata wstępu na teren zamku oraz na obszar KPN)










z zamkiem związane są rozmaite legendy. Jedna z najsłynniejszych dotyczy Kunegundy. 
Opowieść tę zaprezentowała również autorka przewodnika "Warmbrunn i okolice jego w 38 obrazachRozalia Saulson. Jej książka z 1850 roku jest najstarszym oryginalnie polskojęzyczny przewodnikiem turystyczno-krajoznawczym po Karkonoszach. 



legenda o Kunegundzie w przewodniku Rozalii Saulson, wolne media, za Polona (całość TUTAJ

O Kunegundzie z Chojnika wspominam również:

polecam również:

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz