Translate

28 sierpnia 2023

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach - grał tam Telemann, hymny tworzył librecista Bacha! (GALERIA)


Gotycki kościół z barokową kaplicą Promnitzów. 

Stara świątynia związana z wielkimi barokowymi twórcami. 









Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach – pierwotnie Mariacki w Sorau – to najstarszy kościół parafialny w Żarach. W latach 1401-1430 miała miejsce budowa trójnawowego, gotyckiego kościoła halowego (gotyku ceglanego). Po reformacji (1524) kościół parafialny stał się protestancki i pozostał nim do 1945 roku. W latach 1670-1672 przy prezbiterium dobudowano barokową kaplicę Promnitzów z kryptą. Do 1945 roku organy kościoła były największymi organami w prowincji Brandenburgia. Kościół został poważnie uszkodzony w wyniku nalotu w kwietniu 1945 roku. W latach 1975-1984 odbudowany, zlikwidowano barokowe wyposażenie i usunięto empory. Rekonstrukcja przywróciła budowli gotycki charakter” (wikipedia) 









W Kościele Mariackim muzykę tworzyli i grali ważni muzycy i kompozytorzy, tacy jak Wolfgang Caspar Printz (jego "Historische Beschreibung" uznawana jest za pierwszą niemiecką książkę o historii muzyki) i Georg Philipp Telemann (autor rekordowej ilości kompozycji, wpisany do księgi rekordów Guinnessa). Jako nadinspektor i kapelan nadworny pracował w kościele w latach 1705 - 1715 ceniony poeta kantatowy Erdmann Neumeister (Johann Sebastian Bach napisał do jego testów kilka swoich wybitnych kantat jak: „Gleichwie der Regen und Schnee vom Himmel fällt”, „Nun komm, der Heiden Heiland” czy „Gottlob! Nun geht das Jahr zu Ende”)







Żary (łac. Sara, Sarove; niem. Sorau; dolnołuż. Žarow) – miasto w województwie lubuskim, na południowym skraju Wału Trzebnickiego. Drugie co do wielkości miasto Dolnych Łużyc po Cottbus. W XIX i I połowie XX wieku znajdowało się w powiecie frankfurckim w prowincji Brandenburgia. Blisko sąsiaduje z historycznym Dolnym Śląskiem (w 2008 roku Radio Wrocław opublikowało materiał "Żagań i Żary powinny być przyłączone do Dolnego Śląska?"). 









mapa/lokalizacja:




polecam również:


*****

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz