Translate

21 sierpnia 2023

Kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie (GALERIA)


Barok najwyższej klasy w małym śląskim miasteczku. 

Dekorację malarską stworzył Karl Dankwart, malarz znany z polichromii sklepienia bazyliki jasnogórskiej w Częstochowie. 








"Kościół świętego Mikołaja i świętego Franciszka Ksawerego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Otmuchów diecezji opolskiej. Pierwsza świątynia w tym miejscu była wzmiankowana w 1235, zniszczona podczas wojen husyckich została odbudowana w 1466. Kamień węgielny pod budowę obecnej świątyni został wmurowany w 1690 roku, natomiast prace budowlane zakończyły się w 1693 roku. Architektem kościoła był Johann Peter Tobler. Polichromię wykonał Karol Dankwart (znany m.in. z prac w bazylice św. św. Jakuba Starszego i Agnieszki w Nysie), przedstawiają sceny z życia obydwu patronów, Matki Bożej i świętych. Ołtarz główny został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen i poświęcony w 1701 roku. Sztukaterie to dzieło G. Albertiego, B. Mutino i P. Simonettiego [...]" 






"[...] W dwuwieżowej fasadzie wschodniej znajduje się portal główny projektu W. Lederera z 1693 z kartuszem herbowym biskupa Franciszka Ludwika (biskup wrocławski od 1683 i książę nyski), który był fundatorem kościoła. W niszach posągi sześciu apostołów, na szczycie figura św. Mikołaja. Wyposażenie świątyni pochodzi z czasów budowy, czyli z przełomu XVII i XVIII wieku, utrzymane w jednolitym stylu wczesnego baroku. W absydzie prezbiterium jest umieszczony ołtarz główny z końca XVII w. z obrazem Św. Mikołaj błogosławiący rozbitków pędzla Michaela Willmanna z 1696 roku i tabernakulum ok. 1800. Drugi obraz tego malarza: Ścięcie św. Jana Chrzciciela, jest umieszczony w jednym z ośmiu ołtarzy bocznych. Ambona z 1696 roku posiada balustradę z płaskorzeźbami ewangelistów i zwieńczona jest baldachimem z figurami Chrystusa i czterech ojców Kościoła. W prezbiterium są umieszczone 2 stalle z bogatą dekoracją snycerską, wykonane w latach 1694-1695 przez J. Weissa, ławy [...]" 










"[...] Ołtarz Matki Bożej
Ołtarz został wykonany przez otmuchowskiego artystę Jana Weissa w 1697 roku. W ołtarzu znajduje się gotycka figura Matki Bożej z końca XV wieku.

Ołtarz Męki Pańskiej
Wykonany przez otmuchowskiego artystę Jana Weissa w 1697 roku przedstawia Śmierć Jezusa na Krzyżu. Za ołtarzem znajduje się malowidło przedstawiające Jerozolimę.

Ołtarz główny
Ołtarz został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen w 1698 roku. W ołtarzu znajduje się obraz „Święty Mikołaj błogosławiący rozbitków”. Obraz został namalowany w 1695 roku przez Michaela Willmanna, o czym informuje inskrypcją na rufie statku. W ołtarzu znajduje się wiele relikwii, m.in. św. Sebastiana, św. Jana Nepomucena, św. Sekundusa [...]" 







"[...] Chrzcielnica
Została wykonana w 1624 roku przez nieznanego kamieniarza. Wewnątrz znajduje się miedziana misa. Na wiszącej pokrywie chrzcielnicy przedstawiona jest biblijna cena chrztu Jezusa w Jordanie. Od spodu widać gołębicę, symbol Ducha Świętego.

Stalle
Wykonane w latach 1694-1695. Autorstwo przypisuje się otmuchowskiemu stolarzowi Janowi Weissowi, jednak nie znaleziono żadnej sygnatury, mogącej to potwierdzić. W roku 1885 dokonano ostatniej renowacji.

Ołtarz św. Franciszka Ksawerego
Ołtarz wraz z obrazem zostały wykonane w 1696 roku. Autorem ołtarza jest Johann Weinmann z Ellwangen, a obrazu Michael Willmann. W górnej części ołtarza znajdują się rzeźby przedstawiające działalność misyjną św. Franciszka Ksawerego. Obraz przedstawia scenę zaśnięcia Franciszka Ksawerego [...]" 







"[...] Ołtarz św. Jana Chrzciciela
Ołtarz został wykonany przez Johanna Weinmanna z Ellwangen w 1696 roku. W ołtarzu znajduje się obraz autorstwa Michaela Willmanna, przedstawiający biblijną scenę ścięcia Jana Chrzciciela.

Ambona
Została wykonana przez Jana Józefa Weissa. Na balustradzie znajdują się czterej ewangeliści; od dołu: św. Mateusz, św. Marek, św. Łukasz, św. Jan. Na baldachimie przedstawieni czterej Ojcowie Kościoła: św. biskup Ambroży, św. papież Grzegorz Wielki, św. Hieronim i św. biskup Augustyn" (za: Wikipedia) 







więcej informacji:






inne posty z tego miasta:

a w okolicy:

*****

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz