Kopia zabytku z Bolonii postawiona nad Bałtykiem.
Rzeźba zdobiła Hel tylko kilka lat...
"Posąg Neptuna w Helu – pomnik boga Neptuna na Bulwarze Nadmorskim w Helu. Rzeźba jest kopią brązowej postaci boga Neptuna autorstwa Jeana de Boulogne z Douai, która stanowi element fontanny stojącej we włoskiej Bolonii. Oryginalna rzeźba i fontanna powstały w 1564 r. Posąg w Helu stworzył rzeźbiarz samouk, Tadeusz Biniewicz, wykonując go z białego granitu Blanco Salinas, importowanego z Portugalii. Jest to pierwsza wersja tej rzeźby wykonana w kamieniu oraz największa kamienna rzeźba boga Neptuna na świecie. Figura Neptuna ma 3,4 m wysokości, a cały pomnik – licząc od podstawy cokołu do szczytu trójzębu w ręku Neptuna – 5,5 m wysokości. Rzeźba ma masę około 2,3 tony. Prace nad rzeźbą trwały dwa lata i zakończyły się 15 grudnia 2018 r. Początkowo rzeźba miała stać w Płocku. 24 sierpnia 2019 r. rzeźba została przetransportowana do Helu i stanęła na przeznaczonym jej miejscu 14 maja 2020 r. W nocy 3 sierpnia 2020 r. turysta z Warszawy urwał posągowi przyrodzenie, a powstałe straty wyceniono na 30 tys. zł. " (za: Wikipedia)
W październiku 2024 roku rzeźba została zdemontowana i wywieziona. Posąg odebrał właściciel.
Powodem miało być nienależyte zabezpieczenie dzieła i incydenty wandalizmu z tym związane.
"Hel (kaszub. Hél, niem. Hela) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. W latach 1975–1998 miejscowość znajdowała się w województwie gdańskim. Hel został po raz pierwszy wzmiankowany w 1198 roku jako kaszubska wieś o nazwie Gellen i ośrodek handlu śledziami" (za: Wikipedia)
pierwotna lokalizacja pomnika na Helu (nieaktualna):
polecam również:
***
poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - wpis urlopowy
***
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz