Translate

23 września 2024

Zámek Rychnov nad Kněžnou (GALERIA)


Wspaniały barokowy kompleks u stóp Gór Orlickich. 

„Rychnovské Hradčany” - zamek z mnóstwem dzieł sztuki! 













"Rychnov nad Kněžnou (niem. Reichenau an der Knieschna) to miasto w powiecie Rychnov nad Kněžnou w kraju Hradec Králové w północno-wschodnich Czechach. Miasto położone jest na Płycie Orlickiej nad rzeką Kněžną. Mieszka tu około 11 tysięcy mieszkańców. Miasto powstało w okresie kolonizacji podnóża Gór Orlickich. Pierwsza pisemna wzmianka o Rychnowie nad Kněžnou dotyczy Heřmana z Drnholce, który występuje jako świadek w dokumencie Przemysła Otakara II. Heřman zbudował drewniany zamek. Dwór Rychnovski był w posiadaniu potomków Heřmana aż do początków XV wieku. W 1488 r. Rychnow otrzymał od Władysława II herb miasta. W 1623 roku majątek nabył Vincenc Muschinger z Gumpendorf, po czym Rychnov na krótko przeszedł w ręce cesarzowej Eleonory, następnie przeszedł w posiadanie Kolovratów. 14 lipca 1926 r. Rychnov nad Kněžnou odwiedził Prezydent Republiki Tomáš Garrigue Masaryk" (za: wikipedia) 















"Zamek Rychnov nad Kněžnou położony jest na płaskowyżu nad zboczem rzeki Kněžnou w północno-zachodniej części miasta Rychnov nad Kněžnou u podnóża Gór Orlickich, około 32 km na wschód od Hradca Králové. Razem z fasadą kościoła Św. Trójcy zamek stanowi jeden z największych kompleksów barokowych w Czechach. Autorem tej kompozycji architektonicznej jest prawdopodobnie architekt Jan Blažej Santini-Aichel (Giovanni Biagio Santini). Całość tworzy wyjątkową wizytówkę miasta, która nazywa się „Rychnovské Hradčany”. Obecnie w zamku mieści się m.in. ekspozycja Muzeum i Galerii Gór Orlickich. Dla zwiedzających znajduje się także zamkowa galeria obrazów, w której znajdują się dzieła malarstwa czeskiego i światowego z połowy XV wieku. Prezentowana jest także kolekcja broni palnej z XVIII w. oraz oryginalne stylowe meble rodu Kolowratów. Przed 1258 rokiem na miejscu dzisiejszego kościoła Świętej Trójcy i na podwyższeniu przed nim stała twierdza szambelana królewskiego Heřmana z Rychnowa, zwana później zamkiem [...]" 















"[...]  W 1640 r. majątek przeszedł w ręce Albrechta Libštejnskiego z Kolowratu (1583–1648). Jego syn Franciszek Karol I (1620–1700) prawdopodobnie w 1676 r. kazał zburzyć stary zamek i wznieść nową, wczesnobarokową budowlę obok kościoła Świętej Trójcy. Hipotetycznie projekt tej fazy budowy zamku przypisuje się Giovanniemu Domenico Orsi. Pożar w 1704 roku wymusił nową formę zamku . Następnie w drugiej dekadzie XVIII wieku nastąpiła przebudowa, prawdopodobnie według projektu architekta Jana Błażeja Santiniego-Aichela dla Franciszka Karola II. Libštejnský z Kolowratu. Obecność architekta w Rychnowie nie jest udokumentowana archiwalnie. Cechy stylistyczne wynikają jednak z charakterystycznych i typowych dla Santiniego rozwiązań. Przebudowy zamku rozpoczęto w 1720 r., a zakończono w 1724 r. W XVIII wieku na zamku powstała obszerna galeria obrazów, zawierająca nie tylko galerię rodową Kolovratów , ale także zakupione obrazy autorów krajowych i zagranicznych oraz inne dzieła stopniowo przenoszone z innych zamków Kolovrat [...]" 
















"[...]  Do dziś można tu oglądać obrazy Karela Škréty i Hansa von Aachen. Gałąź Kolowratów wymarła od miecza w 1861 r., a Rychnov wszedł następnie pod władzę Krakowską, która prosiła cesarza o podział i pozwolenie na używanie przez nowy ród „Rychnowów” nazwiska Krakowský Liebsteinský. W czasie II wojny światowej przeszedł pod przymusową administrację niemiecką, a w 1948 r. hrabia Otmar Kolowrat został wywłaszczony. W 1992 roku hrabia Kryštof Jaroslav Kolowrat Krakowský otrzymał z powrotem majątek, który oprócz zamku i jego zbiorów obejmuje około 5000 hektarów lasów oraz 875 hektarów gruntów rolnych [...]" 













"[...] Kolowratská obrazárna (galeria) była i nadal jest jedną z najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki w zbiorach zamku Rychnov. W 1716 r., kiedy sporządzono pierwszy inwentarz, liczyła 134 obrazy, ale w 1785 r. rozrosła się do 1218 obrazów i prawie 1000 arkuszy graficznych. Na wystawie zamkowej znajduje się także miecz ceremonialny z 1667 roku , który otrzymał hrabia Franciszek Karol I jako osobisty prezent od cesarza Leopolda I , gdy objął urząd namiestnika prowincji morawskiej " 

(za: Wikipedia) 













strona oficjalna - więcej informacj: 

mapa/lokalizacja: 

zamek leży blisko granicy:
30 km w linii prostej od przejścia Kudowa-Zdrój (Słone)
32 km w linii prostej od przejścia Boboszów koło Międzylesia 















polecam również:



a także posty oznaczone tagami: 

#zamek,    #barok









































galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz