Translate

21 października 2024

Widoki z wieży Zamku Grodno: jesień (GALERIA)


Majestat sudeckiej jesieni prosto z wieży wspaniałego zamku! 

Na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich. Wspaniałe widoki z tarasu na wieży zamku Grodno w Zagórzu Śląskim koło Walimia. 








"Zamek Grodno (niem. Kynsburg) – zabytkowy zamek położony w Górach Czarnych (część Gór Wałbrzyskich), na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I. Ostatnimi właścicielami opuszczonego od 1774 roku zamku byli Zedlitzowie [...]"










"[...] Jezioro Bystrzyckie (nazywane również Jeziorem Lubachowskim) – jezioro zaporowe położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim powiat wałbrzyski, gmina Walim. Powierzchnia jeziora wynosi 0,5 km² i pojemność około 8 mln m³, powstałe w miejscu wsi Śląska Dolina (niem. Schlesierthal, pierwsza wzmianka z 1548) na początku XX wieku po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzycy kamiennej zapory o wysokości 44 m. Zbiornik ma około 3,2 km długości, jego szerokość nie przekracza 480 m (średnio około 300 m)" (za: Wikipedia) 









wejście na wieżę odbywa się w ramach zwiedzania zamku (płatny wstęp). 

Więcej informacji: 

mapa/lokalizacja: 

zamek znajduje się 680 metrów w linii prostej od przystanku kolejowego Zagórze Śląskie na linii PKP między Świdnicą a Jedliną Zdrojem (Kolej Doliny Bystrzycy) 


schody na wieżę: 








polecam również: 



****


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz