Translate

31 października 2024

"Paul Aust - Karkonosze lekarstwem na wszystko" - wystawa w Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie (GALERIA)


Prace wybitnego karkonoskiego pejzażysty! 

Kilkadziesiąt dzieł Austa w jednym miejscu. Muzeum w Jeleniej Górze przygotowało artystyczną ucztę dla miłośników sztuki związanej z śląskimi górami! 

Zapraszam do mojej galerii z wystawy w Domu Hauptmanna - muzeum mieszczącym się w pięknej sudeckiej willi literackiego noblisty. 

Zaprezentowane na ekspozycji prace przedwojennego mistrza pochodzą ze zbiorów muzealnych w Polsce, Czechach i Niemczech oraz z prywatnych kolekcji.  













"Paul Aust - Karkonosze lekarstwem na wszystko"
[wystawa czasowa]

14 września 2024 - 3 listopada 2024

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie/Jeleniej Górze 


prace Austa przedstawiają głównie Karkonosze i okolice (rozpoznać można m.in. Śnieżkę, Śnieżne Kotły, ale i zamek Chojnik, zamek Bolków, zamek Czocha, schroniska górskie), ziemię kłodzką (w tym młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju), a także miejsca, które artysta odwiedził m.in. w Niemczech.  












"Wystawa, która prezentowana jest w aż czterech salach muzeum, przygotowana została przez naszą kustosz Karolinę Matusewicz-Górniak oraz przyjaciela muzeum i znawcę karkonoskiej sztuki Cezarego Romaczyka. Duet ten przez niemal rok prowadził kwerendy, gromadził materiały, badał źródła i gromadził wszelkie informacje, aby poznać i przedstawić innym sylwetkę malarza, o którym do tej pory nie ukazało się żadne opracowanie. Dzięki współpracy z instytucjami z Polski, Czech i Niemiec, a przede wszystkim z prywatnymi kolekcjonerami, którzy zgodzili się wypożyczyć swoje kolekcje, udało się po raz pierwszy w powojennej historii zgromadzić tak wiele prac Paula Austa. Efektem projektu jest nie tylko wystawa, ale i towarzyszący jej katalog" 

(opis muzeum, za: http://www.muzeum-dgh.pl/)

Otwarcie wystawy było częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa













"Paul Aust (ur. 22 sierpnia 1866 w Dusznikach-Zdroju (Bad Reinerz), zm. 4 września 1934 w Sobieszowie (Hermsdorf am Kynast)) – niemiecki malarz i grafik. W 1907 roku ukończył studia przyrodnicze w Berlinie i Erlangen, uzyskując tytuł doktora filozofii. W latach 1901-1907 pracował jako farmaceuta i był właścicielem apteki miejskiej w Ostritz. Malarstwo studiował w latach 1907–1910, w Dreźnie i Monachium.  Odbywał wyjazdy studyjne do Bawarii i Tyrolu. Przejawiał także talenty literackie i muzyczne – pisywał opowiadania, wiersze, grywał na różnych instrumentach. W 1910 roku osiedlił się na stałe w Sobieszowie. Działał głównie w Karkonoszach. W jego dorobku twórczym znalazły się również motywy z ziemi kłodzkiej, którą dość często odwiedzał [...]" 













"[...] Z lat 1916–1922 pochodzą rysunki ołówkiem i kredką z widokami Dusznik-Zdroju, Zieleńca, Kłodzka i Gór Sowich. W 1922 roku wraz z Arnoldem Buschem, Franzem von Jackowskim, Alfredem Nickischem i Cirillo Dell'Antonio założył w Szklarskiej Porębie stowarzyszenie artystów nazywane Łukaszowcami (Künstlervereinigung St. Lukas).  Brał udział już w pierwszej wystawie stowarzyszenia artystów w październiku 1922 roku. Najważniejsze wystawy miały miejsce w Dreźnie, Monachium, Szklarskiej Porębie i Wrocławiu. Jego grafiki z Karkonoszy i Gór Izerskich publikowane były także w formie pocztówek artystycznych. Znany był także z projektów ekslibrisów.  Jego córka Irmingard Aust również została malarką" (za: Wikipedia) 













mapa/lokalizacja: 


polecam również moją relację z pięknych wnętrz muzealnych: 


















 *****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz