Początek listopada i ostatnie ślady złotej jesieni w klimatycznym zakątku Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Okolica związana z księżną Daisy - jedną z najsłynniejszych pań Zamku Książ.
"Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy – utworzony w 1998 r. geologiczno-leśny rezerwat przyrody nieożywionej, wchodzący w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego. Leży na Pogórzu Wałbrzyskim. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 180 gatunków roślin. Główną atrakcją turystyczną stanowi Jezioro Zielone potocznie nazywane Jeziorko Daisy, zalane wyrobisko kamieniołomu, powstałe w 1870 roku po eksploatacji dewońskich wapieni rafowych. Przez rezerwat wiodą szlaki: Szlak Zamków Piastowskich, Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Przez teren rezerwatu przebiega także trasa ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Jeziorko Daisy” (za: Wikipedia)
Zalane wyrobiska po kamieniołomie (czyli jeziorko, dawniej niem. Kalkbruch / Daisy See) wraz z infrastrukturą w postaci wapienników zamieniono na przełomie XIX i XX wieku w miejsce rekreacji. Powstał domek myśliwski - baszta. Dziś budowle i urządzenia techniczne są w ruinie. Jeziorko i jego leśne okolice stanowią atrakcyjny teren spacerowy.
mapa/lokalizacja:
trasy do jeziorka prowadzą m.in.
z Lubiechowa (Wałbrzych)
z Lubiechowa (Wałbrzych)
z Mokrzeszowa
z Witoszowa Górnego
"Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless lub krótko Daisy von Pless (ur. 28 czerwca 1873 w zamku Ruthin w hrabstwie Denbighshire w Walii, zm. 29 czerwca 1943 w Wałbrzychu) – księżna pszczyńska (Fürstin von Pless), hrabina von Hochberg (Reichsgräfin von Hochberg), baronowa na Książu, filantropka, pacyfistka, autorka poczytnych pamiętników" (za: Wikipedia)
polecam również:
więcej o przyrodzie tego miejsca:
polecam również moje wpisy o okolicach:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz