Zabytkowa palmiarnia jest częścią kompleksu Zamku Książ w Wałbrzychu. Została założona przez Hochbergów ponad 100 lat temu i do dziś cieszy miłośników egzotycznej Flory i Fauny.
Obiekt jest idealnym miejscem dla osób, które lubią "ciepłe kraje"!
"Palmiarnia w Wałbrzychu (niem. Fürstliche Gärtnerei Liebichau mit Palmenhaus) – palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa (niem. Liebichau), przy ulicy Wrocławskiej 158. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Pod koniec XIX w. powstał pomysł wybudowania tzw. „zimowego ogrodu”, czyli palmiarni. Z polecenia Henryka XV von Pless (ur. 23 kwietnia 1861 w Pszczynie, zm. 31 stycznia 1938 w Paryżu) palmiarnię wybudowano w latach 1911–1913. Kosztowne przedsięwzięcie pochłonęło 7 mln marek. Wnętrze obiektu wyłożono tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiego wulkanu Etna, wykorzystując go do formowania podłoża dla roślin. Kopuła budynku wznosiła się na wysokość 15 m. Przy palmiarni usytuowano ogród japoński, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar do uprawy krzewów. Według rejestru wojewódzkiego palmiarnia, wraz ze szklarniami i otaczającymi ją budynkami oraz ogrodem, wpisana jest na listę zabytków województwa dolnośląskiego, jako zespół palmiarni stanowiący część zabudowań w zespole zamku Książ. Obecnym właścicielem jest gmina Wałbrzych, która kupiła palmiarnię we wrześniu 2012 roku. Palmiarnia administrowana jest przez gminną spółkę Zamek Książ" (za: Wikipedia)
W palmiarni można podziewać rośliny, w tym palmy, kaktusy, storczyki, cytrusy. Są tam także zwierzęta, w tym lemury, pawie, ryby, żółwie.
Dodatkową atrakcją palmiarni jest duża wystawa bonsai, a także czasowe aranżacje florystyczne.
W palmiarni działa kawiarnia.
Na monumentalnej bramie do Palmiarni znajduje się herb rodowy Hochbergów.
W sezonie zimowym w Palmiarni odbywają się wieczorne pokazy iluminacji (moja relacja >> TUTAJ).
mapa/lokalizacja:
więcej informacji - strony oficjalne:
polecam również:
polecam również inne posty oznaczone tagami:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz