Translate

2 października 2018

7. urodziny! - kilka słów o blogu

Dziś blog Welthellsicht ma kolejne urodziny. Od 7 lat na witrynie opartej na bloggerze od Google'a ukazują się moje zdjęcia oraz teksty. Wszystko zaczęło się 2 października 2011 roku od relacji z pieszej wprawy w Rudawy Janowickie. Od tamtej pory na blogu zamieściłem ponad 1400 wpisów! Dotyczą one ciekawych atrakcji turystycznych (przyrodniczych, kulturalnych, historycznych). W ciągu tych 7 lat blog zaliczył ponad 100 tysięcy odsłon. Media społecznościowe (FB, Twitter, YouTube) to już bez mała 2 tysiące lubiących i obserwujących. 



Pierwszym postem był „Sen Schaffgotschów” o wyprawie do Raszowa (gmina Kamienna Góra) z ciekawym kościołem z mauzoleum, oraz na Kolorowe Jeziorka, atrakcję gminy Marciszów. Tę samą trasę powtórzyłem w 2018 roku.
Z kolei z galerii „Kamiennogórska jesień” pochodzi logo bloga – czerwoni liść klonu na kruszywie dawnej bocznicy kolejowej.




W pierwszym roku na blogu ukazało się 11 postów, w kolejnych latach, aż do 2014 liczba postów była niewielka. Dopiero od 2015 roku sukcesywnie rosła. Wówczas opublikowałem 60 relacji. Już w 2016 roku na blogu opublikowałem kolejnych 195 postów. W 2017 roku liczba nowych postów przekroczyła ten próg o dodatkowych niemal 100! Prawdziwym rekordem jest bieżący rok. W 2018 na stronie dodałem już 800 postów! W lipcu liczba postów dodanych w latach 2011-2017 zrównała się z tą, którą zamieściłem w bieżącym roku. Relacje i artykuły dotyczą miejsc szczególnie z obszaru tzw. Aglomeracji Wałbrzyskiej, ale też regionu Sudetów, szerzej również Dolnego Śląska. Nie unikam też umieszczania zdjęć i ciekawostek z wypraw w dalsze miejsca. To chociażby Niemcy, Czechy oraz inne województwa w Polsce. 


Krzeszów 

Saska Szwajcaria

Kuks


Większość zamieszczonych materiałów to galerie zdjęć z linkami do obszerniejszych zbiorów zdjęć na Facebooku. Ponadto na witrynie jest już kilkadziesiąt postów zawierających krótsze lub dłuższe teksty autorskie wzbogacone o ilustracje, a czasami też kompozycje muzyczne (linki zewnętrzne). Najchętniej czytane wpisy mają po kilka tysięcy odsłon. Kilkanaście moich artykułów miało ponad 1 tysiąc czytelników. Na blogu i mediach społecznościowych prowadzę stałe cykle. To prezentacja wybranych wsi, cykle turystyczne pisane w oparciu o określoną ideę (zwiedzanie ze słynnym podróżnikiem itp.), galerie kontrastów, wspomnienia, zaproszenia na ciekawe wydarzenia w regionie, zioła i rośliny. Zamieszczam też interaktywne mapy, na których można zlokalizować n. wieże widokowe, parki krajobrazowe, rozmaite góry, zamki oraz pałace.


Wojsławice 



Góry Suche 

Moje wpisy na blogu opatrzone są tagami. Zawierają one hasła ułatwiające lokalizację. To nazwy pasm górskich, powiatów, gmin i miejscowości, a także określenia tematyczne, nazwiska i rozmaite inne wskazówki. Zbiorcza chmura tagów (silva rerum) może też służyć za bazę danych z kluczem. Cyfry obok haseł oznaczają ilość postów dotyczących danego pojęcia. Ważnym elementem budowy bloga jest też kalendarium (Tam byłem, to widziałem i słyszałem) – dzięki niemu można szybko odnaleźć posty w porządku chronologicznym (rocznym i miesięcznym). Dodatkowo na koncie na Youtube można znaleźć filmy zawierające przegląd zdjęć z części wypraw. To tak zwane „minutniki”.

Ostatnie 7 lat prowadzenia bloga to nie tylko publikacje. Jednym z ciekawszych doświadczeń było wyjście poza sferę wirtualną w czasie pracy przy odkrywaniu historii aptekarza Vielheuera. W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze w maju odbyła się prelekcja z prezentacją multimedialną (relacjonowaną w telewizjach i czasopismach w Polsce i Niemczech). Nie jest wykluczone, że ten temat będzie miał kontynuację.



Autor bloga został również dwukrotnie nominowany przez redakcję i czytelników „Gazety Wrocławskiej” do udziału w plebiscytach (Dolnośląska Osobowość Roku oraz Osobowość Turystyki”).

Jak już wyjaśniałem w wielu wpisach, nazwa bloga wywodzi się z niemieckiego dzieła romantycznego. W czasie tworzenia bloga byłem na etapie badania tego misterium. Chodzi o „Parsifala” Richarda Wagnera. Blog nie jest jednak poświęcony operze. To witryna turystyczna. Oczywiście tematy kulturalne również się pojawiają. Sam termin oznacza stan pewnego oświecenia, dającego możliwość dostrzeżenia prawdy świata (jasnowidzenia świata). Patrząc szerzej na ten związek semantyczny, można rozumieć go też przez pryzmat estetyki i stosować jako paradygmat poszukiwania pięknych widoków i interesujących zagadnień w otaczającej rzeczywistości. 

Blog od początku tworzy jedna osoba. Materiały publikowane są bezpłatnie. Posty nie są opłacane przez sponsorów.

Dziękuję za wizyty na moim blogu oraz polubienia, udostępnienia i komentarze postów. Zachęcam do pisania swoich uwag i sugestii. Zachęcam do współpracy. 

Do zobaczenia na szlaku i w pięknych miejscach! Oraz na BLOGU! :) 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz