Legendy i podania wiążą templariuszy z wieloma miejscami i budowlami. To oprócz znanych komandorii (Oleśnica Mała) lokalizacje na pół mityczne. Dotyczą m.in. zamków w Lipie koło Bolkowa, Karpnik w Rudawach Janowickich (jak i samych gór), ale też np. Strzegomia.
Henryk I Brodaty - sprowadził krzyżowców na Dolny Śląsk
"Portrety Piastów śląskich Jeremiasa Knechtela" (wystawa w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze)
zbiory klasztoru benedyktynek w Krzeszowie
"Portrety Piastów śląskich Jeremiasa Knechtela" (wystawa w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze)
zbiory klasztoru benedyktynek w Krzeszowie
Henryk I Brodaty i św. Jadwiga
Kodeks lubiński - faksymilia w zbiorach Muzeum Śląskiego w Görlitz
Kodeks lubiński - faksymilia w zbiorach Muzeum Śląskiego w Görlitz
Warto podać, że na 2019 rok rozmaite organizacje, które uważają się za kontynuatorów tradycji templariuszy (zmierzch zakonu to czas śmierci ostatniego wielkiego mistrza Jacquesa de Molay w 1314 roku), ogłosiły obchody 900-lecia zakonu. Takie organizacje to m.in. Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitani i Sovereign Military Order of the Temple of Jerusalem. Spiskowe teorie wiążą też zakon z masonerią i innymi organizacjami tego typu. Ich wspólną wykładnią ma być specyficzna filozofia (rzekomo połączona z herezją), działania polityczne, tajne struktury czy też używanie symboliki (m.in. znaku piramidy).
symbol templariuszy
Wróćmy na Dolny Śląsk.
Wspomniane legendy mówią np. o związku templariuszy z zamkiem w Lipie koło Bolkowa. Te ciekawe ruiny same w sobie stanowią interesującą atrakcję okolicy. Zamek jest ulokowany na niewielkim wzniesieniu ponad wsią i swoją niewielką historyczną bryłą zaskakuje ciekawskich obserwatorów. Można zobaczyć m. in. wieżę w formie kamiennej piramidy! To tak zwana "kuchnia". Obiekt działa bardzo na wyobraźnię odwiedzających. Opowiadane są też rozmaite legendy o ukrytych tam skarbach.
średniowieczny zamek w Lipie - ruiny
słynna piramida
słynna piramida
Kolejnym zamkiem, którego dzieje niektórzy wiążą z legendarnymi rycerzami, jest ten ulokowany w Karpnikach. Dziś oglądamy u stóp Rudaw Janowickich typową romantyczną fantazję architektoniczną, która reanimowała na życzenie pruskiej arystokracji gotyckie wzorce. Są jednak podania o tym, że swoje włości mieli tu w średniowieczu właśnie templariusze.
Karpniki - zamek na wodzie w Rudawach
Podobno w położonych niedaleko górach mieli ukrywać swoje skarby i sekrety. Odwiedzane przez turystów już od XIX wieku jako atrakcja przyrodnicza Góry Sokole mają więc też swoją kulturową ciekawostkę.
Sokolik i Krzyżna Góra - czy templariusze coś tam ukryli? Na pewno turyści zobaczą tam wspaniałe panoramy Rudaw Janowickich. To też raj dla miłośników wspinaczki skałkowej
Poszukiwacze sekretów historii mówią też o związkach Strzegomia z zakonem. Templariusze mieli tam przebywać i również gromadzić skarby.
widok na Strzegom - w tym bazylikę wzniesioną przez inny zakon rycerski - joannitów
panorama z Wieży Targowej nakrytej...współczesną szklaną piramidą! (templariusze by się ucieszyli?)
panorama z Wieży Targowej nakrytej...współczesną szklaną piramidą! (templariusze by się ucieszyli?)
widok na Strzegom z Góry Krzyżowej
Posąg księżnej Anny, założycielki Strzegomia, synowej Henryka Brodatego
Rok 2019 czasem poszukiwań śladów po templariuszach? Czemu nie! To chyba dobry pomysł na ciekawe wyprawy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz