Translate

23 stycznia 2019

Legnica vs Florencja – śląski teatr niczym pałac rywali Medyceuszy (GALERIA/ ciekawostki)

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy to niezwykle ważna na mapie Dolnego Śląska placówka kulturalna. Nie mniej ciekawa jest siedziba tej instytucji. XIX-wieczny gmach w samym sercu miasta przypomina włoski renesans. Architekt obiektu, Carl Ferdinand Langhans, syn słynnego mistrza klasycyzmu od Bramy Brandenburskiej, wzniósł dla legniczan budynek inspirowany historycznym toskańskim wzorcem.


Langhans (Młodszy), podobnie jak jego ojciec, przyjmował zlecenia dotyczące architektury teatralnej. Jego bodaj najsłynniejszym dziełem jest Opera Wrocławska. Miał też swój udział w odbudowie i projektowaniu scen w Berlinie i Lipsku. Legnickie dzieło tego mistrza również zasługuje na uwagę.


Teatr w Legnicy powstał przy budynku ratusza (Stary Ratusz), w miejscu dawnych sukiennic. Został wybudowany w latach 40. XIX wieku. Prostotą i pięknem zachwyca zwiedzających już elewacja obiektu. Historycy sztuki zwracają uwagę, że przypomina wiele starszą, znaną budowlę.







teatr w Legnicy 

Chodzi o Palazzo Strozzi we Florencji. Ten interesujący budynek powstał jako rezydencja dla ważnego toskańskiego rodu Stozzich, który konkurował ze słynnymi Medyceuszami. Ów pałac z przełomu XV i XVI wieku wykazuje wiele cech wspólnych z legnickim teatrem. Elewację harmonijnie wypełniają półkoliście zamknięte okna. Ściany pokryte są boniowaniem.




Palazzo Strozzi - współczesne zdjęcie i materiały archiwalne (wolne media


Teatr przypomina też inne florenckie rezydencje w tym pałac samych Medyceuszy.



Palazzo Medici Riccardi


A czy Wam florencki pałac przypomina teatr w Legnicy?

To kolejna włoska inspiracja w ramach cyklu na blogu.
>>> #quodlibet

O twórcy teatru:
lokalizacja teatru w Legnicy: 



* Quodlibet to termin zaczerpnięty z łaciny. Oznacza „co się podoba”. Stosowany był m.in. w kompozycjach muzycznych. 

****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz