Translate

3 lipca 2019

(wow! cz. X) Piękno w wersji mini, czyli świat miniatur, makiet i modeli (Dolny Śląsk i nie tylko)

Ludzkość fascynuje się nie tylko tym, co ogromne i przerastające nas – począwszy od wielkich brył architektonicznych po kosmos. Ciągnie nas też w drugą stronę – ku małym rzeczom, atomom, nie są to też tzw. imponderabilia a konkretne, fizyczne, mierzalne przedmioty. Co więcej – by ułatwić ogląd świata, potrafimy jedne przedmioty - w zależności od potrzeby - zmniejszać i inne zwiększać. W tym poście o tych pomniejszonych. Czyli budynki, miasta, drzewa, postaci i całe regiony w formie miniaturowej.


Od wieków powstają modele i tym podobne ciekawostki. Różna była ich funkcja. Dziś często są to turystyczne atrakcje i elementy wspomagające zwiedzanie. Przykłady (wybór) z Dolnego Śląska (również historycznego) oraz inne regiony. Ponad 100 zdjęć i wiele lokalizacji. 

Edukacyjne, kolekcjonerskie, ozdobne.... różne modele rozmaitych przedmiotów stanowią ciekawy walor kulturowy spotykany w muzeach, parkach tematycznych czy też w miejscach publicznych. Są zabytkowe modele oraz zupełnie współczesne, wykorzystujące najnowsze technologie, w tym druk 3D. Przegląd ciekawych miniatur i makiet, które zobaczyłem i uwieczniłem (Dolny Śląsk - w tym historyczne części z Nysą i Brzegiem, a także Kraków, Tarnów, Drezno, Lipsk, Berlin i inne). Od modeli budowlanych po makiety miast i regionów.


zamek Książ w Wałbrzychu ze swoją miniaturą podczas Festiwalu Kwiatów i Sztuki 


Słynne budowle - niezwykłe parki 
Parki miniatur powstawały już w XIX wieku. Jednak ich szczególna popularność przypada na XX wiek oraz nasze czasy. Na Dolnym Śląsku również działają ciekawe parki tematyczne utrzymane w tym stylu. Słynne budowle w skali prezentują np. placówki w Kowarach (Park Miniatur Dolnego Śląska) oraz w Kłodzko (Minieuroland).


Park Miniatur Dolnego Śląska (przykłady, inne zdjęcia w wpisie na blogu):



Kościół Pokoju w Świdnicy 


pałac w Mysłakowicach i pałac w Mosznej 


pałac w Wojanowie 


zamek Książ 


zamek Chojnik 


Śnieżka 


wrocławski ratusz


schronisko Szwajcarka 


zamek Kliczków 


zamek Czocha 


zamek Książ 

Park Miniatur „Minieuroland” w Kłodzku (wybrane zdjęcia, inne fotografie w poście na blogu): 


twierdza w Kłodzku 


bazylika w Wambierzycach 


zamek w Bożkowie 


ratusz w Kłodzku 


Brama Brandenburska w Berlinie 


Łuk Triumfalny w Paryżu 


Zwinger w Dreźnie 


Łuk Triumfalny w Paryżu 


most gotycki w Kłodzku 


fontanna di Trevi w Rzymie 


krzywa wieża w Pisie 


most Grunwaldzki we Wrocławiu 

Miasta, regiony, ważne obiekty 
Ciekawym sposobem na pokazanie historii miejscowości jest budowa makiet z dawnym wyglądem miast, wsi czy okolic. Takie miniaturowe osiedla ludzkie można podziwiać na przykład w rozmaitych muzeach. Dowiemy się z nich, jak miasto wyglądało przed wiekami i jak się zmieniło. Taki model pozwoli nam też zrozumieć działanie dawnych osad ludzkich i urbanistykę na przestrzeni wieków.





makieta Świdnicy w Muzeum Kupiectwa w Świdnicy 



makieta Bystrzycy Kłodzkiej, Brama Wodna w Bystrzycy Kłodzkiej - ekspozycja 



makieta Nysy w Muzeum Powiatowym w Nysie 




makieta klasztoru cysterskiego w Lubiążu w Sali Książęcej klasztoru 


makieta Akademii Rycerskiej w Legnicy w oddziale Muzeum Miedzi w Legnicy na terenie dawnej Akademii 


makieta Tarnowa w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, oddział w ratuszu 




makieta Brzegu w muzeum w Zamku w Brzegu 

Kiedyś tak było
Wiele budowli to dziś ruiny, albo nie ma ich wcale. Znamy je jedynie z historii. Właśnie miniatury są sposobem na pokazanie tego, jak dany obiekt wyglądał w czasach świetności.


makieta zamku Grodno w tymże zamku w Zagórzu Śląskim 


makieta dawnej Szkoły św. Tomasza w Lipsku w czasach Jana Sebastiana Bacha, wystawa w Archiwum Bacha w Lipsku, warto nadmienić, że pierwszym szefem Bacha w tej szkole był Ślązak, profesor Ludovici z Kamiennej Góry. Na otwarcie nowego gmachu szkoły Bach napisał kantatę do słów naukowca z okolic Lubania, który też uczył w Lipsku 








makiety zamków, wież obronnych i innych warowni Śląska w sali wystawienniczej Zamku w Bolkowie, w Domu Niewiast, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze 


makieta synagogi w Kłodzku, która została zniszczona w czasie Nocy Kryształowej 


makieta zamku w Oleśnicy 


Jak to działa?
Niektóre makiety i miniatury pozwalają zrozumieć, jak działają niektóre obiekty, czasem takie, do których trudno się dostać, lub ogarnąć je wzrokiem. Przykładem mogą być kopalnie.


makieta kopalni na szlaku turystycznym w Kopalni w Złotym Stoku 



makieta kopalni wykonana z LEGO w Muzeum Miedzi w Legnicy 



makieta dworca kolejowego i mostu kolejowego w Goerlitz na wystawie "Achtung Zug!" z okazji 175-lecia kolei na Śląsku w Muzeum Śląskim w Görlitz!









Kolejkowo we Wrocławiu 


Projekty i inne makiety
Niektóre z miniatur to projekty budowlane – prezentacje budowniczych, które miały na celu zobrazowanie, co też architekt zamierza postawić. Rozmaite wersje danej budowli czy jej elementu pozwalały wybrać zamawiającemu ostateczny koncept, który miał być zrealizowany. Takie modele to ciekawe zabytki. Niektóre były podstawą do odbudowy zniszczonych budowli, inne pokazują, jak zmieniała się ona z czasem. Są też po prostu ciekawymi przykładami sztuki modelarskiej. 




modele na wystawie w Katedrze w Berlinie 



makieta Kościoła Łaski w Jeleniej Górze na wystawie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze 


Dotknąć cuda
Ciekawą formą miniatur są też modele czy odlewy w skali pereł architektury, które znajdują się w towarzystwie oryginałów. Dzięki nim turyści mogą zobaczyć pełnię gmachu natomiast niewidomi mają możliwość zmysłowego poznania kształtu kościoła czy zamku.


bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu 


bazylika i wieża w Nysie 


Drezno w formie planety na Tarasach Brühla w Dreźnie 




miniaturowa Świdnica w runku tegoż miasta 




Świdnica - kompleks Kościoła Pokoju 






miniaturowy Berlin na Wyspie Muzeów 



miniaturowa bazylika Mariacka w Krakowie 



miniaturowe Sukiennice na krakowskim rynku 


miniaturowy plac Jana Matejki w Krakowie 


miniaturowy kościół franciszkański w Krakowie 


Pachnące miasto
Prawdziwym ewenementem w dziedzinie miniatur są miasteczka z... pierników. To nawiązanie do tradycji budowy świątecznych domków z pachnącego ciasta. Słynne miasteczko tego typu jest atrakcją Bergen. Na podobny pomysł wpadli też Dolnoślązacy. Piernikowe miasteczko powstało w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. Można w nim zobaczyć m.in. zabytki tego miasta!







miniaturowy, piernikowy Dzierżoniów w Młynie Hilberta w tym mieście 


Miniatura biblijna
Również szopki bożonarodzeniowe są szczególną formą miniatury. Powstają od wieków w różnych skalach i postaciach. Ciekawymi przykładami są szopki ruchome z Sudetów, albo zupełnie inna, ale niezwykle cenna (szopkarstwo krakowskie trafiło na listę UNESCO!) szopka krakowska, nawiązująca wyglądem do dawnej stolicy Polski. Niektóre zaskakują motywami, inne materiałami. W Pasterce w Górach Stołowych atrakcją jest szopka w całości z klocków LEGO.






szopka krakowska kamiennogórskiego szopkarza, w zbiorach Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 


szopka w całości z Lego w Pasterce 

Żyjące maluchy
Interesującą gałęzią ogrodnictwa jest azjatycka sztuka miniaturyzacji roślin, szczególnie drzew. Bonsai to niesamowite przykłady ludzkiej pomysłowości i cierpliwości.








przykłady bonsai na wystawie w Palmiarni w Wałbrzychu 


Kolekcjonerskie gadżety
Miniaturyzujemy dosłownie wszytko. Także przedmioty użytku codziennego. Niektóre są po prostu zabawkami. Inne nabierają charakteru eksponatów kolekcjonerskich. Modele samolotów czy okrętów, ale też małe samochody i pociągi. Niektórzy cieszą się nimi w domowym zaciszu, inne podziwiać można w muzeach i w galeriach.  





modele aut, sprzętu górniczego, a także modele pojazdów z sagi Gwiezdne Wojny to ozdoba muzeum z trasą podziemną w Kopalni w Nowej Rudzie 




sceny sakralne w butelce, Muzeum Teatru w Wrocławiu 



Bardzo mała architektura
Miniatury w przestrzeni miejskiej to również ciekawe szlaki tematyczne. Wrocław ma Krasnale, a Wałbrzych Gwarki. Inne miasta podchwytują ten pomysł i również tworzą małą architekturę z ciekawymi postaciami nawiązującymi do historii czy kultury.



gwarki z Wałbrzycha: z Książa oraz z ratusza 


wrocławski Krasnal a la prof. Miodek przy gmachu Instytutu Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego 





Muzykujące krasnale pod Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu 


krasnal pod Wrocławskim Teatrem Lalek 


Dioramy 
W pewnym sensie miniaturami są też wynalezione w XIX wieku dioramy, czyli malarskie scenki i quasimakiety. Prezentowany na nich sceny historyczne i ciekawe budynki.




dioramy z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz