W ostatnim czasie zdjęcia z dronów zasypują internetowe galerie i grupy. Ich autorzy pokazują panoramy nieosiągalne dla zwiedzających. Tymczasem są punkty widokowe, z których na własne oczy możemy zobaczyć krajobrazy niczym „z lotu ptaka”. Warto wybrać się tam i podziwiać fantastyczne widoki na piękne okolice, także te miejskie! W górach wieże widokowe są zwykle specjalnie wznoszonymi budowlami. W miastach w tym turystycznym celu wykorzystuje się wysokie obiekty sakralne, np. wieże kościołów, ale i wieże budynków użyteczności publicznej bądź współczesne wieżowce biurowe i mieszkalne. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie na turystów czeka kilka takich punktów. Z wysokości od kilkudziesięciu do nawet bez mała 200 metrów powyżej poziomu chodników miasto prezentuje się niezwykle!
Zapraszam do przeglądu wybranych komercyjnych intersujących punktów widokowych w stolicy Dolnego Śląska. Przygotowałem galerię zdjęć oraz opisy, a także mapkę.
Omówione punkty widokowe na mapie miasta:
trasa obejmująca punkty widokowe Wrocławia, mapy.cz
1) Wieża archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
„Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (niem. Breslauer Dom, Kathedrale St. Johannes des Täufers) – rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny, a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany na wrocławskim Ostrowie Tumskim przy Placu Katedralnym. Na początku XX w. pod kierownictwem Hugona Hartunga, m.in. uzupełniono zniszczoną w pożarze z 1759 kamieniarkę wieży północno-zachodniej, a skromniejszą do tej pory wieżę południowo-zachodnią ozdobiono w podobny sposób. 14 sierpnia 1991 r. ustawiono oba siedemnastotonowe hełmy na wieżach katedry. Każdy z nich ma 37 m i od tej pory obie wieże mają po ok. 97 m wys. W wieży północno-zachodniej wbudowano windę umożliwiającą wjazd na galeryjkę widokową wokół hełmu" (wikipedia)
Wejście na wieżę (częściowo wjazd windą) jest płatne. Bilety można kupić w kiosku z obsługą w katedrze.
zasady zwiedzania tarasu widokowego na wieży są opisane na oficjalnej stronie internetowej:
>> http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/index.php/zwiedzanie.html
lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/UruFgz6YqjYEnmZF7
Z punktu widokowego można podziwiać widoki na najbliższą okolicę (Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny, Odrę i mosty nad Odrą oraz bulwary itp.), a także na cały Wrocław.
Przy okazji warto również zwiedzić katedrę, w tym odpłatnie barokowe kaplice. Więcej TUTAJ
"Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, zwana również Wieżą Astronomiczną ze względu na dawniej umieszczone w niej obserwatorium astronomiczne – jedyna z trzech planowanych wież, która doczekała się realizacji w czasie budowy głównego gmachu uniwersytetu. W 1800 obserwatorium zwiedzał, a później opisał w swoich wspomnieniach, przyszły prezydent USA John Quincy Adams. Z pierwotnego wyposażenia astronomicznego z XVIII w. zachowała się specjalna rynna w podłodze, z wytyczoną w niej linią południka 17° 2′ 0,4936″" (wikipedia)
Wieża znajduje się w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i wejście na nią jest płatne. Wchodząc na wieżę, przechodzi się po reprezentacyjnych schodach cesarskich. W wieży znajdują się wstawy. Bilety kupuje się w kasie na parterze gmachu głównego.
Więcej informacji o zasadach zwiedzania: >> http://muzeum.uni.wroc.pl/plan-zwiedzania/wieza-matematyczna/
Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/gSPoHTTurZXt2GHu8
Z tarasu widokowego można podziwiać widoki na Odrę, stare miasto.
Przy okazji warto zwiedzić inne pomieszczenia gmachu głównego, w tym Aulę Leopoldina i Oratorium Marianum. Galerie: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ
3) Mostek Pokutnic na katedrze Marii Magdaleny
„Mostek Czarownic (Mostek Pokutnic) – popularna nazwa łącznika w formie mostu łączącego na wysokości ostatniej kondygnacji obie wieże katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Istnienie tego łącznika wzmiankowane jest po raz pierwszy w 1459, krótko po ukończeniu budowy obu wież. Znajduje się na wysokości 45 m" (wikipedia)
Wejście na mostek jest płatne. Bilety kupuje się w kiosku informacyjnym z pamiątkami w katedrze, wejście od strony ul. Wita Stwosza. Część schodów to krata z blachy.
Zasady zwiedzania na stronie internetowej: >> http://www.katedramm.pl/mostek-pokutnic/
Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/yQT4qmtoPjHAvZCi6
Z mostku widać przede wszystkim stare miasto. Na balustradzie znajdują się współczesne rzeźby związane z legendami (krasnale Tekla i Martynka).
Przy okazji warto zwiedzić katedrę.
4) Wieża bazyliki św. Elżbiety
"Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu (zwany Farą Elżbietańską lub kościołem garnizonowym) – gotycki kościół przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście. W 1529 roku w czasie wichury zawalił się drewniany hełm wieży, a jego szczątki upadły na otaczający kościół cmentarz. Wieża kościelna ma obecnie wysokość 91,46 m. Na taras widokowy znajdujący się na wysokości około 75 m prowadzi ponad 300 schodów. Widoki z wieży są szerokie i dalekie, od położonego u stóp wieży wrocławskiego rynku aż po najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę" (wikipedia)
Wejście na wieżę jest płatne. Kasa znajduje się przy wieży w budce. Całość drogi pokonuje się piechotą, krętymi schodkami. Niektóre stopnie są szczególnie wysokie i strome. Platforma widokowa jest obszerna, otoczona kamienną balustradą i ogrodzona kratą zabezpieczającą.
Więcej informacji o zasadach zwiedzania: >> http://www.elzbieta.archidiecezja.wroc.pl/?page_id=1047
Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/PsFuhoEGQs6NNyqp8
Z wieży roztacza się szeroka panorama na cały Wrocław i okolicę, sięgająca nawet po Przedgórze Sudeckie i Sudety.
Warto przy okazji zwiedzić bazylikę, w której znajduje się wiele cennych i ciekawych dzieł sztuki, w tym od 2022 roku odbudowane organy.
5) Punkt widokowy na wieżowcu Sky Tower
„Sky Tower – budynek we Wrocławiu, stanowiący wraz z dwoma innymi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Znajduje się na osiedlu Południe, w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). Budynek B2 – 51-kondygnacyjna wieża, w której na piętrach od 28. do 48. znajdują się 184 apartamenty, a niższe poziomy stanowią przestrzeń biurową. Na dachu wieży znajduje się klatka meteorologiczna oraz taras widokowy. Na przedostatnim czyli 49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy, od 3 stycznia 2014 roku publicznie dostępny. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce" (wikipedia)
Wstęp na punkt widokowy (wjazd windą) jest płatny. Bilet można kupić w kasie w punkcie w biurowcu Sky Tower oraz online. Może być wymagana rezerwacja terminu z uwagi na duże zainteresowanie.
Informacje o zasadach zwiedzania: >> https://galeria.skytower.pl/punkt-widokowy
Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/9xcB4S31SJ9ds2vL9
Z punktu widokowego roztacza się szeroka panorama na Wrocław i okolicę, sięgająca nawet po Przedgórze Sudeckie i Sudety. Krajobraz jest podziwiany z wnętrza pomieszczenia, przez panoramiczną szybę. Na tarasie widokowym znajduje się foto budka do zdjęć pamiątkowych.
Warto zobaczyć również Kolejkowo – makiety kolejowe i nie tylko (TUTAJ).
BONUS:
lokalizacja: https://goo.gl/maps/Bw3NdzNwG3k1rATy9
Polecam również:
>>> Sudeckie wieże z widokiem na góry – Dolny Śląsk (GALERIA, subiektywny przegląd + mapa)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz