Translate

20 stycznia 2022

Punkty widokowe Wrocławia (GALERIA + mapa i opis)

W ostatnim czasie zdjęcia z dronów zasypują internetowe galerie i grupy. Ich autorzy pokazują panoramy nieosiągalne dla zwiedzających. Tymczasem są punkty widokowe, z których na własne oczy możemy zobaczyć krajobrazy niczym „z lotu ptaka”. Warto wybrać się tam i podziwiać fantastyczne widoki na piękne okolice, także te miejskie! W górach wieże widokowe są zwykle specjalnie wznoszonymi budowlami. W miastach w tym turystycznym celu wykorzystuje się wysokie obiekty sakralne, np. wieże kościołów, ale i wieże budynków użyteczności publicznej bądź współczesne wieżowce biurowe i mieszkalne. Nie inaczej jest we Wrocławiu, gdzie na turystów czeka kilka takich punktów. Z wysokości od kilkudziesięciu do nawet bez mała 200 metrów powyżej poziomu chodników miasto prezentuje się niezwykle! 


Zapraszam do przeglądu wybranych komercyjnych intersujących punktów widokowych w stolicy Dolnego Śląska. Przygotowałem galerię zdjęć oraz opisy, a także mapkę. 

Omówione punkty widokowe na mapie miasta:



trasa obejmująca punkty widokowe Wrocławia, mapy.cz 


1) Wieża archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (niem. Breslauer Dom, Kathedrale St. Johannes des Täufers) – rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny, a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany na wrocławskim Ostrowie Tumskim przy Placu Katedralnym. Na początku XX w. pod kierownictwem Hugona Hartunga, m.in. uzupełniono zniszczoną w pożarze z 1759 kamieniarkę wieży północno-zachodniej, a skromniejszą do tej pory wieżę południowo-zachodnią ozdobiono w podobny sposób. 14 sierpnia 1991 r. ustawiono oba siedemnastotonowe hełmy na wieżach katedry. Każdy z nich ma 37 m i od tej pory obie wieże mają po ok. 97 m wys. W wieży północno-zachodniej wbudowano windę umożliwiającą wjazd na galeryjkę widokową wokół hełmu" (wikipedia) 


katedra św. Jana Chrzciciela, taras widokowy znajduje się na wieży po lewej stronie 

Wejście na wieżę (częściowo wjazd windą) jest płatne. Bilety można kupić w kiosku z obsługą w katedrze. 

zasady zwiedzania tarasu widokowego na wieży są opisane na oficjalnej stronie internetowej:
>> http://www.katedra.archidiecezja.wroc.pl/index.php/zwiedzanie.html

lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/UruFgz6YqjYEnmZF7

Z punktu widokowego można podziwiać widoki na najbliższą okolicę (Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny, Odrę i mosty nad Odrą oraz bulwary itp.), a także na cały Wrocław.








widoki z wieży katedry 

Przy okazji warto również zwiedzić katedrę, w tym odpłatnie barokowe kaplice. Więcej TUTAJ 

***

2) Wieża Matematyczna gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego 

"Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, zwana również Wieżą Astronomiczną ze względu na dawniej umieszczone w niej obserwatorium astronomiczne – jedyna z trzech planowanych wież, która doczekała się realizacji w czasie budowy głównego gmachu uniwersytetu. W 1800 obserwatorium zwiedzał, a później opisał w swoich wspomnieniach, przyszły prezydent USA John Quincy Adams. Z pierwotnego wyposażenia astronomicznego z XVIII w. zachowała się specjalna rynna w podłodze, z wytyczoną w niej linią południka 17° 2′ 0,4936″" (wikipedia)




wieża uniwersytetu i jej wnętrza (w tym schody cesarskie oraz część wystaw)

Wieża znajduje się w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i wejście na nią jest płatne. Wchodząc na wieżę, przechodzi się po reprezentacyjnych schodach cesarskich. W wieży znajdują się wstawy. Bilety kupuje się w kasie na parterze gmachu głównego. 

Więcej informacji o zasadach zwiedzania: >> http://muzeum.uni.wroc.pl/plan-zwiedzania/wieza-matematyczna/

Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/gSPoHTTurZXt2GHu8

Z tarasu widokowego można podziwiać widoki na Odrę, stare miasto.






widoki z wieży uniwersytetu 

Przy okazji warto zwiedzić inne pomieszczenia gmachu głównego, w tym Aulę Leopoldina i Oratorium Marianum. Galerie: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ 

***


3) Mostek Pokutnic na katedrze Marii Magdaleny 

Mostek Czarownic (Mostek Pokutnic) – popularna nazwa łącznika w formie mostu łączącego na wysokości ostatniej kondygnacji obie wieże katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Istnienie tego łącznika wzmiankowane jest po raz pierwszy w 1459, krótko po ukończeniu budowy obu wież. Znajduje się na wysokości 45 m" (wikipedia) 


mostek w kościele św. Marii Magdaleny (widok z wieży bazyliki św. Elżbiety) 

Wejście na mostek jest płatne. Bilety kupuje się w kiosku informacyjnym z pamiątkami w katedrze, wejście od strony ul. Wita Stwosza. Część schodów to krata z blachy. 

Zasady zwiedzania na stronie internetowej: >> http://www.katedramm.pl/mostek-pokutnic/

Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/yQT4qmtoPjHAvZCi6

Z mostku widać przede wszystkim stare miasto. Na balustradzie znajdują się współczesne rzeźby związane z legendami (krasnale Tekla i Martynka). 








widoki z mostku 

Przy okazji warto zwiedzić katedrę. 

***


4) Wieża bazyliki św. Elżbiety 

"Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu (zwany Farą Elżbietańską lub kościołem garnizonowym) – gotycki kościół przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście. W 1529 roku w czasie wichury zawalił się drewniany hełm wieży, a jego szczątki upadły na otaczający kościół cmentarz. Wieża kościelna ma obecnie wysokość 91,46 m. Na taras widokowy znajdujący się na wysokości około 75 m prowadzi ponad 300 schodów. Widoki z wieży są szerokie i dalekie, od położonego u stóp wieży wrocławskiego rynku aż po najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę" (wikipedia)




wieża bazyliki i jej wnętrze 


model bazyliki z wieżą 


Wejście na wieżę jest płatne. Kasa znajduje się przy wieży w budce. Całość drogi pokonuje się piechotą, krętymi schodkami. Niektóre stopnie są szczególnie wysokie i strome. Platforma widokowa jest obszerna, otoczona kamienną balustradą i ogrodzona kratą zabezpieczającą. 

Więcej informacji o zasadach zwiedzania: >> http://www.elzbieta.archidiecezja.wroc.pl/?page_id=1047

Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/PsFuhoEGQs6NNyqp8

Z wieży roztacza się szeroka panorama na cały Wrocław i okolicę, sięgająca nawet po Przedgórze Sudeckie i Sudety. 











widoki z wieży bazyliki 

Warto przy okazji zwiedzić bazylikę, w której znajduje się wiele cennych i ciekawych dzieł sztuki, w tym od 2022 roku odbudowane organy. 

***

5) Punkt widokowy na wieżowcu Sky Tower 

Sky Tower – budynek we Wrocławiu, stanowiący wraz z dwoma innymi kompleks mieszkalny, biurowy, handlowo-usługowy i rekreacyjny. Znajduje się na osiedlu Południe, w miejscu rozebranego Poltegoru (między ul. Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą, Szczęśliwą). Budynek B2 – 51-kondygnacyjna wieża, w której na piętrach od 28. do 48. znajdują się 184 apartamenty, a niższe poziomy stanowią przestrzeń biurową. Na dachu wieży znajduje się klatka meteorologiczna oraz taras widokowy. Na przedostatnim czyli 49. piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy, od 3 stycznia 2014 roku publicznie dostępny. Jest to najwyżej położony punkt widokowy na budowli w Polsce" (wikipedia)


Sky Tower 

Wstęp na punkt widokowy (wjazd windą) jest płatny. Bilet można kupić w kasie w punkcie w biurowcu Sky Tower oraz online. Może być wymagana rezerwacja terminu z uwagi na duże zainteresowanie.

Informacje o zasadach zwiedzania: >> https://galeria.skytower.pl/punkt-widokowy

Lokalizacja: >> https://goo.gl/maps/9xcB4S31SJ9ds2vL9

Z punktu widokowego roztacza się szeroka panorama na Wrocław i okolicę, sięgająca nawet po Przedgórze Sudeckie i Sudety. Krajobraz jest podziwiany z wnętrza pomieszczenia, przez panoramiczną szybę. Na tarasie widokowym znajduje się foto budka do zdjęć pamiątkowych. 




widoki z tarasu na wieżowcu Sky Tower 

Warto zobaczyć również Kolejkowo – makiety kolejowe i nie tylko (TUTAJ). 

***

BONUS:


widoki z wnętrza Narodowego Forum Muzyki 
lokalizacja: https://goo.gl/maps/Bw3NdzNwG3k1rATy9

Polecam również:

>>> Sudeckie wieże z widokiem na góry – Dolny Śląsk (GALERIA, subiektywny przegląd + mapa)

atrakcje Wrocławia:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz