Translate

8 stycznia 2022

Bożonarodzeniowe klimaty 2021/2022 – podsumowanie (GALERIA)

Adwent i Boże Narodzenie (katolickie, ewangelickie oraz prawosławne) to okres łącznie około 40 dni. Dzieje się wówczas wiele niezwykłych wydarzeń, miasta pięknieją. Ulice i place zdobią iluminacje, szopki, choinki. Odbywają się jarmarki, orszaki, przeglądy, jasełka i kolędy. Muzea przygotowują specjalne wystawy. Okres świąteczny „dzieje się” w kuchni, sztuce, tradycji i obyczajowości, rzemiośle, muzyce czy handlu. Bożonarodzeniowy klimat roztacza swój czar! Jeżeli weźmiemy pod uwagę tradycję, wedle której część ozdób chowamy dopiero 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, okres "ważności" dekoracji bożonarodzeniowych może nam się wydłużyć nawet do ponad 60 dni! 



W 2021 roku, mimo pandemii, można było poczuć ten wyjątkowy nastrój na wiele sposobów i w wielu wspaniałych miejscach. Udało mi się zobaczyć mnóstwo interesujących świątecznych akcentów i przedsięwzięć. Zobaczmy to jeszcze raz! 


Wybrałem kilkadziesiąt fotografii, które wykonałem w grudniu 2021 i na początku stycznia 2022, w okresie adwentowo-bożonarodzeniowym. To zdjęcia wykonane w takich miejscach, jak: Wrocław, Legnica, Bolesławiec, Bardo, Kamienna Góra, Szczawno-Zdrój, Jelenia Góra, Jawor, Chełmsko Śląskie, zamek Sarny w Ścinawce Górnej, Goerlitz, Kłodzko, Siedlęcin. A co przedstawiają? Różne oblicza świąt na Dolnym Śląsku i w okolicy! Przekonajcie się, jak niezwykle magiczny był to czas! 


Dom Zdrojowy w Szczawnie


wystawa dziadków do orzechów w holu gościńca Perła Zachodu w Dolinie Bobru 


Kolejkowo we Wrocławiu 


pałac Sarny 




Ostrów Tumski we Wrocławiu 


Goerlitz (w latach 1815 - 1945 administracyjnie na Śląsku/Dolnym Śląsku)


Jelenia Góra


Kolejkowo - Piernikowe Miasteczko 

W okresie świąt odwiedziłem m.in. jarmarki bożonarodzeniowe we Wrocławiu, Jaworze, Wałbrzychu, Kamiennej Górze (relacje z kilku z nich na zdjęciach). Obejrzałem niezwykły orszak św. Mikołaja w Kamiennej Górze w wykonaniu Teatru Żywego z Bielawy. Obserwowałem prezentacje tradycyjnych stołów wigilijnych w Galerii Piastów w Legnicy, podczas których dolnośląskie koła gospodyń i organizacje ludowe zaprezentowały bogactwo i piękno świątecznych tradycji kulinarnych. Niezwykłe wrażenie wywarła żywa szopka, którą przygotowała parafia Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim. Szopkę podziwiałem za dnia i w nocy. 



Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 



Orszak św. Mikołaja w Kamiennej Górze 






Żywa Szopka w Chełmsku Śląskim 


jarmark w Jaworze



Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wigilijnych w Legnicy 

Udało mi się zresztą zobaczyć też inne szopki, ale na wystawach w muzeach. Urokliwe były konstrukcje na XIX pokonkursowej wystawie "Najciekawszej Szopki Bożonarodzeniowej" w Muzeum Regionalnym w Jaworze. Wspaniale prezentowały się mistrzowskie prace na wystawie „Szopki. Od dolnośląskiej do krakowskiej” w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim. Miałem też sposobność zobaczyć ponad 50-letnią ruchomą panoramiczną szopkę betlejemską w klasztorze w Bardzie. 





wystawa szopek we Wrocławiu 





wystawa szopek w Jaworze 



szopka w Bardzie 


szopka w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu 

Jak zawsze wrażenie robiły rozmaite iluminacje. Po raz kolejny podziwiałem te w Legnicy, Wrocławiu. Ale też w Bolesławcu. Ciekawym akcentem była np. iluminacja 100-letniego wozu strażackiego w Kamiennej Górze przy komendzie straży. 


iluminacja w Legnicy 




iluminacja we Wrocławiu 



iluminacja w Legnicy 


iluminacja w Goerlitz



iluminacja w Legnicy 


iluminacja w Cieplicach 



iluminacja w Goerlitz


iluminacja w Bolesławcu 


iluminacja w Szczawnie-Zdroju 


wóz strażacki przy PSP w Kamiennej Górze 


rynek w Chełmsku Śląskim 



iluminacja w Goerlitz

Oczywiście nie mogło braknąć fantastycznych choinek. Szczególnie zachwycały i intrygowały te w zamku Sarny, Domu Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, na wrocławskim rynku, w izbie wiejskiej w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, w rynku w Bolesławcu, w Krzeszowie na placu przy posagu cystersa. 


choinka w Krzeszowie 


choinka w Goerlitz 


choinka w pałacu Sarny 


choinka w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 


choinka w Domu Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju 


choinka w kaplicy Nepomucena w zamku Sarny 


choinka w bazylice w Jeleniej Górze 


choinka na rynku w Bolesławcu 



choinka na dworcu w Goerlitz 


choinka na rynku we Wrocławiu 


choinka w ratuszu w Kamiennej Górze 


choinka w Cieplicach 


choinka w wieży książęcej w Siedlęcinie 


Przed obiektyw wpadła mi też bożonarodzeniowa sztuka sakralna: kaplice w Bardzie (Kapliczki Siedmiu Boleści Maryi – scena Ucieczki do Egiptu), katedra św. Jakuba w Görlitz (scena narodzenia Chrystusa).


kaplica w Bardzie 


katedra w Goerlitz 

W świątecznym sezonie trafiałem też na rozmaite perełki, które zachwycały i nastrajały. Wnętrza bazyliki w Krzeszowie przed Pasterką, dekoracja piernikowa w Fabryce Piernika w Bardzie, bożonarodzeniowe akcenty w Kolejkowie we Wrocławiu, tradycyjne ozdoby w Goerlitz (Weihnachtszepter, Herrnhuter Stern), Teatr im. Hauptmanna w Goerlitz z bannerem z napisem "Jauchzet, frohlocket!" (Weselcie, radujcie się) z oratorium bożonarodzeniowego BWV 248 Jana Sebastiana Bacha (melodię do tych słów Bach skopiował z... własnej kantaty napisanej na urodziny królowej Polski! - więcej na ten temat TUTAJ)... mógłbym wymieniać tego więcej. Zobaczcie zdjęcia i sami się przekonajcie! 


bazylika w Krzeszowie 


Kolejkowo we Wrocławiu 


szopka w archikatedrze wrocławskiej 



wystawa dziadków do orzechów w gościńcu "Perła Zachodu" 



galeria Sky Tower we Wrocławiu 


rynek w Kłodzku 


szopka na rynku w Bolesławcu 


tradycyjna gwiazda w Goerlitz 


szopka w muszli koncertowej w Szczawnie-Zdroju 


ekspozycja pierników w Fabryce Pierników w Bardzie 


moja owocowa gwiazda 


teatr w Goerlitz im. Hauptmanna (śląski Noblista) - napis zaczerpnięty z kantaty bożonarodzeniowej Bacha 


moja owocowa dekoracja 

(PS były też niezrealizowane plany, jak wypad na Jarmark Struclowy w Dreźnie, który przepadł przez zamknięcie imprezy z powodu pandemii. Kilka koncepcji zostawiłem też na przyszły rok). 


A czy Wasze Święta były klimatyczne, piękne, pełne atrakcji i nieprzypomnianych wrażeń??? 

polecam również teksty, które opublikowałem w tym czasie na temat Świąt:


inne posty tego typu, z tekstami i relacjami znajdziecie w artykułach oznaczonych tagiem:

#BożeNarodzenie

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz