Translate

11 lutego 2018

Śląscy mistycy w bibliotece Dana Browna

Gratka dla wielbicieli dawnych ksiąg i poszukiwaczy różnych skarbów (nie koniecznie mainstreamowej) wiedzy. Organizacja Ritman Library wspólnie z pisarzem Danem Brownem przygotowała projekt The Embassy of the Free Mind – to internetowa czytelnia starodruków zawierających wiedzę tajemną, mistycyzm, gnozę, filozofię czy też astrologię i alchemię. Z początkiem roku baza została udostępniona z zasobem ponad 1600 publikacji. Wśród nich są dzieła mędrców związanych ze Śląskiem.


(pomnik Angelusa Silesiusa pod Ossolineum we Wrocławiu)

Oryginał pisma „Święta uciecha duszy albo Duchowne pieśni pasterskie” Anioła Ślązaka czy „Droga do Chrystusa” Jakuba Böhme – to tylko niektóre z ciekawostek, które znajdziemy w Ambasadzie Wolnego Umysłu (http://embassyofthefreemind.com).




O ciekawym projekcie media rozpisywały się już dwa lata temu, kiedy słynny pisarz, twórca kontrowersyjnego i bestsellerowego „Kodu Leonarda da Vinci” wsparł pokaźną dotacją uruchomienie czytelni. Ideą było to, by instytucja z Amsterdamu, która w swoich zbiorach ma niemal 5 tysięcy woluminów, mogła udostępnić je w formie dygitalizowanej poszukiwaczom wiedzy z całego świata.
27 stycznia biblioteka Ritman Library poinformowała o udostępnieniu pierwszych 1612 zeskanowanych manuskryptów.

W katalogu odnajdujemy dzieła Anioła Ślązaka i Jakuba Böhme, dwóch barokowych mistyków związanych z Dolnym Śląskiem i szczególnie z Bolkowem i Krzeszowem. Warto podkreślić, że ich twórczość budzi niezmienne zainteresowanie od wieków. W XIX wieku ich pracami fascynował się Adam Mickiewicz, który przetłumaczył wybrane frazy z dzieł obu mistrzów i opublikował w formie antologii aforyzmów jako „Zdania i uwagi”.



(karta „Zdań i uwag” z „Pisma Adama Mickiewicza: wydał objaśnił i wstępami poprzedził Josef Kallenbach, Tom 4. Skarbnica klasyków polskich” - skan google books) 


**************
Anioł Ślązak, czyli właściwie Johannes Scheffler (ur. 25 grudnia 1624 we Wrocławiu, zm. 9 lipca 1677 tamże) – śląski poeta religijny doby baroku, tworzący w języku niemieckim. Pisał utwory apologetyczne, pieśni religijne i aforyzmy o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem. Jego „Heilige Seelenlust” czytywali zarówno protestanci, jak i katolicy.

Wszechstronni wykształcony lekarz, filozof i duchowny był bardzo wpływową postacią w środowisku intelektualnym i religijnym doby baroku na Śląsku i później.

Szczególnie związany był z Krzeszowem. Łączyła go zażyła przyjaźń i współpraca z twórczym opatem Bernardem Rosą. Ich wspólnym dziełem jest „Krzeszowska księga pasyjna”.



(zachowany w zbiorach biblioteki cystersów w Krzeszowie portret Silesiusa – obecnie wystawiony w muzeum Domu Opata – od góry z lewej).


(stacje kalwarii krzeszowskiej)



**************
Jakob Böhme (ur. 1575 w Starym Zawidowie (Alt Seidenberg), zm. 17 listopada 1624 w Görlitz) – niemiecki mistyk, gnostyk i filozof religii. Uważany za pierwszego filozofa piszącego po niemiecku, a nie po łacinie.

Mistyk pod koniec życia pracował w zamku obok Bolkowa, w Świnach.



(zamek Świny)

„Ostatnią i najdalej idącą przebudowę zamku przeprowadził w latach 1614-1660 Johann Sigismund von Schweinichen, który zmienił rodową siedzibę w renesansową rezydencję. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami Johann Sigismund założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną. W 1624 r. na zamku przebywał mistyk Jakub Boehme, który napisał tu Posłanie do spragnionej i głodnej duszy. Wokół niego zbierało się koło mistyków, m.in. Angelus Silesius i Abraham von Franckenberg” – wikipedia.

Warto dodać, że jego pisma do dziś wzbudzają zainteresowanie. Fascynatem twórczości mistyka jest aktor Nicolas Cage. 


(dom  Böhmego w Zgorzelcu – po lewej stronie, podczas festynu Jakuby)


(widok na Görlitz z promenady nad Nysą Łużycką – w tej okolicy stoi też dom Böhmego)

-------------------------------------

Zdjęcia z Görlitz, Krzeszowa, Wrocławia czy Świn można znaleźć w galeriach na blogu. Zapraszam do szukania: w chmurze tagów Silva Rerum oraz w wyszukiwarce! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz