Translate

9 lutego 2018

Walenty w krzeszowskim opactwie (GALERIA #ciekawostka)

Niecodzienna pamiątka sakralna w pięknym barokowym mauzoleum.


Mauzoleum Piastów Śląskich za prezbiterium Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie - znajduje się tam, przy jednym z ołtarzy - relikwiarz z relikwiami św. Walentego!

W okolicach 14 lutego w krzeszowskiej bazylice można nawiedzać relikwie św. Walentego. Na co dzień są one od czasów cysterskich przechowywane w Mauzoleum Piastów na terenie klasztoru. 




Walenty z Rzymu, również Walenty z Terni (ur. ok. 175 w Interamnie, zm. ok. 268–269 w Rzymie) – biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, syryjskiego – czytamy na Wikipedii.
Dlaczego starożytny kapłan jest patronem zakochanych?

Wedle opowiadań hagiograficznych cesarz zabronił legionistom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Św. Walenty często ten zakaz łamał i udzielał ślubów. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie został św. Walenty ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia” - czytamy na stronie opactwa (www.opactwo.eu) (oprac. Welthellsicht)
Relikwie pozyskali krzeszowscy cystersi i w XVIII wieku umieścili przy ołtarzu św. Jadwigi. Są dokumenty potwierdzające ich autentyczność.





Polecam również:
posty związane z miłością: 


ciekawostki z świętymi: 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz