Niecodzienna pamiątka sakralna w pięknym barokowym mauzoleum.
W okolicach 14 lutego w krzeszowskiej bazylice można nawiedzać relikwie św. Walentego. Na co dzień są one od czasów cysterskich przechowywane w Mauzoleum Piastów na terenie klasztoru.
Walenty z Rzymu, również Walenty z Terni (ur. ok. 175 w Interamnie, zm. ok. 268–269 w Rzymie) – biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, syryjskiego – czytamy na Wikipedii.
Dlaczego starożytny kapłan jest patronem zakochanych?
„Wedle opowiadań hagiograficznych cesarz zabronił legionistom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Św. Walenty często ten zakaz łamał i udzielał ślubów. Został aresztowany i torturowany poprzez bicie kijami, aby wyparł się Chrystusa i oddał pokłon bożkom. Uzdrowił niewidomą córkę zarządcy więzienia, przez co cała jego rodzina się nawróciła. Ostatecznie został św. Walenty ścięty mieczem i pochowany w Rzymie przy via Flaminia” - czytamy na stronie opactwa (www.opactwo.eu) (oprac. Welthellsicht)Relikwie pozyskali krzeszowscy cystersi i w XVIII wieku umieścili przy ołtarzu św. Jadwigi. Są dokumenty potwierdzające ich autentyczność.
posty związane z miłością:
- Miłość jak się patrzy! (zakochani i zakochanie w sztuce – Dolny Śląsk i okolice: GALERIA)
- Dźwięki miłości – zakochani w muzyce (z dolnośląskimi i sudeckimi akcentami z życia twórców i ich dzieł)
- Oblicza miłości (wybór ciekawostek z Dolnego Śląska i Sudetów)
- Nieszczęśliwa miłość wśród wiosennych kwiatów – liryczna perełka Eichendorffa z muzyką Brahmsa (wspólne dzieło słuchacza i doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego) + GALERIA z uniwersyteckiego ogrodu botanicznego
- Niezwykła średniowieczna opowieść związana z Sudetami: ma już 750 lat i do dziś zadziwia śmiałą prezentacją wątków obyczajowych! (ciekawostka)
- Barokowa Pieśń nad Pieśniami – o wspólnym dziele poety z Bolesławca i nadwornego kompozytora z Drezna (Opitz, Schütz i piękny madrygał)
ciekawostki z świętymi:
- Święty Sebastian i wybrane dzieła sztuki z Dolnego Śląska (GALERIA)
- Święty od ognia (dolnośląskie przedstawienia Floriana + Kraków)
- Patron prawie tak mityczny jak smok, z którym często jest pokazywany? (św. Jerzy i jego przedstawienia na Dolnym Śląsku)
- Pustelnica z Egiptu (w sudeckiej kaplicy i w momentalnym dramacie oraz symfonii) (zdjęcia, poezja, muzyka, ciekawostki)
- Benedykta bożą mocą dzionek już się równa z nocą (wiosenne ciekawostki na równonoc)
- Od Grzegorza zima idzie do morza!
- Z świętą Jadwigą (Dolny Śląsk i nie tylko)
- Mikołajkowy przegląd zabytków i kontekstów (Nowa Ruda, Ząbkowice, Niedźwiedzica, Brzeg, Krzeszów, Legnica, Wrocław i inne) + przepisy!
- Święty Jan - od wrocławskiej katedry do skandalizującej sztuki Wilde'a i opery Straussa związanych z Wrocławiem (krwawy patron początku lata)
- Nepomuki na święto Nepomucena
- Weronika – od świętej z chustą po surogat herbaty z naszych lasów (zabytki z Dolnego Śląska i botaniczna ciekawostka)
- Od zarazy, głodu, wojny, żywiołu... kolumny wotywne (GALERIA: Dolny Śląsk vs. Rzym/Wiedeń/Praga)
- Nieco zapomniana grupa ciekawych świętych i zabytki z nimi związane (Dolny Śląsk i nie tylko)
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz