Translate

10 marca 2018

Na urodziny Eichendorffa

10 marca 1788 r. w Łubowicach, 230 lat temu, urodził się śląski poeta Joseph von Eichendorff.



Mistrz słowa chętnie przebywał w zamku Jánský Vrch (Javorník), gdzie był gościem słynnego wrocławskiego arcybiskupa Heinricha Ernsta Karla Förstera (karierę zaczynał w kościele Piotra i Pawła w Kamiennej Górze, był uczestnikiem soboru watykańskiego, zmarł w zamku w Javorniku).



W czeskim zamku, który był ongiś jedną z twierdz Bolka I, stoi ławeczka upamiętniająca poetę. Kiedy twórca liryków przebywał w zamku, biskup poprosił go o biograficzny poemat o życiu świętej Jadwigi Śląskiej (nota bene patronka pojednania polsko-niemieckiego była prababką księcia Bolka I). Było to we wrześniu 1857 roku. Prace nad dziełem przerwała śmierć poety w listopadzie tego samego roku.


(posąg św. Jadwigi - Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze)

Warto dodać, że pamiątki z nim związane są w wielu miejscach na Sląsku (m.in. pomniki we Wrocławiu czy Raciborzu). Co ciekawe muzykę do jednego z jego bardzo przejmujących i ciekawych wierszy napisał Richard Strauss. Kompozycja jest ścieżką dźwiękową w kilku filmach na blogu, w jednym z postów można też przeczytać wiersz w oryginale: welthellsicht.blogspot.com/search?q=abendrot


Richard Strauss, Four Last Songs (Vier Letzte Lieder).
"Im Abendrot" (At Sunset).
Lucia Popp, Soprano.
Michael Tilson Thomas, Conductor.
London Symphony Orchestra.


AKTUALIZACJA
Warto pamiętać, że swoje młode lata poeta spędził we Wrocławiu. Tam uczył się i się ożenił. Tam też zaczął pisać pierwsze publikacje. W mieście znajdują się pamiątki po nim. 


Obecnie Ossolineum, wcześniej Katolickie gimnazjum św. Macieja - jego uczniem był poeta 


Pomnik Josepha von Eichendorffa we Wrocławiu (Ogród Botaniczny - rekonstrukcja pomnika z Parku Szczytnickiego)


popiersie poety w muzeum w ratuszu wrocławskim 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz