Translate

10 maja 2019

Park miejski w Goerlitz - pomniki i natura (GALERIA)


Stadtpark w Görlitz to miejsce pełne przyrody i pamiątek kultury. 


W parku znajdują się klimatyczne zielone miejsca, woda, a także mała architektura. 





"Już w XVIII wieku miasto zaczęło sadzić drzewa na ścieżkach przed murami miejskimi. W 1830 r. rozpoczęto prace nad utworzeniem parku na dawnym pastwisku bydła. Pierwsze plany ogrodnika z Görlitz pochodzą z 1834 roku. W maju 1855 roku Görlitz odwiedził pruski generalny dyrektor ogrodów wszystkich królewskich ogrodów pruskich, Peter Joseph Lenné. Budowa parku miejskiego trwała latami, w zależności od dostępności środków finansowych miasta. Powstały na przestrzeni lat park krajobrazowy jest bogaty w drzewa liściaste i iglaste oraz duże trawniki, które zachowały się do dziś. W 1910 roku, według planów dyrektora ogrodu Schneidera, przy południowo-wschodnim wejściu do parku założono taras różany. Na przestrzeni dziesięcioleci w parku miejskim wzniesiono lub zainstalowano kilka pomników. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeźby Verzweiflung (Rozpaczy) znajduje się staw ze złotymi rybkami. Już w 1852 roku w parku miejskim znajdował się plac zabaw. Ostatni remont placu zabaw odbył się w maju 2010 roku. Plac zabaw podejmuje tematykę miasta i wsi." (za: Wikipedia) 





ciekawe przykłady małej architektury: 

"Fontanna i pomnik Humboldt-Denkmal
Fontanna z 1875 roku. Pośrodku kamiennej niecki fontanny znajdowała się odlana z cynku rzeźba. W 1929 roku zastąpiono ją figurą Fischende Knaben. Nową rzeźbę ufundował handlarz szkłem artystycznym z Görlitz, Ewald Schneider. Na północ od fontanny znajduje się pomnik Humboldta z jego popiersiem. Upamiętnia przyrodnika Aleksandra von Humboldta. Dzieło Daniela Christiana Raucha z 1871 roku
Pomnik 15. południka - Meridianstein
Wzniesiono w 1961 roku dla upamiętnienia pierwszego załogowego lotu kosmicznego radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina. Kamień wykonał i podarował kamieniarz i rzeźbiarz z Görlitz Carl Däunert.
Rozpacz
Rzeźbę podarował hrabia Hans Heinrich XV Hochberg w w 1919 roku. Upamiętnia sekretarza hraniegol Adolfa Berthelmanna, który zmarł w 1918 roku. Pomnik wykonany jest ze sztucznego kamienia.  Rzeźba jest dziełem rzeźbiarza Richarda Engelmanna"
(za: Wikipedia) 






mapa/lokalizacja: 

polecam również: 



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz