Już po premierze swojej mitycznej "Dafne"Schütz wrócił do Wenecji. Wówczas spotkał samego Monteverdiego i doskonalił u starszego 18 lat Włocha swoje umiejętności.
Datę 15 maja - dzień chrztu i być może urodzin Monteverdiego - świętuje się niekiedy jako Dzień Opery.
"Orfeusz" Monteverdiego, finał (YouTube) - opera została wydana w Wenecji w 1609 roku, w tym samym, w którym do miasta przybył Schütz, autor pierwszej niemieckiej opery do libretta Dolnoślązaka (YouTube)
Zaginiona opera
Gatunek, który powstał 4 wieki temu, miał być odpowiedzią artystów i intelektualistów na antyczną syntezę sztuk - grecki teatr, który później na swój sposób chciał również ożywić Wagner. Stąd u początków dramatu muzycznego sięgano też po mity. Już w 1598 roku premierę miała "Dafne” Jacopa Periego. Tę zaginioną operę uznaje się za pierwsze dzieło dramatyczno-muzyczne tego typu, zwiastun gatunku i nowej epoki.
rzeźba ukazująca Dafne - zbiory Muzeum Powiatowego w Nysie
W baroku jeszcze kilkukrotnie kompozytorzy i libreciści sięgnęli po opowieść zaczerpniętą z Owidiusza. Także ojciec niemieckiej muzyki barokowej i ojciec poezji niemieckojęzycznej. Chodzi o Heinricha Schütza oraz Martina Opitza (urodzony 23 grudnia 1597 roku w Bolesławcu, zmarł 20 sierpnia 1639 roku w Gdańsku).
Heinrich Schütz (wolne media - wikimedia.org)
Kościół Marii Panny w Dreźnie - w pierwotnym kościele został pochowany Schütz
Premiera „Dafne” tych artystów odbyła się w Torgau w Saksonii w 1627 roku (13 kwietnia). Niestety ich baśń muzyczna o nimfie również nie dotrwała do naszych czasów (warstwa muzyczna zaginęła). Warto tu podkreślić, że niezwykle ceniony Opitz pochodził z Bolesławca. Jest pochowany w Gdańsku. Z kolei Schütz, urodzony 100 lat przed Bachem, związany był tak jak jego następca z Saksonią. Nie służył jednak w Lipsku, a na dworze w Dreźnie.
Schütz gościł na południu i znał włoskie opery od młodości. Po pierwszej wizycie w Wenecji w 1609 roku, odwiedził to miasto ponownie w 1628 roku, już po napisaniu swojej opery. Spotkał wówczas Monteverdiego, uznanego mistrza i szlifował pod jego opieką swoje umiejętności.
Martin Opitz (wolne media - wikimedia.org)
Heinrich Schütz / Reinhard Seehafer - Dafne (rekonstrukcja z 2007 roku) (YouTube)
Temat Dafne powrócił w wielkim stylu w operze w XX wieku. W swojej jednoaktówce (Bukolische Tragödie in einem Aufzug) „Daphne” o muzyczności mitu przypomniał Richard Strauss. Premiera odbyła się... w Dreźnie. W Semperoper (1938). Była to jedna z ostatnich oper sędziwego mistrza neoromantyzmu. Postać Dafne pojawia się też w fontannie Richard-Strauss-Brunnen w Garmisch-Partenkirchen, gdzie kompozytor zmarł w 1949 roku, nieco ponad 300 lat po śmierci Monteverdiego.
scena przedstawiająca Dafne - Zamek Książ w Wałbrzychu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz