Translate

13 września 2022

Kromlau – krajobraz wyśniony: różaneczniki, Diabelski Most, zamek i szwajcarski dom kawalera (GALERIA)

Legendarna atrakcja Łużyc: fantastyczny park z niezwykłą małą architekturą oraz zabytkami w pobliżu. Ta perła leży w linii prostej jedynie 6 km od przejścia granicznego Łęknica/Bad Muskau! 

Spacer po Kromlau obfituje w historię i atrakcje parkowe – to XIX-wieczny, romantyczny majstersztyk krajobrazowy! 








Kromlau to dzielnica saksońskiej gminy Gablenz w powiecie Görlitz . Wieś, leżąca na terenie osadnictwa łużyckiego na Górnych Łużycach, jest najbardziej znana z największego parku rododendronów w Niemczech. Kromlau przez wieki należał do księstwa żagańskiego i był śląską eksklawą na Łużycach. Geograficznie leży na zachodniej części Łuku Mużakowskiego. Nazwa miejscowości odwołuje się do dolnołużyckiego słowa kroma - "krawędź, rąbek” (wikipedia)









XIX-wieczny właściciel tutejszych dóbr - Friedrich Hermann Rötschke (1805 – 1893) był miłośnikiem przyrody i założeń parkowych. W połowie XIX wieku zaczął zakładać w Kromlau park na wzór parku księcia Pücklera z pobliskiego Muskau. Rötschke nazywany był „Małym Pücklerem”. Podobnie jak jego idol nie szczędził pieniędzy na organizację wspaniałego parku. Swoją ziemię kazał zagospodarować poprzez nasadzenia krzewów i drzew, budowę małej architektury miejskiej ze skał bazaltowych. Elementami wystroju jego parku były urokliwe rośliny, rzeźby mitologiczne, groty oraz słynny most łukowy z kamieni wzniesiony nad stawem nieopodal alei różaneczników







do najciekawszych atrakcji Kromlau zalicza się: 

Altes Schloss Kromlau
- zamek, który został zbudowany w XVIII wieku w stylu barokowym . W 1842 roku ten majątek kupił Friedrich Herrmann Rötschke, który w sąsiedztwie pałacu utworzył park krajobrazowy

Azaleen- und Rhododendronpark Kromlau -  jest parkiem krajobrazowym o powierzchni około 200 hektarów. Jego atrakcją są m.in. konstrukcje wykonane z bazaltu, w tym sztuczne groty, sztuczne organy bazaltowe. Park powstawał od 1842 roku. Największą atrakcją są rozległe połacie rododendronów oraz klimatyczny most: Rakotzbrücke, zwany też Teufelsbrücke - mostem diabła. 

Kavaliershaus w stylu szwajcarskim

rzeźba plenerowa, w tym Herkules 








Miejsce jest szczególnie piękne wiosną, na przełomie maja i czerwca z uwagi na kwitnięcie różaneczników. Zachwyca swoim romantycznym czarem również w innym czasie, o czym mogłem się przekonać latem.  

mapa/lokalizacja
- trasa spaceru
https://pl.mapy.cz/s/mudunevene

znacznik na mapie Google:







polecam także posty oznaczone tagami:

#Łużyce,     #park 

a także:


****
post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 

*******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz