Translate

1 września 2022

Szprewaldzki rejs w Burg - wodne piękno Łużyc w biosferze UNESCO (GALERIA)

Spokojne wody Spreewaldu i otaczająca je zieleń świetnie relaksują!

Przyrodnicza perełka, a zarazem turystyczna atrakcja Dolnych Łużyc. 






"Burg (Spreewald) (dolnołuż. Bórkowy (Błota)) – gmina i miejscowość w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Spree-Neiße. Od 2005 roku jest uznanym przez państwo miejscem ze źródłami leczniczymi. Znajduje się w centrum Oberspreewaldu około 20 km na północny zachód od Cottbus. Ze względu na niski spadek Szprewa rozgałęziła się w deltę śródlądową z wieloma strumieniami i kanałami (np. Großes Fließ). Burg jest częścią Rezerwatu Biosfery Spreewald.  Turyści odwiedzający Burg mogą sami popłynąć kajakiem, ale mogą też przepłynąć na czółnie szprewaldzkim (Spreewaldkahn) przez rzekę rezerwatu biosfery [...]"







"[...] Spreewald (dolnołuż. Błota) – kraina geograficzna Łużyc Dolnych. Spreewald to unikatowy przykład nizinnego krajobrazu rzeczno-dolinowego. Jest on efektem ostatniego zlodowacenia, które poszarpało rzekę Szprewę na wiele drobniejszych nurtów i strumieni ciągnących się w sumie przez 970 km. Między licznymi odnogami rzeki znajdują się pola uprawne. Na niektóre z nich można dostać się wyłącznie przy pomocy łodzi. W 1991 Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Do atrakcji turystycznych w tym regionie należą wycieczki po kanałach Spreewaldu, odbywane w czółnach, wprawianych w ruch przy pomocy długich tyczek, którymi posługują się sternicy." (wikipedia) 





więcej informacji na stronach: 
https://www.spreehafen-burg.de/



polecam również:

#Łużyce,     #woda 

****

post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami

*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz