Ciekawe miejsce we wsi słynącej z sanktuarium i górskiej kalwarii!
Bogate zbiory wambierzyckiego skansenu to gwarancja pasjonującej podróży w czasie!
Złożona ekspozycja składa się z TYSIĘCY przedmiotów i dzieł sztuki. To zabytki techniki, militaria, minerały, sztuka sakralna, przedmioty codziennego użytku, rzemiosło ludowe, meble, banknoty i monety, dawne depozyty.... Są tam naprawdę intrygujące cacka, jak... gwóźdź z domu Słowackiego, dawne żelazka i lodówki, traktory, święte obrazki, pamiątki "poniemieckie", jak i dobytek osadników.
"Wambierzyce (niem. Albendorf, czes. Vambeřice) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. Na początku XVIII wieku wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o barokowej architekturze. W miejscowości znajduje się m.in. prywatne muzeum: Skansen Dawnych Sprzętów" (za: Wikipedia)
Wambierzyce leżą na Głównym Szlaku Sudeckim, na styku Gór Stołowych i Obniżenie Ścinawki.
"Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach – prywatne muzeum z siedzibą we wsi Wambierzyce (powiat kłodzki). Placówka jest przedsięwzięciem Mariana Gancarskiego – wieloletniego sołtysa wsi, a jej siedzibą są pomieszczenia gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego przez właściciela (zmarłego w 2022).Historia prezentowanej kolekcji sięga lat 60. XX wieku, kiedy to Marian Garncarski rozpoczął zbieranie poniemieckich sprzętów, znajdujących się w tutejszych gospodarstwach (zabytki techniki, sprzęty codziennego użytku, militaria). kolekcja liczy kilkanaście tysięcy eksponatów, z czego większość pochodzi z okresu od XVIII do XX wieku. W jej skład wchodzą zarówno pamiątki poniemieckie, jak i te pochodzące z lat powojennych. Wystawa umieszczona jest w pomieszczeniach dwóch budynków oraz na wolnym powietrzu. W ramach gospodarstwa działa również Mini ZOO" (za: Wikipedia)
Skansen zajmuje sporą powierzchnię, znajduje się tam kilka budynków z ekspozycjami, wystawa plenerowa, a także zoo z rozmaitymi gatunkami zwierząt. Ciekawa lokalizacja muzeum oraz różnorodne i bogate zbiory stanową atrakcje dla zwiedzających w różny wieku.
mapa/lokalizacja:
strona skansenu:
(informacje o cenniku i aktualnych godzinach otwarcia)
polecam również:
oraz:
polecam również inne posty oznaczone tagiem:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Bardzo świetny i wyjątkowy Bloger o regionalnym muzealnictwa ,bardzo ciekawe fotki i opisy
OdpowiedzUsuń