Translate

15 listopada 2023

Łużycka tkanina mozaikowa z XVIII wieku przedstawiająca Historię Zbawienia - eksponat z Muzeum Narodowego we Wrocławiu (GALERIA)


Intrygujący zabytek ze Zgorzelca na wystawie „Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. (To jeden z moich ulubionych eksponatów w tej instytucji! 😍)

To dzieło sztuki jest światowej klasy przykładem intarsji na tkaninie, czyli patchworku (niem. Flickwerk). 







Niezwykła tkanina znajduje się w zbiorach Działu Tkanin i Ubiorów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i prezentowana jest na wystawie „Cudo-Twórcy” (opracowana w 2018 roku na 70-lecie muzeum). To tkanina z „Historią Zbawienia”. Powstała w Zgorzelcu (Łużyce Górne, po 1815 roku miasto administracyjnie związane ze Śląskiem i Dolnym Śląskiem). Została wykonana w 1789 roku. Nie jest znane nazwisko mistrza, który stworzył ten niezwykły fresk ze skrawków materiałów. 






Na tkaninie zobaczyć można scenki ze Starego i Nowego Testamentu, od Adama i Ewy, przez Noego, Wieżę Babel, Sodomę i Gomorę, Mojżesza po m.in. narodziny i śmierć Chrystusa. Obrazom towarzyszą fragmenty tekstów po niemiecku (a także numery wersetów). 






Nietuzinkowe dzieło uważane jest za zabytek światowej klasy i arcydzieło techniki intarsji.
Tkanina z historią zbawienia została wykonana z rozmaitych materiałów, jak kawałki kolorowego sukna bardzo precyzyjnie i niewidocznie łączone ze sobą. Są tam również użyte takie surowce, jak: pergamin, bawełna, jedwab, kawałki futra. 

więcej o muzeum na blogu:








******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz