Translate

20 listopada 2023

Zamek Sarny w Ścinawce Górnej - nocą (GALERIA)


Niezwykły obiekt podnoszony z ruiny. Nocą wygląda magicznie! 

Sarny na ziemi kłodzkiej stopniowo odzyskują blask. W pałacu i kaplicy w kompleksie dworskim odbywają się festiwale literackie i muzyczne. W oficynie i budynku bramnym działają usługi hotelarsko-restauracyjne. 






"Zespół pałacowy w Sarnach – zabytkowy pałac z zespołem powstał w 1590 r. w Sarnach wzniesiony przez Fabiana von Reichenbacha, znacząco rozbudowany przez hrabiowski ród Götzenów. Zamek położony jest w Sarnach – przysiółku wsi Ścinawka Górna w Polsce w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Pierwotny obiekt zbudowano przed XV w. Początkowo był skromnym dworem obronnym. Renesansowy, trójkondygnacyjny dwór wybudowany w 1590 r. W latach 20. XVIII w. hrabia Franciszek Antoni Götzen wybudował w ramach założenia kaplicę Św. Jana Nepomucena, bogato zdobioną freskami poświęconymi świętemu męczennikowi oraz innym świętym. Zespół pałacowo-folwarczny został w XIX wieku sprzedany przez rodzinę Götzenów i do 1945 r. pozostawał w rękach rodzin przemysłowych [...]" 






"[...] Największe zniszczenia miały miejsce po 1989 r. i likwidacji państwowych gospodarstw rolnych, kiedy zespół był z jedynie formalnym nadzorem właścicielskim. W latach 90. XX w. wydzielono i sprzedano osobom prywatnym pałac letni, w którym obecnie mieszczą się pokoje gościnne. Pod koniec 2013 r. Agencja Nieruchomości Rolnych w trybie negocjacji sprzedała obiekt osobom prywatnym, które powołały Fundację Odbudowy Dworu Sarny. Od początku 2014 r. trwają prace remontowe. W latach 2020–2022 otwarto po kompleksowej renowacji dwa budynki folwarku z XVI-XIX wieku, w których mieszczą się pokoje gościnne. Od 2019 r. obiekt bierze udział w Festiwalu Góry Literatury. Od 2015 r. odbywają się coroczne wydania Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej " (za: Wikipedia) 





polecam również:




mapa/lokalizacja:





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz