Translate

7 listopada 2023

Śląski Olimp w złocie - Ślęża jesienią (GALERIA + mapa)


Wspaniała góra, wspaniałe warunki, co za wędrówka! 

Kolejne podeście na Ślężę, kultową - dosłownie - górę z pięknymi widokami. Kolejne szlaki, piękne przeżycia. 






Jesienny słoneczny dzień postanowiłem spędzić na Śląskim Olimpie, czyli Ślęży, która stanowi ponadczasowy krajobrazowy walor Dolnego Śląska! Wybrałem nieznany mi wcześniej szlak dojścia i powrotu. W ubiegłych latach wchodziłem na górę z innych stron (od Sobótki, Górki i Sulistrowiczek). Tym razem wybrałem się w górę szlakiem żółtym z parkingu na przełęczy. To spokojny, łatwy szlak na podejście. Wracałem bardziej wymagającym, dłuższym szlakiem niebieskim, ze stromymi etapami i skalistymi punktami na trasie. Było warto! Widoki niezapomniane.  







Po drodze podziwiałem ozłocone lasy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, barwne liście klonów, buków i innych gatunków. Ze szczytu, ze starej wieży widokowej podziwiałem słoneczną panoramę Dolnego Śląska od Wrocławia po Karkonosze






"Przełęcz Tąpadła (384 m n.p.m.) – przełęcz w Masywie Ślęży na Przedgórzu Sudeckim, oddzielająca Ślężę od Raduni. Przechodzi przez nią szosa ze Świdnicy przez Tąpadła i Sulistrowiczki do Sobótki. Na przełęczy znajdują się duży parking, leśniczówka, ośrodek wczasowy, bufet. Węzeł szlaków turystycznych, jaki stanowi przełęcz, jest popularnym celem weekendowych wycieczek mieszkańców Wrocławia i okolic, i doskonałym miejscem na rozpoczynanie pieszych wycieczek na szczyty Ślęży i Raduni" (za Wikipedia) 




"Ślęża (łac. Silensi, niem. Zobtenberg) – najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717,5 m n.p.m. Mimo niewielkiej wysokości bezwzględnej, masyw ma imponujący wygląd ze względu na znaczną wysokość względną (ponad 500 m). Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Najbliższe miasto w pobliżu góry to Sobótka. Góra stanowiła religijny ośrodek kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a początek upadku przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Na szczycie góry i jej pobliżu zachowały się kamienne rzeźby. Na szczycie Ślęży, na południe od kościoła znajduje się żelbetowa wieża widokowa" (za: wikipedia) 




mapa/szlak:


polecam również:


oraz









******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz